Reklama

Jack Ma je zpět v Číně. Uzavřel snad pakt s komunisty?

Jack Ma na archivním snímku z roku 2019
ČTK
 ČTK

Zakladatel internetové společnosti Alibaba a dříve nejbohatší Číňan Jack Ma se vrátil do vlasti. Není ale jasné, jak dlouho v zemi zůstane. Na východě Číny navštívil školu ve městě Chang-čou, kterou založil, informoval list South China Morning Post. Agentura Bloomberg se k jeho definitivnímu návratu do země staví na základě svědectví zdrojů skepticky.

Podnikatel už v zahraničí strávil více než rok. Na konci roku 2020 veřejně kritizoval čínské regulační úřady a pak téměř zmizel z veřejného života. V následujících letech regulační úřady zasáhly proti odvětvím, kde se Ma angažuje, od nemovitostí přes internetové platformy až po vzdělávání.

Jack Ma pevninskou Čínu opustil koncem roku 2021, následně se objevily jeho fotografie z Japonska, Austrálie či Thajska. Zakladatel Alibaby dříve patřil k nejvýraznějším čínským podnikatelům, později mu byla přičítána vina na tom, že spustil tažení státních regulačních úřadů proti odvětvím mimo kontrolu Pekingu.

Čínské úřady v posledních měsících tvrdí, že jejich regulační zásahy skončily a že hledají možnosti, jak soukromý sektor podpořit. Rozhodnutí Jacka Ma zůstat v zahraničí považují čínští podnikatelé za faktor, který podrývá důvěru. Minulý měsíc čínské podnikatelské prostředí znepokojilo zmizení jednoho z předních čínských bankéřů, miliardáře Pao Fana. To podnítilo obavy, že regulační zátahy neskončily.

Elon Musk je nejbohatším člověkem planety.

Miliardáři jako ohrožený druh. Ve světě a hlavně v Číně jich ubylo kvůli oslabení technologického sektoru

Na světě a převážně v Číně loni ubylo více než 400 dolarových miliardářů. Vyplývá to ze seznamu Hurun Global Rich List 2023, který sestavuje čínský časopis o bohatství a luxusu Hurun Report. Na vině je oslabení velkých technologických firem, na které se zaměřila čínská vláda, zpřísňování měnové politiky a dopady pandemie covidu-19, uvedla agentura Reuters.

Přečíst článek

Novou oblastí zájmu Maa je zemědělství

Čínské úřady se snažily přesvědčit zakladatele Alibaby, aby se vrátil, a pomohl tak demonstrovat vládní podporu podnikatelské komunitě, tvrdí jeden ze zdrojů agentury Bloomberg. Ma se však podle zdrojů rozhodl zůstat v zahraničí. Uvedl, že se ze svých společností stáhl, aby se mohl věnovat výzkumu zemědělských technologií.

Ma se nedávno v rámci reorganizace vzdal kontroly nad čínským fintechovým gigantem Ant Group. Vedení firem Ant a Alibaba podnikatel řekl, aby se na jeho případný návrat do Číny nesoustředily. Naznačil, že by se na jejich řízení mohl podílet na dálku.

Jack Ma, zakladatel firmy Alibaba

Jack Ma je zpět. A Alibaba se chce znovu rozjet

„Znovuobjevení“ Jacka Maa nakoplo Alibabu. Rostou jí akcie a současně ohlásila plány na expanzi.

Přečíst článek

List South China Morning Post neuvedl, kdy se Ma do Číny vrátil. S odvoláním na obeznámené zdroje napsal, že navštívil školu, kterou založil ve městě Chang-čou, kde sídlí Alibaba a finančně technologická společnost Ant. Dodal, že se podnikatel do Číny vrátil po krátké zastávce v Hongkongu.

Společnost Alibaba věc zatím nekomentovala. Dotyčná škola na sociální síti WeChat zmínila podnikatelovu návštěvu a zveřejnila z ní fotografie a video. Ma ve škole mluvil mimo jiné o chatovacím robotu ChatGPT, technologii, která patrně změní podobu práce i vzdělávání. Uvedl také, že by se někdy rád vrátil k profesi učitele - sám totiž začínal jako učitel angličtiny.

Jiří Hlavenka, investor a miliardář

Buzz kolem ChatGPT nechápeme, říká miliardář Hlavenka i třiadvacetiletý podnikatel

Brno a nadšení pro fajn lidi a nápady svedly dohromady dva investory dvou generací, kteří skrze Jinej fond podporují nadějné projekty. Spoluzakladatelé fondu, zkušený investiční matador a miliardář Jiří Hlavenka a ve své době vůbec nejmladší český podnikatel Jan Sláma, společně investovali do startupů v jejich nejranější fázi rozvoje desítky milionů korun. Jak dobře šlape tato synergie zkušeností a mladého elánu? Kde vidí investiční příležitosti? A proč se čeští startupisté oproti těm ze Západu drží víc při zemi, prozrazuje investorské duo v dalším díle seriálu Young Money Patrika Borýska.

Přečíst článek

„Vládní přístup nadále upřednostňuje stranické a státní instituce,” konstatoval ekonom George Magnus. Soukromé firmy se mohou rozvíjet, dodal, „za předpokladu, že sledují a respektují cíle a filozofii (komunistické) strany“.

Reklama

Související

Elon Musk je nejbohatším člověkem planety.

Miliardáři jako ohrožený druh. Ve světě a hlavně v Číně jich ubylo kvůli oslabení technologického sektoru

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme