Reklama

Burrito za tisícovku a žádné bundy. Takto žijí byznysmeni v Davosu

Burrito, fast food
jeffreyw, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons
 nst
nst

Fórum mocných v Davosu je kvůli koronaviru posunuté z ledna na květen. Proto hostí méně lidí.

Švýcarsko i při Světovém ekonomickém fóru v Davosu potvrzuje pověst jedné z nejdražších zemí světa. 

Belvedere, jen co by kamenem dohodil od hlavního davoského kongresového centra, účtuje účastníkům fóra 49 švýcarských franků (51 dolarů) za burrito na svém „svačinovém“ menu. Je k tomu malá miskou guacamole a salsou. Pro srovnání, burrito v Taco Bell může stát jen 2 dolary, píše CNBC. Hranolky ve stejném hotelu přijdou na 21 franků. 

V roce 2015 byl ve stejném hotelu podle CNBC na prodej párek v rohlíku za 43 dolarů, který je bezpochyby konferenčním hotspotem na vynikajícím místě na hlavním davoské promenádě.

Takže i zde rostou ceny. Švýcarská inflace v dubnu dosáhla 2,5 procenta. A i když se to možná neblíží úrovni překotných cen v USA nebo EU, pro alpský národ to bylo stále 14leté maximum.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj promluvil v pondělí 23. května 2022 k účastníkům prestižního a tradičního Světového ekonomického fóra v Davosu.

Ekonomické fórum v Davosu má letos zlověstné téma: Historie v bodě zvratu

Ekonomická elita světa se po dvouleté pauze způsobené protikoronavirovými opatřeními sešla na tradičním Světovém ekonomické fóru ve švýcarském Davosu. Svět se ale mezitím výrazně změnil – globální ekonomika se přes dva roky potýká s dopady covidu a poslední měsíce i s bující inflací, propady akciových trhů a následky ruské invaze na Ukrajinu. I proto mezi vystupujícími na dálku je ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Nad tím vším se vznáší letošní téma, které má zlověstný podtext: „Historie v bodě zvratu“, napsala agentura Bloomberg.

Přečíst článek

Každoroční ekonomický summit – který sdružuje ty nejmocnější a nejbohatší na světě – se tradičně koná, když jsou hory pokryté sněhem a účastníci nosí sněžnice a lyžařské bundy, Ale kvůli pandemii koronaviru bylo letošní setkání posunuto na konec května a jarní Davos je dle účastníků mnohem příjemnější.

V jarním Davosu se nemusí bát, že uklouznou na ledu nebo že budou mít problémy se zajištěním jednoho z mála taxíků nebo Uberů ve městě. Nosit lehčí oblečení také znamená, že při vstupu do Kongresového centra není nutné sundávat více vrstev – stačí, když vejdete ve svém pracovním oblečení, čímž ušetříte pěkných pár minut při příjezdu.

Podle účastníků je na fóru letos mnohem větší klid - byznysmeni počítal, že pojedou v lednu a na květen už neměli volný kalendář. 

Na letošním WEF je 2,5 tisíce účastníků – oproti třem tisícům  v lednu 2020. A byla zde také jasná absence velkých jmen, jako jsou lídři Spojených států, Číny nebo Indie. „Klasický leden dělá setkání výjimečnějším. Jarní termín trochu ztrácí význam původního receptu,“ řekl CNBC v hlavním Kongresovém centru Alberto Alemanno, zakládající člen neziskové organizace The Good Lobby.

„Politický cyklus je v lednu jiný, začíná se znovu. Nové plány, nové závazky – to prostě dává větší smysl v lednu,“ dodal.

Herbert Diess, šéf VW

Do tří let předběhneme Teslu, prohlásil v Davosu šéf Volkswagenu Diess

Generální ředitel Volkswagenu Herbert Diess věří, že největší evropský výrobce automobilů může předběhnout Teslu a stát se do roku 2025 největším světovým prodejcem elektromobilů. Prohlásil to na Světovém ekonomickém fóru v Davosu v rozhovoru pro CNBC.

Přečíst článek

 

Reklama

Související

Kombajn, ilustrační foto

Jídlo jako zbraň. Rusko blokuje vývoz pšenice z Ukrajiny a samo na obilí vydělává miliardy

Přečíst článek
Inflace, ilustrační foto

Čechy děsí drahota jako nikdy dříve. A vyhlídky nejsou vůbec růžové

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme