Tykač jedná s Číňany o koupi fotbalové Slavie
Klub z Edenu má mít opět českého vlastníka. S čínskou CITIC, která Slavii vlastní osm let, má podle zjištění médií jednat český miliardář a uhlobaron Pavel Tykač.
Majitel energetické skupiny Sev.en Pavel Tykač je velký slávista. Z fanouška by se ale už brzy mohl stát majitel vršovického klubu. Jako první informaci o možném prodeji přinesl týdeník Euro.
„Klub nemá žádné právo, možnost ani informace, aby komentoval jakékoliv spekulace spojené s vlastnictvím a rozhodováním svého akcionáře,“ uvedla Slavia v prohlášení pro média. „Jsou to spekulace a v tuto chvíli k nim nemáme žádný komentář,“ řekl dnes ČTK Tykačův mluvčí Jan Chudomel.
Podle informací Eura by měl Tykač získat 99,98 procent akcií klubu. Cenu transakce, která by podle webu e15.cz mohla být hotová v prvním čtvrtletí nového roku, média vyčíslila na dvě až 2,5 miliardy korun. Podle HN by s fotbalovým klubem měl Tykač koupit také stadion Eden.
I po příchodu majitele energetické a uhelné společnosti Sev.en Energy je pravděpodobné, že by ve vedení Slavie zůstal současný předseda představenstva Jaroslav Tvrdík.
Devětapadesátiletý Tykač je podle říjnového vydání magazínu Forbes čtvrtým nejbohatším Čechem s majetkem 183,3 miliardy korun. Zaměřením na energetiku a zájmem o fotbal Tykač připomíná dalšího českého miliardáře Daniela Křetínského a jeho skupinu EPH. Křetínský vlastní a financuje slávistické rivaly ze Sparty, připomíná server CzechCrunch.
Bývalý prezident čínského finančního ústavu CITIC Bank Sun Te-šun byl v listopadu odsouzen k trestu smrti s dvouletým odkladem. Soud ho shledal vinným z přijetí úplatků ve výši zhruba jedné miliardy jüanů (asi 3,15 miliardy korun). V roce 2018 byl Sun mezi desítkou zástupců firmy CITIC Group a dalších čínských společností, které přijal tehdejší český prezident Miloš Zeman.
Exšéfa banky CITIC odsoudili v Číně k trestu smrti. Kolos v Česku vlastní fotbalovou Slavii
Zprávy z firem
Nejvyšší příjmy měl v sezoně 2021/22 Manchester City. Nejvíc si polepšil Liverpool. Více než polovina nejbohatších klubů na světě hraje Premier League – v top 20 je jich hned jedenáct (viz tabulka pod článkem). Je to poprvé, kdy je v žebříčku fotbalových boháčů sestavovaném společností Deloitte více než polovina klubů ze stejné ligy.Nejbohatším klubem je Manchester City, největším skokanem Liverpool. Žebříčku dominuje Premier League
Zprávy z firem