Reklama

NASA stopla práce na lunárním modulu od Muskovy SpaceX, může za to Bezos

Jeff Bezos astronautem
ČTK

NASA zastavila práce na lunárním modulu, který vyvíjela společně s se společností SpaceX miliardáře Elona Muska. Učinila tak kvůli žalobě, kterou podal Muskův rival Jeff Bezos.

Reklama

Žaloba konkurenční firmy Blue Origin se týká rozhodnutí vesmírné agentury uzavřít smlouvu v hodnotě 2,9 miliard dolarů (62,6 miliard korun) výhradně se Space X, informovala agentura Reuters.

Blue Origin v žalobě, kterou u federálního soudu podala minulý pátek, napadá nestrannost NASA. V rámci programu Artemis by měli astronauti letět v roce 2024 na Měsíc. NASA si v dubnu pro konstrukci obytného lunárního modulu vybrala SpaceX, ale podle Blue Origin byly nabídky natolik srovnatelné, že měla agentura zadat zakázku více firmám. Soudce stanovil soudní slyšení na 14. října.

Vesmírná agentura ve čtvrtečním prohlášení uvedla, že pozastavuje práce na lunárním modulu do 1. listopadu. „Výměnou za toto dočasné přerušení práce všechny strany souhlasily s urychleným projednáním soudního sporu, které skončí 1. listopadu,” uvedla agentura. „Představitelé NASA nadále spolupracují s ministerstvem spravedlnosti na přezkoumání podrobností případu a těší se na včasné vyřešení této záležitosti.”

Suborbitální letadlo Virgin Galactic

Dobývání vesmíru může udělat miliardáře z každého. Jak na to?

Jeff Bezos již za pár hodin odstartuje do vesmíru, rozšíří tak řady miliardářů, jejichž byznys překonal zemskou tíži. Díky různým nástrojům může na vesmíru profitovat doslova každý.

Přečíst článek

Americký vládní kontrolní úřad GAO se minulý měsíc postavil na stranu NASA ve věci rozhodnutí agentury vybrat si jediného poskytovatele lunárního přistávacího modulu, přičemž protest firmy Blue Origin odmítl. NASA měl podle GAO naprosté právo vybrat „více vítězů tendru, jednoho vítěze nebo žádného”. Blue Origin se však rozhodla v boji proti svému vyřazení z miliardové zakázky pokračovat.

Reklama

Program Artemis je zaměřený na průzkum a využití zdrojů ve vesmíru, včetně Měsíce a v budoucnu i Marsu. Má ambici dostat Američany opět na povrch Měsíce, kde byli naposledy v roce 1972. Poprvé by na něm měla stanout také žena.

Britský miliardář a zakladatel Virgin Galactic ve vesmíru

Musk poletí do vesmíru s konkurencí. Koupil si lístek u Virgin Galactic

Lístek na let do vesmíru se společností Virgin Galactic, kterou založil britský miliardář Richard Branson, má i jeho konkurent Elon Musk, píše The Wall Street Journal.

Přečíst článek

Letka Virgin Galactic

Stanislav Šulc: Éra selfie z vesmíru je tu

Richard Branson vzal do vesmíru turisty. Odstartovala nová éra lidstva, o níž zatím nic nevíme.

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme