Reklama

Češi již nakupují zájezdy na léto jako diví. Kvůli inflaci jsou ale opatrnější

Češi už kupují letní zájezdy. Cestovky přispěchaly s first minute slevami.
Stanislav Šulc

Letošní dovolená měla být poslední levná. Kvůli rostoucím nákladům a propadající se životní úrovni se pak z dovolené u moře měl opět stát luxus pro vybrané. Podle cestovních kanceláří je však situace jiná a Češi opět nakupují first minute zájezdy ve velkém. Ačkoli opět rádi minimalizují riziko kvůli možným problémům v příštím roce. 

Reklama

Češi si dovolenou u moře nenechají vzít. Bez ohledu na válku na Ukrajině či blížící se ekonomickou recesi. Vyplývá to z údajů největších cestovních kanceláří, které již prodávají first minute zájezdy. 

„Zájem o cestování automaticky navázal na rekordní letní sezónu, každý týden prodáváme již od poloviny srpna stovky zájezdů na příští léto. Rezervují se nejčastěji jak dovolené u moře, tak i poznávací zájezdy,“ uvedla pro server newstream.cz mluvčí Čedoku Kateřina Pavlíková. 

A zájem potvrzuje také Jan Bezděk, mluvčí skupiny Fischer Group, kam spadají cestovní kanceláře Fischer a Exim Tours. Podle Bezděka se však u klientů přeci jen projevuje určitá dávka opatrnosti. 

Kateřina Pavlíková, Čedok

Mluvčí Čedoku Pavlíková: Exotika se teď dá pořídit o dost levněji

Omán, Madagaskar, Zanzibar. Čedok nabízí exotiku i pro milovníky all inclusive zájezdů a poznávání. Díky spojení s polským vlastníkem má Čedok silnější vyjednávací pozici a dostane se na lepší ceny, říká mluvčí tradiční české cestovní kanceláře Kateřina Pavlíková. Letošek bude v historii Čedoku pravděpodobně nejúspěšnější od revoluce.

Přečíst článek

„Na trhu je cítit podobná nejistota jako v době covidu, kdy klienti váhali, jestli si mají dovolenou rezervovat několik měsíců dopředu. Z našeho interního průzkumu vychází jako hlavní důvod obavy z finanční situace a drahých energií. Proto jsme vrátili klientům možnost zrušit zájezd ještě 30 dnů před odletem bez jakéhokoliv poplatku nebo sankce,“ vysvětlil Jan Bezděk. „Na rezervacích zájezdů se to projevilo téměř okamžitě. Za polovinu listopadu jsme prodali už výrazně víc zájezdů než za celý říjen. Od začátku listopadu prodáváme víc než 2,5krát víc zájezdů ve srovnání s loňským rokem,“ dodal mluvčí Fischer Group. 

Zájezd jako na splátky 

Také Čedok nabízí zákazníkům možnost rozložit si finanční riziko. „Rezervace zájezdu se řídí podle všeobecných obchodních i akčních podmínek. Aktuálně platí u Čedoku pro letní sezonu 2023 výhodná první záloha pouze 990 korun na osobu a další část ceny klienti doplácí až po Novém roce. Nemusí tak uhradit celou částku najednou, ale platí zájezd postupně ve splátkách,“ připomíná Pavlíková. 

Nosy Be - Přírodní rezervace Lokobe

REPORTÁŽ: Nejlepší „zašívárna“ světa? Madagaskar uchvátí baobaby i mlsnými lemury

Další díl reportáže z Madagaskaru, kam se dostanete z Prahy za 10 hodin letadlem s Čedokem, vás zavede do pralesa za lemury, k posvátným stromům i do místa, kde se destilují základní ingredience těch nejslavnějších parfémů světa. Dozvíte se, proč jezdil na ostrov slavný spisovatel Gerald Durrell, kde je schovaný báječný hotýlek a jak se nakupuje vanilka. 

Přečíst článek

Hlavní české cestovky pak na svých webových stránkách nabízejí nejrůznější first minute slevy, které jsou v řádu tisíců až nižních desítek tisíc podle celkové ceny. 

Například týdenní pobyt ve čtyřhvězdičkovém hotelu s all inclusive na Krétě na začátku letní sezony lze pořídit za 13 až 24 tisíc, pětihvězdičkové hotely od 20 tisíc korun. 

Právě řecké ostrovy přitom patří ke stálicím českých turistů a jinak tomu nebude ani v letní sezoně 2023. Spolu s nimi pak je podle vyjádření cestovek zájem zejména o Turecko, Egypt, Španělsko a samozřejmě Chorvatsko. 

Mikulov

Stanislav Šulc: Thajsko či Egypt? Zapomeňte. Rájem pro seniory je podle zahraničních expertů levné Česko

Pro spousty tuzemských seniorů splňuje představou o ideálním trávení penze permanentní dovolená v Thajsku nebo Egyptě. Rozpálené pláže, přísun kvalitního jídla a žádné starosti. Pro penzisty z většiny zemí pak paradoxně k dokonalým místům na trávení důchodu patří jiná země: Česko. Alespoň to vychází ze žebříčku bedekru Enjoy Travel. Přes jistou pochybnost zdroje na tom něco je. Nevěříte? Tady jsou hlavní argumenty pro to, proč je Česká republika v tomto žebříčku šestá a proč většina zemí z první desítky leží v Evropě. 

Přečíst článek

New Alamein

REPORTÁŽ: Na severu Egypta vzniká nová Dubaj. Tamní vláda hledá investory i v Česku

Až šedesát tisíc nových bytových jednotek, univerzita, opera a desítky kilometrů procházkových okruhů mají vzniknout do roku 2030 na egyptském pobřeží Středozemního moře. Poblíž míst, kde zuřila druhá světová válka, vzniká nové město. Developerský projekt New El Alamein City egyptské vlády chce přitáhnout pozornost zahraničních investorů.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Pláž Lustica Bay v Černé Hoře.

Dovolená může stát i 20 milionů, říká šéf luxusní cestovky. Bohatí milují soukromé tryskáče a jachty

Přečíst článek
Ani požáry a spáleniště neodradily turisty od hrátek u moře, jako ve čtvrtek 27. července 2023 na pláži poblíž vesnice Gennadi na ostrově Rhodos v jihovýchodním Řecku v Egejském moři.

Dalibor Martínek: Češi si za drama na Rhodosu můžou sami. Cestovky nejsou charita

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme