Reklama

Výtvarník Hirst pálí stovky svých děl. Zůstanou jen jako NFT

Damien Hirst The Currency
© Damien Hirst and Science Ltd, DACS 2021
 ČTK

Britský výtvarník Damien Hirst začal ve své londýnské galerii pálit stovky svých děl. Umělec, který rád provokuje, oděn ve stříbrných pracovních kalhotách a kukle s pomocí asistentů vkládal kleštěmi díla do ohně, vše živě vysílal na Instagramu. Pálení je součástí speciálního projektu, který má zobrazovat umění jako měnu, uvedla agentura AFP.

Reklama

Před více než rokem dal držitel Turnerovy ceny sběratelům na výběr, zda si chtějí ponechat díla ve formě nezaměnitelných tokenů (Non-Fungible Tokens, NFT) nebo dají přednost fyzické verzi děl. Druhou z variant se rozhodl zlikvidovat. NFT je nezaměnitelný elektronický klíč, digitální dílo s certifikátem pravosti, které se teoreticky nedá odcizit.

List s puntíky za 2000 dolarů

Všechna spálená díla byly listy ručně vyráběného papíru velikosti A4 s různě barevnými puntíky. Hirst jich loni v červenci nabídl do prodeje 10 tisíc, každý za 2000 dolarů (50 500 korun, celkem za 505 milionů korun). Dohromady 5149 lidí se rozhodlo vyměnit své tokeny za fyzické umělecké dílo, méně než polovina si NFT ponechala, uvedla AFP.

„Spousta lidí si myslí, že pálím umělecká díla za miliony dolarů, ale není tomu tak, pálením fyzických verzí dokončuji přeměnu těchto fyzických uměleckých děl v NFT," uvedl Hirst. Desítkám přihlížejících lidí v galerii vysvětlil, že díla potřebuje fyzicky spálit, protože je to součástí procesu, kterým prochází.

Damien Hirst The Currency

Panika, inflace, daně. Pád kryptoměn přináší výprodej kultovních CryptoPunks i dalších NFT

Slavné série NFT jako CryptoPunks, Bored Ape Yacht Club nebo The Currency od Damiena Hirsta se v posledních dnech prodávají se značnou slevou. CryptoPunks se například po dlouhé době prodávají za méně než 100 tisíc dolarů, Hirst dokonce pod 10 tisíc dolarů. Důvod? Propad ceny kryptoměny ether, ale také inflace a sílící tlak na zdanění kryptoaktiv v evropských zemích. 

Přečíst článek

Hirst první zhruba tisícovku obrazů spálil v úterý, další díla lehnou popelem při dalších příležitostech do konce října, kdy skončí i výstava The Currency (Měna).

Hirst byl v roce 2020 označen za nejbohatšího britského umělce s majetkem přesahujícím 315 milionů liber (9,2 miliardy korun). Sedmapadesátiletý výtvarník patřil k hnutí Young British Artists, které v 90. letech dominovalo britskému uměleckému světu a bylo podporováno reklamním magnátem Charlesem Saatchim.

Magazín Newstream CLUB

Tématem druhého čísla byznysově - lifestylového čtvrtletníku je návod, jak globálně uspět, jak dobýt svět a užít si ho.

Na titulní straně představujeme neurologa Martina Tolara. Jeho společnost Alzheon je nejblíž ze všech farmaceutických firem světa k dosažení schválení léku na Alzheimerovu nemoc. Co všechno musel obětovat a jak těžké bylo prosadit se v USA?

„Amerika je kouzelná v tom, že když máte chuť něco dělat, máte výdrž a nadšení, tak vám pomůže. Ona je to země plná lidí, kteří tam přišli s jedním kufrem a vybudovali si tam z ničeho, jen ze svých snů, celý život,“ říká Tolar v hlavním rozhovoru magazínu.

A magazín dále přináší řadu příběhů osobností, kterým se ve světě podařilo uspět. Eduard Kučera například vypráví, jak těžké bylo hledat vhodného správce majetku a vysvětluje, proč se nakonec rozhodl většinu investic mít v USA.

Architekt Petr Štefek pracoval v Londýně u Normana Fostera a popisuje rozdíly mezi globální londýnskou scénou a Prahou.

Legendární investor Gabriel Eichler pak popisuje svou cestu z USA zpět do Československa a jak tu jeho know-how pomáhalo budovat svobodnou ekonomiku.

Jak dostat dítě na Oxford?

Připravit svým potomkům ty nejlepší startovní podmínky pro život, kariéru a úspěch ve světě je snem každého rodiče. Stojí to však peníze a čas. A také je k tomu potřeba učinit celou řadu správných rozhodnutí od volby střední školy přes kroužky a další mimoškolní aktivity. Odměnou ale může být studium na některé z nejprestižnějších univerzit světa na obou březích Atlantiku i Pacifiku. Jak ta správná rozhodnutí skutečně učinit poradí nejpovolanější odborníci ve druhém čísle magazínu Newstream CLUB, který právě vychází.  K dostání je v síti trafik Lagardère i online

Příští číslo magazínu Newstream CLUB vyjde již v březnu. 

Související témata

Miliardáři

Vzdělávání

Biohacking

Reklama

Související

Damien Hirst The Currency

Panika, inflace, daně. Pád kryptoměn přináší výprodej kultovních CryptoPunks i dalších NFT

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme