Donald Trump pro Bloomberg: Jako prezident zavedu cla pro veškerý dovoz

Případné vítězství Donalda Trumpa ve volbách amerického prezidenta odnesou čeští exportéři. Trump totiž v rozhovoru pro agenturu Bloomberg potvrdil, že v případě zvolení bude jedním z klíčových opatření jeho ekonomické politiky zavedení cla na veškeré zboží dovezené na americký trh. „Pro čínské zboží by to bylo 60procentní clo, pro ostatní státy 10 procent,“ uvedl Trump. Republikánský kandidát se zároveň netají tím, že cílem tohoto opatření je přesun co nejvíc výroby a firem na území USA. „Kdo bude tady, nebude muset clo platit,“ dodal Trump.
Americké prezidentské volby se blíží a ačkoli o vítězi budou rozhodovat jen američtí voliči, dopady to bude mít na celý svět. A to přinejmenším na firmy, a to včetně těch českých. Republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump v rozhovoru pro agenturu Bloomberg potvrdil, že zavede či zpřísní celní politiku. Cílem má být zejména Čína, dopad to však bude mít na všechny. Dovoz z Číny by měl být nově zatížen 60procentními cly, Trump však zopakoval, že i dovoz ze zbytku světa bude znevýhodněn proti domácím výrobcům, a to konkrétně ve výši desetiprocentního cla.
„Chceme bránit náš průmysl, zejména výrobu aut,“ potvrdil Trump. Právě automotive přitom je jedním z klíčových průmyslů pro český export, ať už přímo, nebo zprostředkovaně přes zejména německé značky.
Trump se také netají tím, že zavedením cel sleduje přinejmenším tři cíle. Prvním je zvýšení vyjednávacího potenciálu vůči ostatním zemím. Druhým pak snaha přilákat co nejvíce výrobců přímo do USA. Třetím pak má být navýšení příjmů státního rozpočtu, který je aktuálně v deficitu kolem dvou bilionů dolarů.
Snížení daní má vyvážit nižší daně
Druhou klíčovou Trumpovou politikou v ekonomické oblasti má být pokračující snižování daní. Za Trumpa již daně klesly na aktuálních 21 procent. Jenomže jde o časově omezené opatření, které má vypršet již v příštím roce. Při případném vítězství Trump hodlá snížení daní ještě prohloubit a daně by mohly klesnout až na 15 procent.
Kdo je rozpočtově odpovědnější, Kamala Harrisová nebo Donald Trump? V případě zvolení Harrisové hrozí riziko zvyšování už tak vysokého rozpočtového deficitu, Trump však chystá dvakrát takový dluh. Jeho daňová politika navíc ušetří peníze nejbohatším, zatímco zatíží peněženky zbytku národa, včetně těch nejchudších.
Trump chystá větší deficit než Harrisová a daňově zvýhodnit nejbohatší Američany
Money
Ekonomové spočítali, že pokud by Trump zavedl veškeré své plány, stávající deficit by narostl na dvojnásobek. To Trump v rozhovoru odmítl i s tím, že právě výnos z nových cel by tomu značně pomohl. Nicméně agentura Bloomberg spočítala, že nová cla by vynesla maximálně 200 miliard dolarů ročně navíc, zatímco celkové příjmy do státního rozpočtu jen v letošním roce představují téměř 5 bilionů dolarů. Trump i toto odmítl s tím, že on počítá s výrazným růstem ekonomiky, který jeho opatření přinesou.
„Porosteme. Jedinou cestou, jak toho docílit, je hrozbou zavedení cel,“ prohlásil.
Prodej US Steel a rozdělení Googlu
Poslední klíčovou otázkou, kterou Trump v ekonomické oblasti zmínil, byly velké korporace. Aktuálně se řeší zejména dvojice kauz, které mohou výrazně ovlivnit volby. První je případný prodej společnosti US Steel, která sídlí v Pennsylvanii, tedy v jednom z takzvaných swing states. O průmyslový kolos usiluje japonský konglomerát Nippon Steel, což Trump považuje za nepřijatelné.
„Jsou firmy, které musíte vlastnit sami,“ uvedl Trump.
V této oblasti jsou však s kandidátkou demokratů Kamalou Harris zajedno.
Druhou palčivou otázkou pak je aktuální soud se společností Google, proti níž vede stávající ministerstvo spravedlnosti antimonopolní žalobu. Na jejím konci přitom může být i povinné dělení firmy. Ačkoli se Trump v minulosti o této problematice několikrát vyjádřil, aktuálně žádný štěpný komentář nenabídl. Spokojil se s vágním konstatováním, že by „se něco mělo udělat, aby byl trh s internetovým vyhledáváním férovější“.
Spekuluje se o tom již několik let, zároveň jde o mimořádně citlivou otázku. Má americká justice požadovat radikální zásah proti Googlu v rámci boje proti monopolům? Nyní se schyluje k rozhodnému kroku, který by potvrdil, jak se bude nejmocnější stát světa v budoucnu chovat vůči nejmocnějším firmám světa. A ukáže tak i možnou cestu pro zbytek světa včetně Česka, pro něž je případný střet s globálními hráči příliš velkým soustem.
Stanislav Šulc: Případné dělení Googlu naznačí budoucí vztah demokracie a globálních firem
Zprávy z firem
Když Donald Trump před pěti lety prohrál (ano, skutečně prohrál) prezidentské volby, ihned zkoušel různými způsoby výsledek zvrátit. Pokud nebude úspěšný i letos v listopadu, lze podle mnoha indicií očekávat, že se o to pokusí znovu. Ne zrovna intuitivní systém prezidentských voleb k tomu bohužel ponechává několik možností. Trumpův tým navíc bude lépe připravený.
Karel Pučelík: Co když Trump prohraje? Připravme se na obstrukce a pokusy o zvrácení voleb
Názory
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.