Dánský farmaceutický gigant Novo Nordisk, který stál na začátku boomu injekcí na hubnutí, čelí rostoucímu tlaku na svůj klíčový byznys. Společnost, jež díky úspěchu léků Ozempic a Wegovy na čas získala titul nejhodnotnější veřejně obchodované firmy v Evropě, nyní varuje před poklesem letošních tržeb.
Schválení pilulkové formy Wegovy může pro Novo Nordisk znamenat důležitý obrat po náročném roce. Firma chce oslovit pacienty, kteří se dosud injekcím vyhýbali.
Dánská farmaceutická společnost Novo Nordisk podala nabídku na převzetí amerického startupu Metsera v hodnotě nejméně 6,5 miliardy dolarů, tedy necelých 136 miliard korun, čímž se snaží překonat již uzavřenou dohodu mezi Metserou a Pfizerem. Cílem Novo Nordisku je upevnit svou dominanci na rychle rostoucím trhu s léky proti obezitě.
Dánská farmaceutická společnost Novo Nordisk se dohodla na koupi americké biotechnologické firmy Akero Therapeutics. Za převzetí podniku zaplatí až 5,2 miliardy dolarů (zhruba 109 miliard korun). Firma se rozšiřováním aktivit snaží snížit svou závislost na příjmech z prodeje léků na hubnutí.
Americká farmaceutická společnost Pfizer se dohodla na převzetí výrobce léků proti obezitě Metsera. Podle dohody za převzetí v první fázi zaplatí 4,9 miliardy dolarů (více než 100 miliard korun). V případě splnění stanovených podmínek se později může kupní cena vyšplhat až na 7,3 miliardy dolarů (přes 150 miliard korun), uvedla společnost Pfizer a potvrdila tak informace listu Financial Times.
Generální ředitel společnosti Novo Nordisk Lars Fruergaard Jørgensen odstupuje z funkce, uvedl v pátek výrobce léků na hubnutí Ozempic a Wegovy. Akcie dánského farmaceutického gigantu klesly od června 2024 o 59 procent.
Německá softwarová společnost SAP se stala největší evropskou firmou z pohledu tržní kapitalizace. Předstihla tak dánskou farmaceutickou společnost Novo Nordisk. Ta v poslední době čelí problémům kvůli jejímu novému léku na hubnutí CagriSema.
Dánský farmaceutický gigant Novo Nordisk na začátku čelí poklesu akcií. Více než šesti procentní propad přichází poté, co firma zveřejnila účinky nových léků na hubnutí.
Dánská farmaceutická společnosti Novo Nordisk investuje 8,5 miliardy dánských korun (28,5 miliardy korun) do výstavby nového závodu ve městě Odense, zaměří se tam na výrobu léků pro vzácná onemocnění.
Když se hromadí zprávy o tom, že jediný lék léčí „téměř všechno“, bývá to obvykle podvod. Lék Ozempic se však ukazuje jako velmi slibný. Zřejmě neovlivní jenom zdraví jednotlivců, ale i ekonomiku celé společnosti.
Americký prezident Donald Trump se zapojil do maratonu ve čtení Bible pořádaného konzervativci. Ve vysílání se objevilo sestříhané video Trumpa, jak nahlas čte úryvek ze Starého zákona. Trump předčítal ze 7. kapitoly druhé knihy Kronik. Nejcitovanější 14. verš, který Trump do své četby zahrnul, bývá podle BBC interpretován jako výzva občanům, aby se káli, a prosba, aby Bůh požehnal národu.
Švédský výrobce domácích spotřebičů Electrolux do konce letošního roku uzavře svou továrnu v maďarském městě Jászberény, což se dotkne zhruba 600 zaměstnanců. Oznámila to dnes firma. Vloni Electrolux podle výroční zprávy po celém světě zaměstnával kolem 40 tisíc lidí, z toho zhruba 700 v Maďarsku.
Čínští technologičtí giganti Tencent a Alibaba jednají o investici do start-upu zaměřeného na umělou inteligenci (AI) DeepSeek. Investice by firmu ocenila na více než 20 miliard dolarů (zhruba 415 miliard korun). S odkazem na své čtyři zdroje o tom napsal web The Information.
Číst více
Index PX dnes klesl o 0,55 procenta na 2641,53 bodu. Dolů ho stáhly hlavně akcie Erste Bank. Rostla naopak energetická společnost ČEZ. Aktivita investorů se zvýšila, objem zobchodovaných akcií činil nadprůměrných zhruba 750 milionů korun. Koruna dnes ztrácela vůči oběma hlavním světovým měnám.
Vedení energetické skupiny ČEZ navrhlo vyplacení dividendy 42 korun za jednu akcii. Odpovídá to 80 procentům z loňského očištěného čistého zisku. V případě schválení návrhu by tak podnik akcionářům vyplatil 23 miliard korun. Uvedl to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. O konečné výši dividendy bude 1. června rozhodovat valná hromada podniku. Akcionáři, z nichž největší je stát, mohou podat vlastní návrh.
Číst více
Italský antimonopolní úřad vyšetřuje platformu Booking.com. Důvodem je podezření na nepoctivé obchodní praktiky související s tím, jak jsou jednotliví poskytovatelé ubytování na platformě Booking.com prezentováni. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě.
O post předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČKMOS) na další čtyři roky se v pátek na sjezdu odborů budou ucházet tři kandidáti, a to dosavadní předák Josef Středula, místopředseda olomoucké regionální rady odborů Alois Mačák a šéf školských odborů František Dobšík.
Německá vládasnížila odhad letošního růstu německého hospodářství o polovinu. Hrubý domácí produkt (HDP) Německa se letos zvýší 📈 jen o 0,5 procenta, uvedla ministryně hospodářství a energetiky Katherina Reicheová. Na vině je podle ní konflikt na Blízkém východě a jeho dopad na světové hospodářství. V lednové prognóze vláda kancléře Friedricha Merze počítala pro letošek s růstem HDP o jedno procento.
Prezident Petr Pavel: Média veřejné služby by neměla být závislá na vůli vlády. Česko by podle prezidenta mělo mít takový model, který zajistí maximální nezávislost a předvídatelné financování, které je střednědobé. Žádné veřejnoprávní médium nemůže fungovat z roku na rok, uvedl.
Zástupci členských států EU dnes také podpořili přijetí ✅ dvacátého balíku sankcí Evropské unie proti Rusku za jeho agresi vůči Ukrajině. Maďarsko a Slovensko přestaly nové postihy blokovat.
Číst více