Šéf Novo Nordisk to balí. Neustál tlak konkurence a investorů

Generální ředitel společnosti Novo Nordisk Lars Fruergaard Jørgensen odstupuje z funkce, uvedl v pátek výrobce léků na hubnutí Ozempic a Wegovy. Akcie dánského farmaceutického gigantu klesly od června 2024 o 59 procent.
Výrobce úspěšných léků na hubnutí Ozempic a Wegovy v pátek uvedl, že odchod generálního ředeitele Larse Fruergaarda Jørgensena je „vzájemnou dohodou“ a že Jørgensen zůstane ve funkci generálního ředitele, dokud se nenajde nástupce.
Jørgensenův odchod přichází v době, kdy společnost čelí sílícímu tlaku konkurence, zejména ze strany americké společnosti Eli Lilly. Její lék Zepbound získává na popularitě, od poloviny března je v USA nepředepisovanějším lékem na obezitu, a tlačí ceny i ostatních léků na hubnutí dolů, tlak na ziskovost roste.
Dánského výrobce léků Ozempic a Wegovy navíc trápí neuspokojivé výsledky klinických studií léčby obezity. Pacienti hubnou méně, než jaká byla očekávání.
A dění nenechává v klidu ani investory. Novo Nordisk se pod Jørgensenovým vedením stala světovým lídrem na trhu s léky na hubnutí, což vyneslo cenu jejích akcií na pozici nejhodnotnější společnosti kótované na burze v Evropě. Její akcie však od rekordního maxima v červnu loňského roku prudce klesly, konkrétně o 59 procent.
Novo Nordisk se na rostoucí konkurenci snaží reagovat investicemi do nových léků, jako jsou CagriSema a Amycretin. Ani ty ale nepřinášejí dostatečně uspokojivé výsledky. Zatím.
Německá softwarová společnost SAP se stala největší evropskou firmou z pohledu tržní kapitalizace. Předstihla tak dánskou farmaceutickou společnost Novo Nordisk. Ta v poslední době čelí problémům kvůli jejímu novému léku na hubnutí CagriSema.
Návrat krále. Novo Nordisk už není nejhodnotnější firmou v Evropě
Trhy
Dánský farmaceutický gigant Novo Nordisk na začátku čelí poklesu akcií. Více než šesti procentní propad přichází poté, co firma zveřejnila účinky nových léků na hubnutí.
Firmě Novo Nordisk klesají akcie. Její lék na hubnutí není tak účinný
Trhy
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.