Reklama

Adani už není nejbohatší Asiat. Doběhl ho účetní podvod

Miliardář Gautam Adani.
ČTK
 ČTK

Indický podnikatel Gautam Adani přišel o titul nejbohatšího člověka v Asii. S odhadovaným majetkem za 83,7 miliardy dolarů (1,8 bilionu korun) jej v žebříčku časopisu Forbes předstihl krajan Mukeš Ambani, zatímco odhadovaná hodnota Adaniho majetku dosahuje 75,1 miliardy dolarů. Adaniho obchodní impérium pociťuje dopady negativní zprávy analytiků, podle nichž je společnost Adani Group zapojena do účetních podvodů. Adani obvinění odmítá.

Reklama

Adani sesadil i šéfa Amazonu Bezose

Šedesátiletý Adani se díky rychlému růstu hodnoty svých firem loni přechodně dostal na druhé místo na světě mezi nejbohatšími lidmi. Hodnota jeho majetku se na čas vyšplhala nad 125 miliard dolarů, čímž se Adani dostal i před zakladatele americké společnosti Amazon Jeffa Bezose. Ještě minulý měsíc byl třetím nejbohatším člověkem světa, zatímco teď je podle Forbesu patnáctý. Ambanimu patří deváté místo v žebříčku nejbohatších lidí světa.

Adanimu zasadila na začátku minulého týdne tvrdou ránu zpráva analytiků americké investiční společnosti Hindenburg Research, po které se hodnota Adaniho firem za dva dny snížila o více než 50 miliard dolarů (1,1 bilionu korun). Výprodej akcií pokračoval i dnes. 

Forbes aktualizuje svůj žebříček nejbohatších lidí světa denně, vychází přitom ale z pohybů cen akcií na burze. Uváděná hodnota majetku je tedy jen hrubým odhadem. Podrobnější a přesnější odhad majetku časopis dělá zpravidla jednou až dvakrát za rok. Podobný on-line žebříček sestavuje také agentura Bloomberg. Ta používá k výpočtu jinou metodiku a podle ní byl Adani k dnešnímu ránu s odhadovaným majetkem za 84,5 miliardy dolarů stále ještě před pětašedesátiletým Ambanim.

Indický miliardář Gautam Adani.

Nejbohatší muž Asie za dva dny přišel o bilion korun. Bude se soudit se spekulanty?

Nejbohatší člověk v Asii, indický podnikatel Gautam Adani, od úterý odráží útok spekulantů a zvažuje soudní bitvu. Kvůli zprávě analytiků americké společnosti Hindenburg Research hodnota Adaniho impéria za dva dny klesla o více než 50 miliard dolarů (1,1 bilionu korun), informovala agentura Bloomberg. Analytici tvrdí, že Adaniho obchodní skupina manipuluje s cenami akcií a dopouští se účetních podvodů, , což Adani odmítl. Propad akcií jeho firem ale způsobil, že Adani klesl v žebříčku nejbohatších lidí světa.

Přečíst článek

Zbohatl především na těžbě uhlí

Prudký pokles hodnoty Adaniho majetku znamená pro tohoto podnikatele značné těžkosti. V úterý se mu ale podařilo zajistit si podporu investorů pro nabídku dalších akcií za 2,5 miliardy dolarů pro svou vlajkovou firmu Adani Enterprises. To pozorovatelé považují za vyjádření důvěry, uvedla agentura Reuters.

Reklama

Gautam Adani nedokončil studia a začal se věnovat podnikání. Spolu s rodinou zbohatl především na těžbě uhlí, které hraje v indickém průmyslu dodnes klíčovou úlohu. Do podnikatelova impéria patří stavební a zemědělské firmy, přenos dat, média, obnovitelné zdroje energie i zbrojařské podniky. Nyní se Adani snaží své podniky stabilizovat a bránit svou pověst.

Přestože Adani obvinění vznesená ve zprávě analytiků odmítá, někteří věřitelé znervózněli. Agentura Bloomberg uvedla, že švýcarská banka Credit Suisse přestala přijímat dluhopisy vydané Adaniho podniky jako zástavu za půjčky poskytované své soukromé klientele.

V srpnu 2022 se třetím nejbohatším mužem planety stal indický miliardář Gautam Adani.

Miliardář Adani: Ochlazování planety bude jeden z nejvýnosnějších byznysů

Indická ekonomika k roku 2050 dosáhne 30 bilionů dolarů, což je více než desetinásobek oproti dnešku, informuje agentura Bloomberg. Pohánět ji budou jednak rostoucí spotřeba a dále ekonomické a sociální reformy, řekl nejbohatší muž Asie Gautam Adani na konferenci v Bombaji.

Přečíst článek

Hindenburg Research patří k firmám, které spekulují na pokles cen akcií. Pokud si při tom ale pomáhají zveřejňováním kompromitujících informací, musejí svá tvrzení v případě soudních sporů doložit. Pokud to jejich lidé nedokážou a nevyvrátí podezření, že pokles ceny akcií vyvolali záměrně a za pomoci nepravdivých tvrzení, zpravidla je to pak stojí spousty peněz a riskují i vězení. Hindenburg uvedl, že si za svými tvrzeními ohledně Adaniho firem stojí.

Za zprávu analytiků se postavil například šéf velké investiční společnosti Pershing Square Bill Ackman. Označil ji za vysoce věrohodnou a z analytického hlediska velmi kvalitní. Indické regulační orgány chtějí zprávu využít při kontrole Adaniho firem, vyjasnit vznesená obvinění chtějí po Adanim i další, včetně jeho obchodních partnerů.

Indie, přelidněné Dillí

Indie má dobře našlápnuto stát se do roku 2030 třetí největší ekonomikou na světě

Indie se do konce desetiletí může stát třetí největší ekonomikou světa, předstihne Japonsko a Německo. Myslí si to analytici společností S&P Global a Morgan Stanley. Prognóza S&P vychází z předpokladu, že roční nominální růst hrubého domácího produktu (HDP) Indie bude do roku 2030 činit v průměru 6,3 procenta. Podobně Morgan Stanley odhaduje, že HDP Indie se do roku 2031 pravděpodobně více než zdvojnásobí proti současné úrovni.

Přečíst článek

Reklama

Související

Indický miliardář Gautam Adani.

Nejbohatší muž Asie za dva dny přišel o bilion korun. Bude se soudit se spekulanty?

Přečíst článek
Elon Musk je nejbohatším člověkem planety.

Miliardáři jako ohrožený druh. Ve světě a hlavně v Číně jich ubylo kvůli oslabení technologického sektoru

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme