Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Němci nechávají auta doma. Dotované vlaky u sousedů používají čím dál více i Češi

Lipské nádraží je světový unikát
Stanislav Šulc / Newstream
Stanislav Šulc

Možnost neomezeně cestovat po Německu za předplatné ve výši 49 euro za měsíc využívá stále více Němců. Vyplývá to z dat mobilních operátorů, která představila agentura DPA. Regionální dopravu používají také Češi pro výlety zejména po Sasku a Bavorsku.

Reklama

Necelé čtyři hodiny trvá cesta z příhraniční Žitavy do Lipska. A to jen s jediným přestupem v Chotěbuzi. Stejně tak ze Žitavy cesta do hlavního města Německa Berlína trvá ještě kratší dobu. Jen nějakých tři a půl hodiny. Opět s jediným přestupem v Chotěbuzi. Zejména v pátek a sobotu jsou regionální spoje velmi populární, zároveň do těchto populárních destinací jezdí každou hodinu. A někdy i častěji.

Němci si stejně jako vloni zvykli na cestování po Německu využívat regionální spoje. Stojí za tím vládou podporovaný program zlevněné měsíční „režijky“, která vyjde na pouhých 49 eur. Vloni přitom lístek stál 9 eur.

„Po zavedení tohoto lístku se počet ranních cest delších než 30 kilometrů zvýšil o 27,5 procenta na červnových 123 tisíc. Přitom v dubnu, kdy tyto lístky ještě neplatily, Němci podnikli 97 tisíc těchto cest. Data pochází z měření mobilního operátora O2 Telefonica,“ uvedla agentura DPA.

Z Liberce kamkoli. Přes Žitavu

Tyto lístky přitom nevyužívají jen Němci, ale pořídit si je může každý bez ohledu na národnost či místo bydliště. Tedy i Češi. Právě ti tak regionální spoje využívají také. Z Drážďan například lze vyrazit do Berlína, Lipska nebo Kolína. Cestující z Liberce zase hromadně využívají možnost přeshraničního cestování přes Žitavu či Zhořelec.

Podle agentury Bloomberg se Němcům podařilo výrazně snížit počet lidí, kteří ráno kvůli cestě do zaměstnaní využívají automobil. A to až o 100 tisíc lidí.

Německá vláda odhaduje, že ji dotace pro zlevněné lístky vyjde zhruba na 1,5 miliardy eur ročně, stejnou částku se pak zavázaly vynaložit i spolkové země. Díky tomu s projektem souhlasilo kolem šedesáti soukromých společností, které regionální dopravu po Německu zajišťují.

Podívejte se na hlavní nádraží v Lipsku, které je největší svého druhu v Evropě

 

Život v Barceloně - ilustrační foto

Úroky na euru rostou. Španělé masivně splácejí hypotéky

Vrací se rozdělená Evropa. A dokonce tentokrát jde o rozdělení samotné eurozóny, tedy spolku zemí platících eurem. Za rozdělením této unie stojí rostoucí úroky na eurových dluzích. Kvůli nim část zemí čelí masivnímu nárůstu ceny hypoték. A naopak v jiných zemích je situace zcela klidná. Důvod? V části zemí eurozóny mají dlouhé fixace, jinde jsou naopak běžné hypotéky s takzvaným plovoucím kurzem.

Přečíst článek

Lipské nádraží je světový unikát
video

Krteček, Brno i samoobslužná zmrzlinárna. Nádraží v Lipsku je světový unikát

Lipské nádraží má řadu rekordů. S více než 83 tisíci čtverečními metry je největším evropským nádražím, co se týče plochy obchodní, je dokonce největším nádražím na světě. V současnosti lze lipské nádraží navštívit i díky německé měsíční vlakové jízdence, která stojí 49 eur a mohou si ji koupit i Češi. Jak nádraží vypadá a co na něm najdete? Podívejte se na video i fotogalerii, kde objevíte i Krtečka nebo aktuální pochvalu Brnu.

Přečíst článek

Magazín Newstream CLUB

Je nový byznysově - lifestylový čtvrtletník o tom, jak žít bohatý a smysluplný život. Přináší inspiraci, osobnosti, miliardáře, rozhovory, life-hacky. Nedílnou součástí je fashion, design, travel, styl, food, filantropie a taky budoucnost.

Za hlavní téma PRVNÍHO čísla magazínu Newstream CLUB s titulkem Work is Life jsme zvolili radikální změnu, která se odehrává na poli práce. Ostatně i tento magazín je výrazem této změny. Ještě před několika lety by takový časopis zaměstnal velkou redakci na několik týdnů. Díky současným technologiím jej dokáže připravit mnohem menší tým. Pokud je dost efektivní a 100procentně oddaný pro věc.

Aktuální číslo magazínu Newstream CLUB představuje na titulní straně manažerku a podnikatelku Michaelu Bakala, která prozrazuje, že zvažuje novou kariéru. Vydala se proto studovat psychologii do Kalifornie.

Headhunter Jan Bubeník v prvním čísle mluví o tom, jak se v poslední době změnily nároky na šéfy. „Dnešní šéf je kapitán na rozbouřeném moři,“ říká.

Miliardáři a investoři Libor Winkler, Ondřej Fryc, Andrea Ferancová Bartoňová či Radim Jančura sdílejí své tipy, jak nakládat s penězi a investicemi.

V magazínu je sekce věnovaná filantropii – představují se top české nadace včetně Cibulky manželů Vlčkových a nadace rodiny Kellnerových. Objevují se v něm také články z prestižního Harvard Business Review, které redakce na základě licence jako jediná přináší českému publiku. 

K dostání je v síti trafik Lagardère. K dostání je také online i jako předplatné přes SEND.

Objednávejte zde.

Další číslo magazínu Newstream Club vyjde v prosinci 2023.

Související témata

Miliardáři

Filantropie

Leadership

Biohacking

Fashion

Design

Umělá inteligence

Work-life balance 

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme