Reklama

Top 10 nejvýdělečnějších muzikantů 2021: Springsteen, Jay-Z, Simon či West

Bruce Springsteen
DoD News Features / Creative Commons / CC BY 2.0
Dušan Kütner

Doba covidová loni přála některým oborům, jako třeba internetovému prodeji či výrobcům čipů, ale překvapivě mezi dotyčnými obory je i showbyznys. Ačkoli pandemická opatření pro většinu muzikantů znamenala nemožnost vyjet na světové turné, přesto mnozí z nich vydělali desítky až stovky milionů dolarů. Žebříčku deseti nejvíce vydělávajících muzikantů, který zveřejnil časopis Rolling Stone, vévodí nestárnoucí rocker Bruce Springsteen.

Reklama

Deset nejlépe vydělávajících hudebníků na světě v roce 2021 vydělalo dohromady 2,3 miliardy dolarů, což je více než dvojnásobek toho, co v letech těsně před covidem, podotkl Rolling Stone.

Většina zástupců Top 10 se k velkému jmění dopracovala prodejem autorských práv na svou celoživotní tvorbu v čele právě se Springsteenem, jenž prodejem firmě Sony Music získal zhruba půl miliardy dolarů (asi 11,1 miliardy korun). Dalším miliony mu přinesly reprízy jeho úspěšného autobiografického představení na newyorské Broadwayi.

Top 10 nejvíce vydělávajících hudebníků v roce 2021:

umělec styl částka (v mil. dolarů) hlavní příjem
1. Bruce Springsteen rock 590 prodej autorských práv na svou tvorbu, vystoupení na Broadwayi
2. Jay-Z hip-hop 470 prodej poloviny vinařství Armand de Brignac a podílu ve streamovací službě Tidal
3. Paul Simon rock 260 prodej autorských práv na svou tvorbu
4. Kanye West rap 250 obuvní impérium Yeezy
5. Ryan Tedder (OneRepublic) poprock 200 prodej zbývajících autorských práv na svou tvorbu gigantu KKR
6. Red Hot Chili Peppers rock 145 prodej autorských práv na svou tvorbu
7. Lindsey Buckingham bluesrock 100 prodej autorských práv na svou tvorbu
8. Mötley Crüe metal 95 prodej autorských práv na svou tvorbu
9. Blake Shelton country 83 prodej autorských práv na svou tvorbu, turné
10. Taylor Swift pop 80 prodeje dvou nových alb, partnerství se Starbucks a dalšími

pramen: Rolling Stone

K dalším, kdo svou dosavadní celoživotní tvorbu výhodně zpeněžili, patří Paul Simon, skupina Mötley Crüe, Red Hot Chili Peppers či člen Fleetwood Mac vydávající i sólová alba Lindsey Buckingham.

Reklama

„Písně jsou na tom skoro stejně jako umělecká díla a existuje konečný počet skutečných, velmi kvalitních hitů z minulosti,“ uvedl Josh Gruss, zakladatel a generální ředitel společnosti Round Hill Music, která za poslední desetiletí utratila 1,3 miliardy dolarů právě za autorská práva k hudbě.

David Bowie (1947-2016)

Po Dylanově či Springsteenově katalogu změnilo majitele i dědictví po Bowiem

Rok 2021 se zapíše do dějin hudebního průmyslu jako rok zásadních změn ve vlastnictví tvorby největších hudebních hvězd světové rockové scény. Poté, co práva na svou celoživotní tvorbu prodali za stovky milionů dolarů Bob Dylan, Bruce Springsteen, Paul Simon či Neil Young, nového majitele získal i katalog písní před pěti lety zesnulého Davida Bowieho. Práva od jeho dědiců koupila Warner Chappell z mediálního konglomerátu Warner odhadem za čtvrt miliardy dolarů (asi 5,5 miliardy korun).

Přečíst článek

„Je to velmi stálý tok příjmů a díky tomu velmi atraktivní pro investice," dodal k důvodům zájmu většinou již starších hudebních hvězd své katalogy prodat. Mnohé umělce ale k takovému kroku přiměla i hrozba zvyšování daní pro superbohaté v USA, jak slibuje – zatím marně – prezident Joe Biden.

„Hudební společnosti začaly ve velkém nakupovat celoživotní díla známých umělců. Může za tím být plán americké vlády na zvýšení daní. Tomu se včasnými prodeji svých děl zřejmě chtěli vyhnout Bruce Springsteen, Bob Dylan, David Crosby, Neil Young, Paul Simon či Stevie Nicks. Svá díla prodávaly i kapely The Killers a Imagine Dragons,“ uvedl v prosinci hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček. 

Pouze Jay-Z, Kanye West a Taylor Swift se propracovali do žebříčku bez masivního katalogového výprodeje. Jay-Z zúročil svou investici do vinařství vyrábějící pravé šampaňské Armand de Brignac, Westovi skvěle vynáší obchod s luxusní obuví Yeezy a Taylor Swift loni vydala dvě superúspěšná alba atakující vrcholy hitparád. V žebříčku je devět mužů a jedna žena, všichni bílé pleti, což podtrhuje přetrvávající rozdíly v odměňování v tomto odvětví, poznamenal Rolling Stone.

Reklama

Související

ilustrační foto

Globální trh s hudbou loni vzrostl téměř o pětinu, hlavně kvůli streamování

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme