Američané možná dostanou příspěvky na léky proti obezitě

Vláda amerického prezidenta Joea Bidena navrhla, aby státní zdravotní pojištění pokrývalo lidem s obezitou náklady na drahé léky na hubnutí. Změna by se mohla dotknout více než sedmi milionů seniorů či lidí s nízkými příjmy, odhaduje vláda. Americká média podotýkají, že plán nebude uveden do praxe před koncem Bidenova mandátu.
Návrh federálního ministerstva zdravotnictví se týká léků jako Ozempic nebo Wegovy, které zažívají v poslední době značnou popularitu. Přípravky imitují lidské hormony a vyvolávají pocit sytosti, což může vést i k 25procentnímu poklesu váhy, uvádí agentura AP. Dávky na jeden měsíc se však prodávají za stovky dolarů, pro mnohé Američany tak mohou být nedostupné.
Bidenova administrativa chce, aby se výrazně rozšířilo jejich pokrytí pod programy Medicare a Medicaid, které zajišťují zdravotní pojištění seniorům a chudším Američanům. Aktuálně hradí léky na hubnutí jen v některých případech, například diabetikům, nově by se ale pokrytí vztahovalo i na obezitu jako takovou, napsala agentura Reuters.
Vláda chce zlepšovat situaci ohledně zařízení dlouhodobé péče o seniory v Česku. Premiér Petr Fiala proto podepsal memorandum o rozvoji těchto zařízení s Českou asociací pojišťoven (ČAP), která celý projekt tuzemských pojišťoven zastřešuje. Do roku 2034 by tak měla na základě této spolupráce v Česku vyrůst síť nových domovů pro seniory s 2,5 tisíci lůžky.
Fiala posvětil nový projekt. V Česku vyroste síť domovů pro seniory
Politika
„Je to obrovská věc pro Američany, kteří si jinak tyto léky nemohou dovolit,“ řekl ministr zdravotnictví Xavier Becerra. Vláda podle tiskové zprávy Bílého domu odhaduje, že plán může usnadnit přístup k Ozempicu a dalším přípravkům až pro 7,5 milionu lidí. Některým z nich by vlastní výdaje klesly až o 95 procent, uvádí prezidentská kancelář.
Definitivní potvrzení nových pravidel se však podle amerického tisku čeká až těsně po odchodu Bidena z úřadu. Administrativa zvoleného prezidenta Donalda Trumpa, která se ujme moci 20. ledna, přitom nemá povinnost dotáhnout návrh do konce, napsal list The Washington Post.
Postoj Trumpa není jasný
Jak se k hrazení léků na hubnutí staví Trump, není podle AP zcela jasné. Jeho nominant na ministra zdravotnictví Robert Kennedy ale patří k jejich kritikům. Místo příspěvků na léky skrze Medicare a Medicaid chce proti obezitě bojovat programy na podporu zdravého stravování a sportu.
Snižování ceny léků pro pacienty je jedním z hlavních prvků sociální politiky končícího prezidenta Bidena. Pro seniory s Medicare jeho vláda zastropovala cenu inzulinu na 35 dolarech (840 korun) měsíčně, také od příštího roku omezila celkové výdaje seniorů na léky na předpis a poprvé donutila farmaceutické společnosti vyjednávat o cenách léčiv v rámci programu Medicaid.
Léky proti obezitě a cukrovce Ozempic a Wegovy, které vyrábí dánská farmaceutická společnost Novo Nordisk, jsou horké zboží. Agentura Bloomberg uvádí, že peníze, které oba léky letos vydělaly, už mohou zaplatit výzkum, který na ně dánská společnost vynaložila v posledních třech desetiletích.
Paradox doby. Nejdražší léky na hubnutí se prodávají nejlíp
Zprávy z firem
Nová iniciativa kolem léků na hubnutí by byla velmi nákladná. Ministerstvo zdravotnictví předpovědělo, že dvojici programů státního pojištění by v příštích deseti letech stála asi 35 miliard dolarů. Podle AP v tomto směru vláda má podporu skupiny zákonodárců, v níž jsou zastoupeni demokraté i republikáni, podle níž by pokrývání léků na hubnutí předešlo obrovským výdajům na léčbu chronických problémů vyplývajících z obezity.
Podle Bílého domu se odhaduje, že obézních je aktuálně 42 procent z více než 300 milionů obyvatel USA. To je skoro dvojnásobek oproti odhadovanému podílu lidí s obezitou v České republice.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.