Reklama

Cena plynu pro evropský trh dál klesá. Je nejníže za čtyři měsíce

Zemní plyn
ČTK
 ČTK

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh se dál snižuje. Cena klíčového termínového kontraktu dopoledne sestoupila až na 115 eur (zhruba 2800 korun) za megawatthodinu (MWh), nejníže od poloviny června. Plyn zlevňuje už pátý den za sebou, přispívá k tomu teplé počasí, vysoká úroveň zásob a dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG).

Reklama

Krátce před polednem vykazovala cena termínového kontraktu s dodáním v listopadu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku pokles o téměř osm procent zhruba na 118 eur za MWh. Zůstává ale výrazně vyšší než před rokem, kdy se pohybovala v blízkosti 40 eur za MWh.

Poptávku sníží nadprůměrné počasí a dodávky LNG

Prognózy společnosti Refinitiv Eikon předpokládají, že tento a příští týden se teploty v Evropě budou pohybovat nad normálem, což sníží poptávku po vytápění. „Slabá poptávka a dostatečné dodávky nadále vyvíjejí silný tlak na pokles cen. Nové předpovědi počasí signalizující vyšší teploty přinášejí dodatečný tlak na pokles," uvedli analytici společnosti Engie EnergyScan.

Elektřina, ilustrační foto

Brusel chystá dočasné omezení ceny plynu na hlavním obchodním uzlu

Evropská komise připravuje sadu opatření na snížení cen plynu včetně "dynamického" stropu pro obchodování v klíčovém virtuálním uzlu Title Transfer Facility (TTF). Tento mechanismus by byl k dispozici do té doby, než se spustí nový cenový index pro obchodování se zkapalněným zemním plynem, což by mohlo být na jaře příštího roku. Vyplývá to z předběžného plánu unijní exekutivy.

Přečíst článek

Obavy z nedostatku plynu zmírňují také pokračující námořní dodávky LNG do Evropy. Desítky lodí s LNG nicméně čekají u pobřeží Španělska a dalších evropských zemí, protože si nedokážou zajistit místo pro vykládku. Zařízení, která toto palivo přeměňují zpět na plyn, jsou už totiž plná.

„Ceny plynu pokračují v poklesu po celém kontinentě, protože vysoká úroveň zásob a nadbytek LNG převažuje nad případným růstem poptávky v Číně," uvedli analytici ze společnosti Alfa Energy. Čínská vláda podle agentury Bloomberg nařídila státním dovozcům plynu, aby přestali prodávat LNG dál do Asie a do Evropy. Čína si tak chce zajistit dostatek plynu na zimní sezonu.

Reklama

Plyn, ilustrační foto

Putinova noční můra. Cena plynu dramaticky klesá

Rychlé dodávky z alternativních zdrojů, německé zásobníky téměř plné a více než příhodná předpověď počasí. Zdá se, že Evropa přeci jen energetickou krizi zvládne.

Přečíst článek

Ceny plynu v Evropě letos tlačí vzhůru zejména omezování dodávek z Ruska. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí. Rusko omezování dodávek zdůvodňuje technickými problémy způsobenými sankcemi. Evropská unie ale tvrdí, že technické problémy jsou pouhou záminkou a že Moskva používá plyn jako zbraň k prosazení svých zájmů.

„Pokles (ruských dodávek plynu do Evropy) už trh téměř zcela absorboval, což je pro Evropu na začátku zimy příznivým znamením," uvedli analytici společnosti Marex Research. „Předpokládáme, že příliv LNG zůstane po celou zimu stabilní," dodali.

 

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

EU, ilustrační foto

Evropská komise představila nový energetický balík. Omezí cenu plynu, nezavede ale cenový strop

Přečíst článek
ČEZ vyzývá k samoodečtu energií. Pomůže to s nastavením záloh.

Lukáš Kovanda: V Česku elektřina pro domácnosti zlevňuje za poslední rok suverénně nejvíce v celé EU

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme