Bohatí bohatnou. V Česku žije nejvíc dolarových miliardářů v historii
Energetická krize přinesla razantní nárůst majetku Daniela Křetínského. Většinový vlastník EPH přeskočil Pavla Tykače a Karla Komárka a stal se druhým nejbohatším Čechem a s majetkem 210,9 miliardy se dotahuje na Renátu Kellnerovou s rodinou. Uvádí nejnovější žebříček nejbohatších Čechů magazínu Forbes.
V Česku žije nejvíc dolarových miliardářů v historii. Konkrétně 17. Vyplývá to z žebříčku, který sestavuje magazín Forbes. Nejbohatší zůstává v Česku i nadále dědička impéria PPF Renáta Kellnerová s rodinou s majetkem 378 miliard korun. Na druhém místě je podle žebříčku Forbes většinový vlastník energetického Energetického a průmyslového holdingu (EPH) Daniel Křetínský s majetkem 210,9 miliardy korun, který ve srovnání s loňským říjnovým žebříčkem postoupil o dvě pozice.
Třetí je majitel investiční skupiny KKCG Karel Komárek s majetkem 185,6 miliardy korun, který byl před rokem druhý. Forbes dnes žebříček stovky nejbohatších lidí Česka zveřejnil na svém webu.
Na čtvrtém místě je majitel energetické a uhelné Sev.en Energy Pavel Tykač, jehož majetek dosahuje 183,3 miliardy korun. První pětici pak uzavírá bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš se 170,1 miliardy korun.
Český miliardář Daniel Křetínský vlastní elektrárny, maloobchod i média. Všechny jeho současné nákupy měly jedno společné. Firmy byly ve finanční tísni, informuje agentura Bloomberg. Bloomberg odkrývá ambice Daniela Křetínského. Miliardář chystá obří expanzi v západní Evropě
Leaders
Majetek Kellnerové s rodinou podle Forbesu meziročně lehce klesl o 4,9 miliardy korun. Časopis upozornil na to, že další podnikatelé v žebříčku se ke Kellnerové přibližují. Majetek Křetínského meziročně vzrostl o 92,3 miliardy korun, majetek čtvrtého Tykače pak o 99,3 miliardy korun. Hodnota majetku třetího Komárka naopak mírně poklesla o 4,6 miliardy korun. Babišův majetek podle Forbesu od loňského října narostl o 62,3 miliardy korun.
Strnad se dostal do první desítky
V první desítce se stejně jako loni objevuje realitní podnikatel Radovan Vítek, zakladatel Alzy Aleš Zavoral a jeden ze zakladatelů Avastu Pavel Baudiš. Nově se ale mezi prvními deseti umístil na deváté pozici zbrojař Michal Strnad s majetkem 45,9 miliardy korun a na desátém místě majitel hydroenergetické společnosti Energo-Pro Jaromír Tesař, jehož majetek časopis vyčíslil na 40,6 miliardy korun.
Sto nejbohatších českých podnikatelů má podle Forbes majetky v souhrnné výši zhruba 2,5 bilionu korun.
Do žebříčku letos Forbes zařadil čtyři nováčky. Jsou jimi Otakar Šuffner a Marek Vašíček, zakladatelé tradingové společnosti FTMO, kteří jsou na dělené 57. až 60. pozici a jejichž majetek se odhaduje na 8,8 miliardy korun. Dalšími nováčky jsou Aleš Graf (6,7 miliardy korun), zakladatel Centropolu, jednoho z prvních alternativních obchodníků s energiemi, a Lucie Večeřová, dědička zemědělské společnosti Agro-Měřín s šestimiliardovým majetkem.
Renáta Kellnerová s rodinou odkoupili minoritní podíly ostatních akcionářů skupiny PPF, Ladislava Bartoníčka a J.-P. Duvieusarta a stali se tak stoprocentními vlastníky skupiny PPF. Bartoníček i Duvieusart shodně vlastnili 0,535 procenta akcií skupiny.Bartoníček a Duvieusart prodali podíl v PPF. Kellnerovi jsou jediní vlastníci
Leaders
Spodní hranice pro zařazení do stovky nejbohatších se zvedla na 3,6 miliardy korun z loňských 3,2 miliardy korun. Uzávěrka údajů, ze kterých Forbes vycházel, byla 22. září.
Žebříčky nejbohatších Čechů sestavují i některé jiné časopisy a noviny. Pořadí na předních pozicích se liší jen mírně. Týdeník Euro i deník E15 zařazuje do první desítky také slovenského finančníka Patrika Tkáče, spolumajitele EPH a jednoho ze zakladatelů skupiny J&T. E15 má na desáté pozici podnikatele Zdeňka Bakalu, Euro pak Ivana Chrenka ze skupiny HB Reavis.
Magazín newstream CLUB
Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh.
V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.
Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.
Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí.
K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.