Reklama

Bank of America: To nejhorší na akciových trzích teprve přijde

Bank of America, ilustrační foto
Billy Hathorn / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
 ČTK

Akciové trhy před sebou patrně mají další propad, který by mohl být výraznější než ten dosavadní. Například Bank of America odhaduje, že pokud se bude historie opakovat, pak má před sebou klíčový americký index S&P 500 letos ještě pokles o dalších asi 28 procent. Analytici se přitom opírají o data, která sahají 140 let do historie.

Reklama

Hlavní investiční analytik Bank of America Michael Hartnett upozorňuje, že i když nálada na trzích je špatná už mnoho týdnů, to nejhorší teprve přijde. Připomíná, že při posledních devatenácti takzvaných medvědích trzích byl pokles na grafu od maxima k minimu v rámci každého cyklu v průměru 37 procent a proces trval 289 dní. Jako medvědí se označuje takový trh, kde index od maxima klesne alespoň o 20 procent.

„Pokud by se měla historie opakovat, pak ten současný medvědí trh skončí v říjnu 2022 a index S&P 500 bude na 3000 bodech," uvedl Hartnett z divize BofA Global Research. Uvedený index ještě medvědí trh oficiálně nezahájil, od lednového maxima zhruba na 4796 bodech zatím klesl přibližně o 14 procent a je na 4123 bodech.

Rafinérie Unipetrolu v Litvínově

Lukáš Kovanda: Akciové investování inflaci zpravidla nepřebije, výjimkou jsou energetické akcie

Slýcháme dnes často, že investování do akcií chrání před rapidní inflací, jakou právě zažíváme. Není to ale tak docela pravda. Naznačuje to mimo jiné i jedna z mezinárodně nejvíce stahovaných odborných ekonomických studií posledních dvanácti měsíců: „Nejlepší strategie do inflačních časů“.

Přečíst článek

„Dobrou zprávou je, že asi polovina titulů na trhu Nasdaq už oslabila o 50 procent a více a že mnoho těch nejvíce spekulativních aktiv – jako jsou kryptoměny, rozvíjející se trhy a spekulativní technologické tituly – už bylo na vrcholu v prvním čtvrtletí 2021," dodal Hartnett.

Analytik rovněž upozornil, že i když si komodity v prostředí stagflace vedou zpravidla nejlépe, investoři by se jich při každém výraznějším zpevnění v letošním roce měli kvůli riziku hospodářské recese raději zbavit. Stagflací se rozumí období slabého růstu a vysoké nezaměstnanosti provázené růstem inflace.

Reklama

Jerome Powell, šéf Fed

Týden tradera: Fed, sankce a vysoká inflace

Událostí číslo jedna uplynulého týdne bylo zasedání amerického Fedu a lze říct, že se centrální bance trochu nepřekvapivě podařilo rozpoutat další turbulenci na trzích. Světové akcie, které předtím ztrácely, reagovaly na zvýšení sazeb o 50 bazických bodů (stalo se to poprvé za více než 20 let) prudkým růstem a pak zase poklesem. Způsobeno to mohlo být také tím, že předtím tři týdny byly silně ztrátové a očekávání tohoto okamžiku bylo vysoké, možná tak došlo na uzavírání shortových pozic.

Přečíst článek

Ceny čerstvých potravin v březnu vzrostly o 37 procent, a navázaly tak na růst o 28 procent, kterého dosáhly za celý loňský rok. „Náš tým specializovaný na trh komodit se domnívá, že je zde prostor k dalšímu růstu, vzhledem k problémům se zásobováním v souvislosti s rusko-ukrajinskou válkou," píše se ve zprávě BofA Global Research. Růst cen zemědělských produktů se v růstu cenové hladiny v širší ekonomice projeví až s časovým odstupem, což znamená, že vysoká inflace se patrně udrží po celý letošní rok.

Vyšší ceny představují problém zejména v chudších zemích. Například v Indii nebo v Zambii se potraviny podílejí na růstu inflace zhruba z 50 procent, zatímco v mnoha vyspělých zemích je to méně než 15 procent. Dražší potraviny mohou vést k politické nestabilitě zejména v Africe, domnívají se analytici Bank of America.

Bill Gates

Gates: Zvyšování úrokových sazeb inflaci nezbrzdí, zpomalí ekonomiku

Bill Gates se pozastavuje na politikou Fedu. Snaha centrálních bankéřů, a to nejenom v USA, krotit inflaci zvyšováním úrokových sazeb podle něj významně zpomalí ekonomiku.

Přečíst článek

Teď je čas vlastnit akcie firem z odvětví zdravotní péče," uvádí zpráva expertů. Tento sektor si podle nich zpravidla vede nejlépe na konci růstového cyklu i v období poklesu. Analytička Savita Subramanianová se domnívá, že odvětví zdravotní péče teď investorům poskytuje relativní bezpečí, výnos i možnost mít prospěch z pokračujícího růstu odvětví za rozumnou cenu.

Zatímco západní země zavedly sankce na ruskou ocel a diamanty, další nerostné suroviny jako platina a palladium byly ušetřeny. Důvodem je fakt, že automobilový průmysl je na těchto kovech silně závislý, byť Západ Rusko za jeho invazi na Ukrajinu jinak trestá. Rusko nyní dodává na světový trh 39 procent spotřeby palladia a jen zhruba polovinu z tohoto objemu bude možné do pěti let nahradit, upozorňují analytici Bank of America.

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Burza, ilustrační foto

Jakub Kudýn z J&T: O úspěchu investice může rozhodnout jen pár dnů z celé dekády

Přečíst článek
Evropská centrální banka

Týden tradera: V hlavní roli Evropská centrální banka, plyn a inflace

Přečíst článek

Přepište dějiny. Americký index S&P 500 míří k nejhoršímu prvnímu pololetí za padesát let

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme