Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Barbara Nesvadbová: V životě si cením hodnoty ženského přátelství

Barbara Nesvadbová zakladatelka nadace Be Charity
poskytnuto nadací Be Charity
Katarína Krajčovičová

Spisovatelka, novinářka, filantropka. Autorka řady oblíbených knih, jako je Bestiář či Iluze. Po 17 let byla šéfredaktorkou časopisu Harper’s Bazar. V roce 2015 založila nadační fond Be Charity, který pomáhá lidem s mentálním nebo fyzickým znevýhodněním, a to hlavně dětem. „V brzké době nás čeká zahraniční rozšíření nadace,“ prozrazuje Nesvadbová v rozhovoru pro newstream.cz.

Reklama

Již téměř dekádu působíte mimo jiné v neziskovém sektoru. Co je základem úspěšné spolupráce neziskovek a byznysu?

U každé neziskové organizace to asi může být jiné, ale pokud to co nejjednodušeji shrnu za Be Charity, která je na světě už skoro deset let, byla by to kombinace vzájemné synergie, laskavosti a důvěry. Opravdu jsou to lidské vztahy, které hýbou světem, a když se vzájemně spojí se smysluplnými nápady a dobrou energií, může tohle spojení krásně fungovat.

Projekt Be Charity se účastní konference Good Company Circle. Hlasujte pro něj zde.

Jak funguje u vás?

Víme, že naše partnery oslovuje zásadní pilíř naší činnosti, a to je poctivé poslání a transparentnost. Vždy pomáháme naprosto konkrétně zcela konkrétním dětem a dospělým s hendikepem. Sto procent vybraných peněz jde na pomoc. Spolupráce vychází stejně tak často od nás, jako i z opačné strany, od firem, nebo i od jednotlivců – kdy se jim naše práce líbí a rádi by pomohli nebo se k nám či s námi zapojili do pomoci ostatním. Pak vymýšlíme spolupráci na míru, aby vzájemně sedla a mohla se krásně rozvíjet.

Reklama

Přibližte společný projekt Be Charity a Mary Kay. Jak vlastně vznikl?

Ve svém životě si cením jedné důležité hodnoty, a tou je síla ženského přátelství. Svět, který tvoří Mary Kay, ta síla ženské sounáležitosti, podpory a myšlenka posílat dál těm, kdo to nejvíc potřebují, to vše se potkalo s našimi principy v Be Charity a vznikla srdcová symbióza. Jsem vděčná, že nám partnerství dalo také přátelství s báječnou vizionářkou Editou Szabóovou, která v čele Mary Kay stojí. A plná srdečnosti byla i naše loňská kampaň – poradkyně Mary Kay prodávaly charitativní srdíčkové štětce na make-up, kdy z každého jednoho prodaného kusu šlo na Be Charity 25 korun, na Slovensku pak jedno euro.

Jak to dopadlo?

Během roční knmpaně se tak podařilo vybrat díky těmto úžasným ženám nádherných víc než 215 tisíc korun v Česku a bezmála 5 200 euro na Slovensku! Od letošního května máme zase nový společný charitativní produkt, tentokrát jsou to vesmírně blyštivé rtěnky. Mají odstíny se skvělými názvy Empower a Positive Impact, které prostě nejde než nemilovat.

Výstava českých projektů ve Štrasburku ukazuje význam spolupráce byznysu a neziskovek

Je to jedno z důležitých spojení pro úspěšnou budoucnost. Spolupráce neziskového sektoru a soukromých společností nabývá na významu a může oba světy značně obohatit. Neziskový sektor totiž umí vyhledat konkrétní osoby, kterým pak ve spolupráci s komerční sférou dokáže nabídnout skutečně efektivní pomoc. 

Přečíst článek

Kde všude peníze pomáhají?

Kromě pomoci prostřednictvím světa kosmetiky se také s Mary Kay snažíme zlepšovat prostředí pro děti v nemocnicích. Otevřeli jsme společně dětský koutek v Centru dětské plastické chirurgie ve Fakultní nemocnici na Vinohradech a hned ho následovalo několik dalších. Už teď srpnu budeme křtít další speciálně upravený prostor dětem, a to v pražské Thomayerově nemocnici. Vidíme se pravidelně na inspirativních Mary Kay konferencích, kde s Be Charity prodáváme v charitativním stánku a zveme taky poradkyně a make-up artistky Mary Kay zveme na náš velkolepý charitativní Bazar. Je toho tolik a za vše cítíme velký vděk.

Zajímá vás odpovědné podnikání? Zúčastněte se konference Good Company Circle.

A co chystáte pro další měsíce?

Máme toho před sebou spoustu krásného. Hned v létě startuje projekt Cesty pro podpůrnou paliativní péči do porodnic Středočeského kraje a do budoucna po celém Česku. Společně s partnery, se slavnými osobnostmi i s dobrodruhy a turisty jakéhokoli věku chceme obejít Česko po severní a jižní stezce, abychom se pak potkali v nejzápadnějším bodě republiky. Při Cestách budeme sdílet moc důležitou sbírku. A to na pomoc rodinám, které přišly v těhotenství o miminko, nebo se jim narodilo děťátko se závažnou diagnózou. Je to obrovsky důležitý projekt. Díky získaným financím budeme proškolovat pracovníky v porodnicích, aby mohli rodinám pomoct s perinatální paliativní péčí. Moc těžké, ale o to potřebnější téma. Speciálně vyškolení odborníci budou moct rodinám poskytnout velkou a komplexní podporu – od psychické, právní, ale třeba i komunikační. Na začátku září se už nemůžeme dočkat naší největší akce v roce pro veřejnost – Be Charity Bazaru.

Co nabídne?

Tentokrát se bude konat 9. září, a to jako každoročně na Žofíně. Už měsíce sbíráme luxusní kousky oblečení od světových značek i od českých celebrit, aby si je pak mohl kdokoli na bazaru koupit za zlomek ceny. Výtěžek akce jde opět do koruny na pomoc. A čeká nás také zahraniční rozšíření naší nadace, ale detaily zatím neprozradím. Můžu říct jen to, že i tam budeme opět bok po boku s Mary Kay. Naše propojení prostě nezná hranic.

Bára Nesvadbová v pořadu Eva VIP Talks Evy Čerešňákové
video

Fond Be Charity již poskytl handicapovaným lidem přes padesát milionů korun, říká Bára Nesvadbová

Moderátorka Eva Čerešňáková v pořadu VIP Eva Talks na Newstream TV zpovídá české celebrity. Tentokrát si do studia pozvala spisovatelku Báru Nesvadbovou. Hovořily o fondu Be Charity, který pomáhá lidem s handicapem, a který Bára založila. „Do dnešního dne se nám již podařilo zaměstnat 196 lidí s handicapem,” říká spisovatelka s tím, že fond se věnuje dospělým i dětem. 

Přečíst článek

Co jsou podle vás největší výzvy ESG pro současnou společnost?

Nebát se zaměstnávat lidi s hendikepem. Ale tak, aby měli opravdovou práci, díky které by mohli být součástí „běžné“ společnosti. V Česku teď vnímám dva takové extrémní trendy – buď je to stále nechuť nebo možná strach z toho naplno zapojit hendikepované, nebo naopak nabírání co nejvíce lidí s postižením z prospěchářských důvodů kvůli finančním výhodám firmy. Obě varianty jsou špatně. A na obou je potřeba pracovat, aby se dokázal přístup ke znevýhodněným lidem ve společnosti, ale i v rámci zákonných úprav, zlepšit.

Máte osobně nějakou zkušenost?

Mám skvělou zkušenost se zaměstnanci mé nejoblíbenější pražské kavárny Mezi řádky. To místo je v podstatě můj druhý domov. V Řádcích pracují dospělí s mentálním hendikepem. Kavárny patří do skupiny Etincelle, kterou s Be Charity dlouhodobě podporujeme, a kde mají lidé s hendikepem možnost se naplno ponořit do práce. A jsou v tom neskutečně skvělí! Přála bych si, aby byla společnost ke znevýhodněným lidem mnohem otevřenější. Bez předsudků a bez předpojatostí.

Good Company Circle se blíží

Good Company Circle 2024 je největší konferencí o sociální udržitelnosti. Dává si za cíl vyvolávat celospolečenský dialog o budoucnosti naší společnosti, v níž hraje propojení byznysu, neziskového a veřejného sektoru klíčovou roli. Konference se uskuteční 10. října za účasti ministra financí Zbyňka Stanjury a řady řečníků z byznysové i neziskové sféry. Mediálním partnerem je byznysový a lifestylový portál newstream.cz. Hlasovat pro jednotlivé projekty můžete zde.

Prohlédněte si nominované projekty

Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové a ČSOB a jejich projektt Fond vzdělání

Monika Granja z Nadace Olgy Havlové: Podpora vzdělávání je nejlepší investicí pro budoucnost

Stovky studentů ze znevýhodněného sociálního prostředí nebo s hendikepem již podpořil Fond vzdělání. Stojí za ním Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové a ČSOB. „Letos slavíme 30 let od založení Fondu vzdělání, proto na druhou polovinu roku připravujeme osvětovou kampaň pro širokou veřejnost o tom, že vzdělávání bourá sociální bariéry a jeho podpora je nejlepší investicí do budoucnosti nejen mladých lidí, ale celé společnosti,“ říká ředitelka Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové Monika Granja.

Přečíst článek

Lenka Šťastná předává cenu za nejlepší projekt Elišce Stofferové s českou přírodní kosmetikou

Lenka Šťastná: Neziskovky musí být schopné ukázat své konkrétní úspěchy a přínos

Rozdíl mezi mzdovým ohodnocením žen a mužů v Česku zůstává propastný. Aktuálně činí téměř 18 procent. „Mezi zeměmi EU jsme poslední, před námi jsou i takové země jako Bangladéš či Etiopie,“ říká Lenka Šťastná, prezidentka organizace Business & Professional Women CR a konference Equal Pay Day.

Přečíst článek

Ředitelka Nadace Terezy Maxové Terezie Sverdlinová

Terezie Sverdlinová z Nadace Terezy Maxové: Chudoba nesmí být důvodem odebrání dítěte rodičům

Již téměř dvě dekády spolupracuje Nadace Terezy Maxové s bankou ING. Poslední tři roky se v projektu Lighthouse zaměřují na děti, které jsou odebírány biologickým rodičům. „Nabízíme podporu v řešení bytové situace, v oblasti finanční gramotnosti a zaměstnání rodičů. Každoročně podpoříme skoro 100 rodin,“ říká šéfka Nadace Terezy Maxové Terezie Sverdlinová. Projekt Lighthouse je jedním z desítky kandidátů na cenu Good Company Circle.

Přečíst článek

Ředitelka Nadačního fondu Kapka naděje Dita Loudilová

Dita Loudilová z Kapky naděje: Neziskovky a podnikatelé musí mít společnou vizi, pak spolupráce funguje

Spojení byznysu a neziskových organizací každoročně pomáhá tisícům lidí v České republice. Konference Good Company Circle ukáže nejpovedenější projekty z uplynulých let. Jednou z nich bude spojení Nadačního fondu Kapka naděje a Shell. „Každým rokem dostává spolupráce nové impulsy. Například v loňském roce jsme společně podpořili 11 nemocnic v České republice a darovali jim zdravotnické přístroje a vybavení v celkové hodnotě 6,2 milionu korun,“ říká ředitelka Nadačního fondu Kapka naděje Dita Loudilová.

Přečíst článek

Reklama

Související

Dana

Dana Pavlousková z Oděvní banky: Mezi neziskovkami a korporacemi musí zafungovat chemie

Přečíst článek
Eva Prokešová, JTI

Prokešová: Pomáhat druhým jsem se naučila už jako dítě. Teď díky tomu vymýšlím projekty pro celou společnost

Přečíst článek
Good Company Circle - Centrum Paraple a Pilsner Urquell

Dominika Drvoštěpová z Pilsner Urquell: S Centrem Paraple chce spojovat řemeslné dědictví a pomoc společnosti

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme