Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Tereza Robinson: Zlom byl, když šel Ondra na operaci srdce

Tereza Robinson: Zlom byl, když šel Ondra na operaci srdce
Archiv Terezy Robinson, užito se svolením
 nst
nst

„Naše společnost stále nedoceňuje význam psychohygieny,“ říká Tereza Robinson. Je jednou z deseti finalistek ocenění Impakt Awards by newstream, které se 10. října bude udělovat za individuální počin s pozitivním přínosem pro komunitu a společnost.

Reklama

Tereza je zakladatelkou organizace Srdcem Robinson, která se zaměřuje na podporu psychické stability rodičů a zdravotníků pečujících o vážně nemocné děti. Organizace nabízí odbornou pomoc v náročných životních situacích a opírá se o tým zkušených profesionálů. „Organizaci jsem založila na základě vlastní zkušenosti, kdy se nám s manželem narodil vážně nemocný syn a o další miminko jsme přišli. Původním povoláním jsem zdravotní sestra. Zcela autenticky vidím do obou oblastí, které naplňujeme. Je pro mě radostí inspirovat ty, kteří prožívají podobné příběhy – ať už v roli rodičů nebo zdravotníků. Změnila jsem svůj život, pohled na něj a objevila jsem svůj potenciál, který rozvíjím v podobě organizace, která má smysl a přesah,“ říká Tereza.

Tereza je jednou z desítky osobností, které soutěží o cenu veřejnosti ocenění Impakt Awards by newstream.

Hlasujte pro svého favorita nejpozději do 30. září. 


Co považujete za svůj největší osobní úspěch?

Vždy jsem dokázala najít vnitřní sílu překonat náročné situace, které mě v životě potkaly. Mám tři úžasné děti. Vedle rodinného života považuji za svůj velký úspěch vybudování organizace Srdcem Robinson. Její vznik pro mě představuje důležitý bod a významnou část mé budoucnosti. Dá se říci, že je mým čtvrtým dítětem, které opečovávám a rozvíjím. Spolu s mým týmem rosteme a posouváme se vpřed.

Reklama

Co byly ty nejobtížnější chvíle a jak jste je překonala? 

Když jsem v nemocnici čekala na Ondrovu poslední velkou operaci prožívala jsem před dvěma lety velkou úzkost a strach. Cítila jsem, jak mě sžírá a jak moc se bojím o jeho život. Věděla jsem, že v tom stavu nemohu zůstat dlouho, že je to neudržitelné. Tu noc jsem si prožila něco, co nazývám prozřením. Nikdy se nemůžete připravit na smrt nebo komplikace u dítěte, ať je vážně nemocné, nebo zdravé. Můj úkol byl jinde. Směřovat energii tam, kde jsem něco platná. Tam, kde můžu věci ovlivnit. To neznamená, že to zmírní vaši bolest, když přijdou těžké dny, ale dá vám to vědomí toho, že jste prožili v rámci všech okolností život, který stál za to. Toho rána, když šel na sál, jsem věděla, že musí být v rámci možností boží, protože, co kdyby už jiný nebyl? Povedlo se naše společné ráno, Ondra s úsměvem a klidem odjel na svou další operaci. Ta se povedla a žijeme život, který stojí za to, i přes nejisté prognózy.

Jakými hodnotami se řídíte?

Je jich několik. Jednou je určitě láska. A také laskavost, sounáležitost, upřímnost a důvěra, které utvářejí pevné mezilidské vztahy. Mohla bych jmenovat další, ale tyto jsou pro mě nejdůležitější.

Co vás v nejbližší době čeká, jaké máte dlouhodobé plány?

Pracovně bude rušno. Do konce roku máme naplánovanou řadu workshopů a programů určených pro zdravotnický personál v nemocnicích. Díky spolupráci s partnery a spolupracujícími organizacemi jsme otevřeli nové programy pro rodiny s vážně nemocnými dětmi a očekáváme zvýšenou poptávku po těchto službách. Těší mě, že máme příležitost aktivně pracovat a být prospěšní.

Na jaké bariéry nejčastěji narážíte a co by vám pomohlo?

Největší bariérou je podhodnocené vnímání významu psychohygieny u zdravotníků a pečujícího personálu, ačkoliv hraje klíčovou roli v jejich profesním i osobním životě. Tito profesionálové denně čelí náročným situacím, které vyžadují nejen fyzickou, ale i psychickou odolnost. Přesto je psychohygiena mnohdy opomíjena ve prospěch výkonu a efektivity, což může vést k vyčerpání, syndromu vyhoření a snížené kvalitě péče o pacienty.

Nedostatek systémové podpory a povědomí o významu duševního zdraví v pracovním prostředí přispívá k tomu, že potřebné programy a nástroje pro podporu psychohygieny nejsou dostatečně zaváděny. Je nezbytné, aby se podniky a instituce začaly více zaměřovat na tuto problematiku a vytvářely podmínky, které umožní zdravotníkům a pečujícím osobám efektivně pečovat nejen o své pacienty, ale i o své vlastní duševní zdraví.

Je nějaká osobnost nebo příběh, který vás inspiruje?

Těch osobností je asi víc. V zásadě to nejsou známá jména či vysoce postavení lidé. Jsou to jedinci, kteří dokáží překonávat životní těžkosti a jdou osudu trošku navzdory. Obdivuji jejich statečnost a odvahu, s jakou čelí výzvám a formují svůj život.

Tomáš Pouch, zakladatel spolku Černí koně

Handicapovaný sportovec Tomáš Pouch: Nejtěžší zápas svádí člověk sám se sebou

Tomáš Pouch je jedním z deseti finalistů ocenění Impakt Awards by newstream, které se 10. října bude udělovat za individuální počin s pozitivním přínosem pro komunitu a společnost. V krátkém rozhovoru s newstream.cz na sebe prozradil, že jeho velkým přáním je všem dětem s tělesným postižením v Česku dopřát radost ze svobodného pohybu. „Největším handicapem je to, když člověk ztratí smysl života,“ říká Pouch. Spolek Černí koně, který založil, vyrábí a bezplatně půjčuje speciální kola a handbiky lidem se speciálními potřebami.

Přečíst článek

 Kdo je váš největší fanoušek, podporovatel?

Možná jsou to moje děti nebo můj muž, ale to byste se museli zeptat jich. Martinovu podporu vnímám od samého začátku našeho vztahu a považuji ho za jednoho z mých největších podporovatelů. Pokud vás ale zajímají ti profesní, tak mezi klíčové osobnosti, které mě podporují, patří mentoři Petr Machálek, Gábina Bechynská a Ivana Šedivá. Důležitou roli hraje také můj tým, složený z lidí s podobnými životními zkušenostmi a odborníků z byznysu. Jsou pro mě neocenitelnými spojenci.

Jak se nám shánějí finanční prostředky?

Každý den přináší nové výzvy, které nás nutí být kreativní a inovativní. Nejsme v pozici, kdy bychom mohli usnout na vavřínech, neziskový sektor je dynamický a neustále se mění. Jsme mladou organizací. Každý dar, ať malý či velký, hraje zásadní roli a pomáhá nám přinášet pozitivní změny tam, kde jsou nejvíc potřeba.

 A odkud přichází největší pomoc?

Největší pomoc k nám přichází z podnikatelského sektoru. Jsme za to nesmírně vděční a doufáme, že naše spolupráce bude pokračovat i nadále.

Hlasujte pro Terezu Robinson

Jasmína Houdek, instruktorka moderní sebeobrany

Jasmína Houdek: I těžkou životní cestu lze otočit

Jasmína Houdek je jednou z deseti finalistek a finalistů ocenění Impakt Awards by newstream, které se 10. října bude udělovat za individuální počin s pozitivním přínosem pro komunitu a společnost. V rozhovoru s newstream.cz finalistka říká, že její platforma Moderní sebeobrana je skutečně pro všechny, zakládá si na maximálně otevřeném a bezpečném prostředí. „Lidé u nás na kurzech najdou pochopení, ne odsudky,“ dodává.

Přečíst článek

Reklama

Související

Radka Vernerová, ředitelka Domu pro Julii, prvního kamenného hospice pro děti

Zakladatelka dětského hospice Radka Vernerová: Snažím se dělat věci tak, jak nejlíp dovedu

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme