Reklama

Byty nekupujte, nemá to cenu, ukazují data bank. Výnos se blíží nule

Stavba
Pixabay

Investice do nemovitosti patří k tradičním obranám proti velké inflaci. Alespoň to platilo do současné krizové doby. Nyní však tyto poučky platit přestávají a ochranu před inflací byty a domy rozhodně nenabízejí, ukazují data UniCredit Bank, která dlouhodobě sleduje výnosnost investic do nemovitostí.

Reklama

V dubnu se výnosnost investic do nemovitostí výrazně snížila. Ukazatel UniCredit Bank, který představuje čistou roční výnosnost nájemného, od které se odečte průměr úrokových sazeb hypoték a vládních dluhopisů, v dubnu klesl na minus 2,96 procenta.

Hrubá roční výnosnost nájemného v Česku klesla na 3,73 procenta. Po zohlednění předpokládané fixní míry opotřebení nemovitostí, která činila dvě procenta, tak odhadovaná čistá roční výnosnost činila 1,73 procenta, uvedla banka.

Příčinou poklesu indexu byl podle ní zejména výrazný růst výnosů vládních dluhopisů a další růst nabídkových hypotečních sazeb. Na druhou stranu výnosnost nájemného pro průměr krajských měst ČR a po očištění o předpokládanou dvouprocentní fixní roční míru opotřebení bytu meziměsíčně vzrostla na 1,48 procenta z důvodu prudkého meziměsíčního růstu cen nájmů (o 4,1 procenta), zatímco ceny nemovitostí rostly pomalejším tempem (o 1,6 procenta).

Moskva, mrakodrapy

Blíží se krize? Ve světě to poznají podle mrakodrapů, v Česku podle chlebíčků na rautech

V Česku se používá ohňostrojový nebo chlebíčkový model hospodářské kondice státu. Američané, jejichž burza funguje nepřetržitě již staletí, mají ještě sofistikovanější modely. Prosperitu odvozují i podle spodního prádla mužů nebo podle délky sukní zaměstnaných žen, připomíná CNBC.

Přečíst článek

„Relativní nevýhodnost či nedostupnost nemovitostí povede postupně k oslabení poptávky a zpomalení růstu cen nemovitostí. V dubnu se tento efekt zatím neprojevil, ve druhé polovině letošního roku ale očekáváme razantní zpomalování dynamiky cen nemovitostí,“ uvedl analytik UniCredit Bank Jiří Pour.

Reklama

Byty v Ostravě jsou nevýhodné. Praha je lepší

Z krajských měst byly podle banky nemovitosti nejméně nevýhodné nadále v Ostravě, Ústí nad Labem a Olomouci, zatímco na opačném konci žebříčku vyčnívají Brno, Praha a České Budějovice. Meziměsíčně klesl indikátor napětí ve všech krajských městech, nejvíce v Hradci Králové (o 42 bodů na minus 3,14 procenta), Liberci (o 40 bodů na minus 2,27 procenta) a v Českých Budějovicích (o 38 bodů na minus 3,21 procenta).

UniCredit indikátor napětí na trhu nemovitostí ukazuje, do jaké míry jsou české nemovitosti pro investory atraktivní. Čím atraktivnější investicí české nemovitosti jsou, tím více tlačí zvýšená poptávka ceny nahoru.

Generální ředitel Penamu a člen představenstva skupiny Agrofert Jaroslav Kurčík.

Chleba může stát i stovku a rohlík deset korun, záleží teď na vládě, říká šéf Penamu

Až raketově rostoucí ceny potravin zejména kvůli dražším energiím, pohonným hmotám a dopadům války na Ukrajině je zásadní problém, který musí vyřešit zejména vláda, míní šéf tuzemské pekárenské jedničky společnosti Penam ze skupiny Agrofert Jaroslav Kurčík. „Česká republika si musí říct, jestli chce říkat: Budu volná, otevřená ekonomika, ale holt tady budou drahé potraviny. Anebo do toho zasáhne a řekne: Ne, musím obyvatele zabezpečit. Je to o sociálním smíru,“ říká.

Přečíst článek

Nová pravidla ČNB

Snížit poptávku po nemovitostech se pokouší také Česká národní banka. Podle nových pravidel platných od 1. dubna na hypotéky dosáhne méně lidí než doposud, což by mělo přinést ochlazení na trhu s nemovitostmi.

Nebude klesat zájem o koupi nemovitosti, ale budou klesat počty zájemců s využitím úvěrování. Klesnou tak počty těch, kteří jsou schopni pořízení finančně zvládnout, případně klesnou maximální částky, které mohou zvládnout uhradit. Zájem vlastnit je v naší zemi velmi silný a s podílem domácností ve vlastním bydlení patříme spolu s dalšími státy východní Evropy ke špičce,“ uvedl pro newstream.cz Jiří Pácal, ředitel realitní společnosti Central Europe Holding.

hypotéky, domeček, dětská kresba

Válka na Ukrajině prodraží Čechům hypotéky. Úroky z nich půjdou až k šesti procentům

Válka na Ukrajině prodraží Čechům úvěry na bydlení. Průměrná úroková sazba by se podle Fincentrum Hypoindexu mohla letos dostat až na šest procent.

Přečíst článek

Andor Šándor

Vojenský expert Šándor: Proč se Rusové zadrhli? Putin zdaleka nepředvedl, co umí

Z vojenského hlediska jde zatím o nasazení menší síly, než jakou Rusko disponuje, myslí si Andor Šándor, generál ve výslužbě a bezpečností expert. Podle něj záleží na tom, jaké cíle Putin sleduje. Rozhodně mu s nasazeným počtem vojáků nejde o celkové dobytí Ukrajiny. Podle Šándora chce dobýt správní centra. A Ukrajinu tak rozložit, a podrobit si ji.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Realitní bublina v eurozóně splaskne až s výrazně dražšími hypotékami, zní z ECB

Přečíst článek
Ceny bytů letí vzhůru, všude ve světě, ilustrační foto.

Analýza: Nejdelší fixace na hypotékách jsou nejlevnější. Ale pozor na ně

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme