Reklama

Výtvarník Hirst pálí stovky svých děl. Zůstanou jen jako NFT

Damien Hirst The Currency
© Damien Hirst and Science Ltd, DACS 2021
 ČTK

Britský výtvarník Damien Hirst začal ve své londýnské galerii pálit stovky svých děl. Umělec, který rád provokuje, oděn ve stříbrných pracovních kalhotách a kukle s pomocí asistentů vkládal kleštěmi díla do ohně, vše živě vysílal na Instagramu. Pálení je součástí speciálního projektu, který má zobrazovat umění jako měnu, uvedla agentura AFP.

Reklama

Před více než rokem dal držitel Turnerovy ceny sběratelům na výběr, zda si chtějí ponechat díla ve formě nezaměnitelných tokenů (Non-Fungible Tokens, NFT) nebo dají přednost fyzické verzi děl. Druhou z variant se rozhodl zlikvidovat. NFT je nezaměnitelný elektronický klíč, digitální dílo s certifikátem pravosti, které se teoreticky nedá odcizit.

List s puntíky za 2000 dolarů

Všechna spálená díla byly listy ručně vyráběného papíru velikosti A4 s různě barevnými puntíky. Hirst jich loni v červenci nabídl do prodeje 10 tisíc, každý za 2000 dolarů (50 500 korun, celkem za 505 milionů korun). Dohromady 5149 lidí se rozhodlo vyměnit své tokeny za fyzické umělecké dílo, méně než polovina si NFT ponechala, uvedla AFP.

„Spousta lidí si myslí, že pálím umělecká díla za miliony dolarů, ale není tomu tak, pálením fyzických verzí dokončuji přeměnu těchto fyzických uměleckých děl v NFT," uvedl Hirst. Desítkám přihlížejících lidí v galerii vysvětlil, že díla potřebuje fyzicky spálit, protože je to součástí procesu, kterým prochází.

Damien Hirst The Currency

Panika, inflace, daně. Pád kryptoměn přináší výprodej kultovních CryptoPunks i dalších NFT

Slavné série NFT jako CryptoPunks, Bored Ape Yacht Club nebo The Currency od Damiena Hirsta se v posledních dnech prodávají se značnou slevou. CryptoPunks se například po dlouhé době prodávají za méně než 100 tisíc dolarů, Hirst dokonce pod 10 tisíc dolarů. Důvod? Propad ceny kryptoměny ether, ale také inflace a sílící tlak na zdanění kryptoaktiv v evropských zemích. 

Přečíst článek

Hirst první zhruba tisícovku obrazů spálil v úterý, další díla lehnou popelem při dalších příležitostech do konce října, kdy skončí i výstava The Currency (Měna).

Hirst byl v roce 2020 označen za nejbohatšího britského umělce s majetkem přesahujícím 315 milionů liber (9,2 miliardy korun). Sedmapadesátiletý výtvarník patřil k hnutí Young British Artists, které v 90. letech dominovalo britskému uměleckému světu a bylo podporováno reklamním magnátem Charlesem Saatchim.

Reklama

Související

Damien Hirst The Currency

Panika, inflace, daně. Pád kryptoměn přináší výprodej kultovních CryptoPunks i dalších NFT

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme