Kouzlu daňových rájů propadl i Elton John nebo Shakira

Služeb offshorových firem nevyužívají jen politici nebo členové královských rodin. Přes daňové ráje mimo pozornost finančních úřadů prohnaly svoje peníze i sportovní nebo pěvecké hvězdy. Některé měly na svých účtech i více než 10 milionů dolarů.
Část svého majetku přesunula přes tři offshorové společnosti registrované na Britských Panenských ostrovech například kolumbijská zpěvačka Shakira. A to v roce 2019. Tedy v době, kdy ji ve Španělsku vyšetřovali kvůli tomu, že se vyhnula placení daně z příjmů za roky 2012 až 2014. Podle serveru agentury Bloomberg se jedná o částku téměř 17 milionů dolarů.
Podle zpěvaččiných právních zástupců, byly společnosti v daňových rájích založeny v roce 2001 s tím, že španělské úřady byly o jejich existenci obeznámeny. Advokáti zároveň uvedli, že Shakira už pracuje na jejich likvidaci. A připomněli, že ve většině zemí není využití služeb offshorových firem považováno za trestný čin.
Whistleblowerka Frances Haugenová vynesla tajné interní materiály. Instagram podle nich zhoršuje psychiku dětí a Facebook efektivně nebojuje s dezinformacemi. A problém eskaloval. Služby Facebooku byly několik hodin nedostupné.
Facebook čelí skandálu obřích rozměrů. Jeho akcie odepsaly téměř pět procent
Leaders
Na seznamu problematických transakcí z celého světa se objevilo také jméno bubeníka legendární britské kapely Ringo Starra, Eltona Johna nebo španělského zpěváka Julia Iglesiase. Ten měl údajně od roku 1995 využít služeb více jak 20 offshorových společností na Britských Panenských ostrovech pro nákup luxusních nemovitostí ve Spojených státech nebo pořízení soukromého letadla.
Daňové ráje využívají i fotbalové hvězdy
Z vyhýbání se povinnosti platit ve Španělsku daně je obviněn i trenér fotbalového klubu Manchester City Pepa Guardiola. Podle Pandora Papers španělský trenér k „ukrytí“ svých výdělků využil kromě bankovního účtu v Andoře i panamskou společnost.
Snažil se tak vyhnout placení daní ze svých příjmů do roku 2012, kdy trénoval v legendární FC Barcelona. V roce 2012, kdy Španělsko zavedlo tzv. daňovou amnestii, přiznal Guardiola příjmy kolem 600 tisíc dolarů.
A Guardiola není jedinou fotbalovou hvězdou, jehož jméno Pandora Papers uvedly. Argentinský fotbalový záložník Angel Di Maria si měl mezi lety 2013 až 2016 takto ukrýt více než devět milionů dolarů.
Zatím poslední film o britském agentovi Jamesi Bondovi Není čas zemřít je extrémně úspěšný kasový trhák. Za čtyři dny od svého uvedení do kin se stal nejvýnosnějším filmem letošního roku, píše The Guardian. V Česku ho za první víkend vidělo skoro 118 tisíc diváků a utržil téměř 21 milionů korun.
Poslední bondovka v českých kinech vydělala 20 milionů za čtyři dny
Enjoy
Český pavilon na Expu v Dubaji láká nejenom na české sklářské umění, ale i technologické inovace.
Jak přinést do pouště zeleň? Prohlédněte si český EXPO pavilon
Enjoy
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.