Reklama

Čínská záhada, kam zmizel další miliardář. Pao Fan je několik dnů nezvěstný

Pao Fan, zakladatel a generální ředitel společnosti China Renaissance, zmizel. Snímek je z roku 2017.
ČTK
 ČTK

Jeden z předních čínských bankéřů, miliardář Pao Fan zmizel. Firma China Renaissance uvedla, že se jí již několik dní nedaří předsedu a výkonného ředitele společnosti kontaktovat. Oznámení firmy obnovilo obavy ohledně možného dalšího pronásledování vlivných osobností v oblasti finančnictví a moderních technologií čínskými úřady.

Reklama

Instituci China Renaissance založil v roce 2005 Pao Fan jako finanční poradenskou společnost, nyní je hlavní náplní její činnosti investiční bankovnictví, správa investic a správa majetku. Akcie firmy se po zmizení Pao Fana propadly v jednu chvíli až o 50 procent, napsala agentura Reuters.

Horkovzdušný balon (ilustrační foto)

Američané vylovili z oceánu sestřelený čínský balon. Nález obsahuje zpravodajské senzory

Americká armáda vyzdvihla z Atlantského oceánu důležité elektronické součástky z objektu, který označuje za čínský špionážní balon a který 4. února sestřelila u pobřeží Jižní Karolíny. S odvoláním na prohlášení armády o tom informovala agentura Reuters. Mezi nalezenými součástkami jsou také senzory, jejichž účelem bylo podle armády shromažďování zpravodajských informací.

Přečíst článek

Podle společnosti „nic nenaznačuje, že by nedostupnost Pao Fana mohla souviset s podnikáním skupiny”. Jak dlouho je Pao pohřešován, firma neupřesnila.

Čínský finanční magazín Cchaj-sin (Caixin) s odkazem na své zdroje napsal, že zaměstnancům China Renaissance se nedaří Paa kontaktovat dva dny. Upozornil rovněž, že čínské úřady v září vzaly do vazby prezidenta firmy Cchung Lina v souvislosti s jeho předchozí prací pro státní banku ICBC.

Nejméně půltuctu miliardářů, kteří náhle zmizeli

Případ Pao Fana připomněl řadu vysokých představitelů čínských firem, včetně nejméně půltuctu miliardářů, kteří náhle bez vysvětlení na určitou dobu zmizeli poté, co se dostali do sporů s vládnoucí čínskou komunistickou stranou, uvedl server BBC News. Někteří z nich čelili podezření z korupce.

Reklama

Michal Skořepa, ekonom České spořitelny

Když nám Čína vezme plyn, inflace může ještě růst, říká ekonom

Spotřebitelské ceny by po lednových rekordech měly v letošním roce klesat. V druhé polovině roku i pod deset procent meziročně. Mohl by nějaký vnější faktor snižování inflace ještě zvrátit? Významný vliv bude mít především vývoj kurzu koruny, ale do vývoje cen by mohla zasáhnout třeba i zesílená poptávky po zkapalněném plynu ze strany Číny, říká Michal Skořepa, ekonom České spořitelny.

Přečíst článek

V roce 2015 například na několik dní zmizel šéf předního čínského investičního konglomerátu Fosun International Kuo Kuang-čchang, známý jako „čínský Warren Buffett”. Spekulovalo se, že zmizení souvisí s bojem Pekingu proti korupci. Firma později uvedla, že Kuo pomáhal úřadům při vyšetřování, které se týkalo spíše jeho osobních než podnikových záležitostí.

Jack Ma, zakladatel firmy Alibaba

Jack Ma se uklidil do Japonska. Už půl roku vede nenápadný život v Tokiu

Jack Ma, zakladatel společnosti Alibaba Group a jeden z nejbohatších Číňanů, už půl roku žije v Japonsku.

Přečíst článek

V roce 2020 se na tři měsíce ztratil z očí veřejnosti asi nejznámější čínský podnikatel, zakladatel internetové společnosti Alibaba Group Jack Ma poté, co ostře kritizoval čínský regulační systém.

Reklama

Související

Elon Musk je nejbohatším člověkem planety.

Miliardáři jako ohrožený druh. Ve světě a hlavně v Číně jich ubylo kvůli oslabení technologického sektoru

Přečíst článek

Do pěti let vzroste počet dolarových milionářů o 40 procent. V Číně se jejich počet zdvojnásobí

Přečíst článek
New York

Pět z nejbohatších měst na světě je v USA. V žebříčku stoupají Austin či Dubaj

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme