Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Stanjura chce vyštípat Michla z Evropské banky pro obnovu a rozvoj. Nahradit ho má Mora

Guvernér České národní banky Aleš Michl
ČTK
 ČTK

Druhým českým zástupcem v Radě guvernérů Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) vedle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) už zřejmě nebude guvernér České národní banky (ČNB) Aleš Michl. Místo takzvaného alternáta by měl nově obsadit náměstek ministra financí Marek Mora.

Rada guvernérů je nejvyšší orgán EBRD, tvoří ji zástupci členských států banky. Za Česko zastává pozici guvernéra Stanjura, jeho alternátem je Michl. Ministerstvo financí nyní navrhuje, aby obě pozice zastávali zástupci stejné české instituce, tedy ministr financí a jeho náměstek.

„Agenda EBRD se zaměřuje na rozvojovou a transformační spolupráci. ČNB má měnové financování zakázáno a neposkytuje ani ministerstvu financí pro výkon agendy rozvojové spolupráce žádné finanční prostředky nebo jinou součinnost,“ uvedlo ministerstvo. „Situace, které se budou týkat kompetencí centrální banky, nebo při kterých bude expertiza ČNB v dané oblasti potřebná, budou s ČNB nadále konzultovány,“ doplnilo.

EBRD byla založena v roce 1991, aby pomohla bývalým komunistickým zemím střední a východní Evropy a Sovětského svazu při přechodu k tržnímu hospodářství. Nyní působí v několika desítkách zemí v Evropě, Asii a Africe. V březnu 2021 se banka na žádost české vlády rozhodla, že po třináctileté pauze začne opět investovat v České republice.

Rada guvernérů je nejvyšším orgánem EBRD, své zástupce v ní má všech 75 členských zemí banky, stejně jako Evropská unie a Evropská investiční banka. Pozici guvernéra zpravidla zastávají ministři financí. Na pozici alternáta některé země využívají zástupce ministerstva financí, některé zástupce centrální banky. Rada guvernérů rozhoduje o členství zemí v EBRD či o výši kapitálu banky. Výkonnou pravomoc v EBRD má Rada ředitelů, jejíž členy Rada guvernérů jmenuje.

Premiér Petr Fiala přijal generálního tajemníka OECD Mathiase Cormanna

Inflace v Česku bude dál slábnout, tvrdí OECD. Fiala dostal pochvalu za důchodovou reformu

Český hospodářský růst letos zrychlí na 2,1 procenta po loňském jednom procentu. V příštím roce vzroste hrubý domácí produkt (HDP) o 2,5 procenta. Uvádí to zpráva Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), kterou představili premiér Petr Fiala (ODS) a generální tajemník OECD Mathias Cormann. Zpráva také předpokládá další slábnutí inflace, která by letos měla činit v průměru 2,3 procenta a příští rok dosáhnout dvouprocentního cíle České národní banky (ČNB).

Přečíst článek

Richard Beneš, ředitel OVB

Mileniálové a generace Z jsou už finančně gramotnější, také víc tolerují riziko investic

Zájem o investice v posledních letech roste, oblibě se těší i dlouhodobý investiční produkt. „Díky němu se investory stávají i lidé, kteří se o investování dosud nezajímali,“ říká Richard Beneš, obchodní ředitel OVB, a dodává: „Dlouhodobé penzijní produkty je ale potřeba individuálně vysvětlovat a nastavit na míru klientovi, což je právě práce nás zprostředkovatelů.“

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová s právním zástupcem Davidem Rašovským u Ústavního soudu (ÚS), který rozhodoval o návrhu na zrušení části zákona o stavebním spoření

Snížení státní podpory u stavebního spoření není protiústavní, rozhodli soudci

Přečíst článek
Doporučujeme