Reklama

Jak přinést do pouště zeleň? Prohlédněte si český EXPO pavilon

Český pavilon na Expu v Dubaji.
Czech Expo
Petra Jansová
pej

Český pavilon na Expu v Dubaji láká nejenom na české sklářské umění, ale i technologické inovace.

Reklama

Jedním z hlavních témat bude změna klimatu a také boj s rozmary počasí, které v posledních letech sužují celou planetu. Lidstvo i kvůli tomu často řeší nedostatek pitné vody. A právě jednomu z možných řešení se věnuje také český pavilon, který je i podle oficiálních stránek dubajského Expa jednou z hlavních atrakcí výstavy.

Národní expozici České republiky tvoří v Dubaji sedmnáct exponátů. Jejím technologickým i expozičním jádrem je systém S.A.W.E.R., který by se měl stát jedním z největších hitů výstavy. Jedná se o autonomní systém, který samostatně vyrábí vodu ze vzduchu pouze s pomocí solární energie, zavlažuje zahradu vysázenou v dubajském písku a ukazuje, jak stvořit oázu v poušti. Tyto patenty jsou z dílny ČVUT a Akademie věd ČR. Ve stálé expozici českého pavilonu nazvaného The Country for the Future se kromě jiných představí pražská společnost Prusa Research. 

Detailně si exponáty můžete prohlédnout v následující galerii.

Také další exponáty nabízejí řešení globálních problémů, například energetický nedostatek nebo ochranu před přílišným slunečním zářením. EXPO je však také výstavou uměleckých děl, například Jakub Nepraš s plastikou Fenix Energy nebo Adéla Oliva s abstraktní malbou Butterfly Effect.

Reklama

rodina Lobkowicz
video

Na Hradě startuje obří výstava digitálního umění. Pořádají ji Lobkowiczové

Šlechtický rod Lobkowiczů, který vlastní několik významných nemovitostí a mimořádnou sbírku umění, sází na takzvaná NFT. V sobotu proběhne největší konference o tomto fenoménu u nás.

Přečíst článek

Expo Dubaj
video

V Dubaji startuje odložené EXPO. Česko tam je zemí pro budoucnost

Desítkám milionů návštěvníků se tu představí například úspěšný start-up Prusa Research nebo unikátní technologie S.A.W.E.R. vyrábějící vodu ze vzduchu. Již nyní o něj má zájem celá řada vlád, které svádí boj se suchem.

Přečíst článek

 

Reklama

Související

Kamera v bytě, ilustrační foto

Čeští konstruktéři vyvíjejí „inteligentní” byt. Bude úsporný a schopný zachraňovat životy

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme