Brno dotahuje Prahu v cenách bytů. Metr čtvereční tam stojí přes 100 tisíc, ukazuje analýza

Byty ve velkých českých městech v letošním prvním čtvrtletí dále zdražily. Souvisí to s jejich nedostatkem i rostoucí inflací. Například v Brně stouply ceny bytů meziročně o pětinu na více než 100.000 korun za metr čtvereční. Dohání tak Prahu, kde se ceny zvyšují pomaleji než v krajských městech. Vyplývá to z aktuální analýzy společnosti FérMakléři.cz, která spolupracuje s více než stovkou realitních makléřů.
Ceny bytů v Brně tak poprvé překročily uvedenou hranici 100 tisíc korun za metr čtvereční. Zatímco loni v prvním čtvrtletí to bylo 86 126 korun, letos ve stejném období už 103 316 korun. V Praze je tak procentuální nárůst dlouhodobě nižší. Meziročně tam metr čtvereční bytové plochy vzrostl o 17 procent na 126 140 korun.
„Nedostatek bytů je v České republice dlouhodobý jev, stejně jako velmi nízká nezaměstnanost. Nyní se k tomu přidala rekordní inflace, základní úroková sazba někde na úrovni roku 2001 a nejistota ohledně války na Ukrajině,“ uvedl jednatel společnosti FérMakléři.cz Lumír Kunz. V lednu a únoru byla po vlastním bydlení stále poptávka. Po vypuknutí válečného konfliktu ale lidé začali vyčkávat na další vývoj událostí, v březnu tak realitní trh zažil ochlazení. Přesto skončil celý první kvartál meziročním růstem v řádu desítek procent a i mezikvartálně rostly ceny v jednotkách procent, dodal.
V Praze vyjde metr čtvereční podlahové plochy více než třikrát dráž než v Ústí nad Labem. „To je důvod, proč na severu Čech spatřuji i nadále potenciál vyššího meziročního růstu cen, než je tomu v Praze,“ upozornil Kunz. Stále podle něj platí, že v hlavním městě byty zdražují nejmenším tempem ze všech krajských měst, a to meziročně o 17 procent. Největší procentuální nárůst zaznamenali experti v Ústí nad Labem, a to dokonce o 56,6 procenta. U Brna a Plzně je meziroční nárůst pětinový, v Ostravě, Olomouci, Hradci Králové a Českých Budějovicích zhruba třetinový.
Investice do nemovitosti patří k tradičním obranám proti velké inflaci. Alespoň to platilo do současné krizové doby. Nyní však tyto poučky platit přestávají a ochranu před inflací byty a domy rozhodně nenabízejí, ukazují data UniCredit Bank, která dlouhodobě sleduje výnosnost investic do nemovitostí.
Byty nekupujte, nemá to cenu, ukazují data bank. Výnos se blíží nule
Money
Při srovnání posledních dvou kvartálů je růst cen v jednotkách procent. Nejvíce zdražily byty v tomto ohledu v Olomouci, konkrétně o 10,55 procenta na 74 108 korun za metr čtvereční. V Hradci Králové byl v posledním kvartále růst cen devítiprocentní, metr čtvereční tam stojí aktuálně 83 365 korun. Naopak nejméně zdražovaly v relativním vyjádření byty v Plzni, a to konkrétně o 3,25 procenta na 69 701 korun za metr čtvereční.
„Bytová nouze v nejbližších měsících pravděpodobně potrvá. Byť bude většina lidí z Ukrajiny hledat bydlení na nájemním trhu, ti movitější mohou poptávat i vlastní bydlení. Výrazný růst nabídky bytů také nelze čekat. Není tedy moc důvodů, proč by byty měly letos zlevňovat,“ odhadl Kunz. Zároveň však podle něj roste počet lidí, kteří si nebudou moci vlastní bydlení dovolit. To se týká třeba Brna, kde platy nerostou zdaleka tak rychle jako ceny nemovitostí, podotkl.
Do Česka přijde kolem 400 tisíců uprchlíků z války. Poptávka po nájmech tak výrazně poskočí. Navíc kvůli zdražování řada Čechů odkládá nákup vlastní nemovitosti. Výsledek? Zdražení nájmů až o 30 procent v následujících dvou letech, píše poradenská společnost Cyrrus.
Byty došly, nájmy zdraží o desítky procent. Válka přiblížila katastrofu na českém realitním trhu
Money
Vít Soural, syn miliardáře a majitele developerské společnosti Trigema Marcela Sourala, vede startup Flat Zone. Ten pod hlavičkou Trigemy sbírá a analyzuje data z českého a slovenského realitního trhu. A chystá se proniknout i do dalších evropských zemí, ve hře je Polsko. „Slováci mají sice o něco efektivnější stavební řízení než my Češi, ale ne o moc. Mnohem zajímavější je v tomto ohledu i co do objemu polský trh,“ říká Vít Soural.
Vít Soural: Polský trh je zajímavější než ten český. Staví se tam víc a levněji
Zprávy z firem
>>>>>> Vše k trhu realit najdete zde <<<<<<
Vše o inflaci
Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.
Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.