Reklama

Jack Ma je zpět. A Alibaba se chce znovu rozjet

Jack Ma, zakladatel firmy Alibaba
ČTK
Adam Štěpánek

„Znovuobjevení“ Jacka Maa nakoplo Alibabu. Rostou jí akcie a současně ohlásila plány na expanzi.

Reklama

Když zakladatel Alibaby Jack Ma loni v říjnu zkritizoval čínské regulátory a posléze v podstatě zmizel, začalo se spekulovat o nejčernějších scénářích. Posléze vyšlo najevo, že se Ma stáhl do ústraní. Alibaba se schovaným zakladatelem ale logicky neprosperovala. Tím spíš, že čínské úřady stupňovaly tvrdé zásahy proti technologickým firmám. Akcie Alibaby se meziročně propadly o 23 procent.

Čínští regulátoři si vyšlápli i na Tencent či Ant Group, fintechového obra, za kterým stojí také Jack Ma. Na problémy s čínskými úřady si vstupem na newyorskou burzu zadělala i taxislužba Didi. Dalším v pořadí se staly počítačové hry, které čínský státní deník Economic Information Daily označil za elektronické drogy, a tamní firmy se začaly ze strachu z úřadů regulovat samy. Technologický sektor zkrátka zažívá v Číně těžké časy.

Pinduoduo založil Číňan Colin Huang

Největší smolař roku? Zakladatel Pinduoduo doplácí na čínské regulace

Colin Huang patřil díky úspěchu jeho platformy Pinduoduo k nejrychleji bohatnoucím Číňanům. Když ale tamní úřady začaly regulovat e-commerce giganty, Huang byl tím, kdo začal chudnout nejvíc. Od ledna letošního roku tak již přišel o téměř 28 miliard dolarů.

Přečíst článek

Minulý týden ale překvapila zpráva, že Jack Ma se objevil v Hongkongu. A posléze zamířil do Evropy, konkrétně do Španělska. Podle jednoho zdroje je tam na dovolené na jachtě s kolegy z byznysu, podle jiného zase na zastávce své cesty ohledně studie zemědělství a technologií souvisejících s ochranou životního prostředí. Pravý důvod ale nakonec není tak důležitý. Hlavní je, že Jack Ma je znovu „na světě“ a dává o sobě hodně vědět.

Pro Alibabu přichází návrat Jacka Maa v pravý čas, její propad se díky tomu zastavil. A znovu začíná nabírat na síle. Její akcie se zvedly až o devět procent, než se ustálily na sedmiprocentním nárůstu.

Reklama

Potvrdily se tak názory zkušených investorů a expertů na burzy, kteří v minulých měsících odhadovali, že pokud se Ma znovu objeví na scéně, mohou akcie Alibaby hned vzrůst až o deset procent. Nejasný status kdysi nejbohatšího Číňana totiž odrazoval potenciální investory.

Více čtěte na webu týdeníku Hrot.

Miliardář George Soros

Investiční titáni BlackRock a George Soros se přou o Čínu

Investovat v Číně, nebo se druhé největší ekonomice světa obloukem vyhnout? O to se hádají vlivní investoři George Soros a největší asset manager světa BlackRock.

Přečíst článek

Bitcoin, ilustrační foto

Bitcoin trhl dubnový rekord. Nakopl ho nový bitcoinový fond

První obchodní den přinesl očekávanému ETF fondu s opcemi na bitcoin zájem investorů a slušné zhodnocení. Sama kryptoměna ve středu odpoledne trhla cenový rekord. Krátce před 17.00 se prodával zhruba za 66 857 dolarů za virtuální minci.

Přečíst článek

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme