Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

vlaky - informace o tématu

Kladno - letecký pohled

Kladno, to je to město. Je levnější než Praha, jak dlouho to ale tak bude?

Nejenom rychlodráha, která významně urychlí cestování do Prahy, i levnější pozemky, dělají z Kladna developerskou bonanzu.

Přečíst článek
Pavel Maurer: Jídlo ve vlaku miluji, ale nesnáším u toho čichat vůni cizího salámu

Pavel Maurer: Jídlo ve vlaku miluji, ale nesnáším u toho čichat vůni cizího salámu

Batoh na záda, řízek mezi chleby, pro fajnšmeky okurčička v alobalu a lístek na vlak v kapse. To jsou dávné vzpomínky výletníka, dnes gastroinfluencera Pavla Maurera. Vlakem cestuje dál, i když dnes už ve větším stylu a řízek s kaší si raději objednává v jídelním vozu.

Přečíst článek
Škoda Group bude vyrábět vlaky pro Uzbekistán

Škoda Group bude vyrábět vlaky pro Uzbekistán. Poprvé tak expanduje do Střední Asie

Škoda Group, výrobce vozidel pro veřejnou dopravu, dodá do Uzbekistánu 30 elektrických vlaků za 320 milionů eur, tedy téměř za 7,9 miliardy korun. Kontrakt podepsalo v Plzni vedení strojíren s uzbeckým premiérem Abdullou Aripovem. Výroba vozů začne příští rok.

Přečíst článek
Alstom, hybridní vlak

Akcie francouzského Alstomu se propadly o 35 procent. Kvůli potížím s cash flow

Akcie Alstomu se podle údajů pařížské burzy LSEG propadly o 35 procent. Děje se tak v reakci na přiznání firmy, že má potíže s cash flow. Francouzský výrobce vlaků snížením odhadu svých hotovostních toků de facto přiznal zhoršené finanční zdraví. Má ale jít jen o dočasný stav.

Přečíst článek
České dráhy, ilustrační foto

Na Pardubicku budou vlaky jezdit dvoustovkou. Za deset let

Správa železnic plánuje úpravy trati mezi Pardubicemi a Ústím nad Orlicí, které by vlakům umožnily jezdit rychlostí až 200 kilometrů v hodině. Stavba je rozdělena na tři části, Pardubice - Uhersko, Uhersko - Choceň a Choceň - Ústí nad Orlicí. Trať se bude rekonstruovat postupně v letech 2029 až 2034.

Přečíst článek
Na zkušebním okruhu ve Velimi začne testování souprav ComfortJet pro České dráhy

FOTOGALERIE: Na okruhu ve Velimi začnou testy nových souprav ČD ComfortJet

Na zkušebním okruhu Výzkumného Ústavu Železničního ve Velimi na Kolínsku začnou zkoušky a schvalování jednotek ComfortJet. Na okruh dorazila první zkrácená souprava se šesti vozy.

Přečíst článek
Na české železnice vyrazily nové vlaky RegioFox

Na české železnice vyrazily vlaky RegioFox, kromě nafty je může pohánět i biopalivo

České dráhy zahájily zkušební provoz nových motorových vlakových souprav RegioFox. První cestující se svezli dnes dopoledne z Rakovníka do Berouna. V dalších týdnech může být do zkušebního provozu uvedeno až šest souprav RegioFox. Jedna jednotka stojí přibližně 95 milionů korun.

Přečíst článek
Lipské nádraží je světový unikát

Němci nechávají auta doma. Dotované vlaky u sousedů používají čím dál více i Češi

Možnost neomezeně cestovat po Německu za předplatné ve výši 49 euro za měsíc využívá stále více Němců. Vyplývá to z dat mobilních operátorů, která představila agentura DPA. Regionální dopravu používají také Češi pro výlety zejména po Sasku a Bavorsku.

Přečíst článek
Lipské nádraží je světový unikát
video

Krteček, Brno i samoobslužná zmrzlinárna. Nádraží v Lipsku je světový unikát

Lipské nádraží má řadu rekordů. S více než 83 tisíci čtverečními metry je největším evropským nádražím, co se týče plochy obchodní, je dokonce největším nádražím na světě. V současnosti lze lipské nádraží navštívit i díky německé měsíční vlakové jízdence, která stojí 49 eur a mohou si ji koupit i Češi. Jak nádraží vypadá a co na něm najdete? Podívejte se na video i fotogalerii, kde objevíte i Krtečka nebo aktuální pochvalu Brnu.

Přečíst článek
Model vysokorychlostní trati

Stanislav Šulc: Vlaky v Česku pojedou 500 kilometrů v hodině. Ne, to byl vtip

Již za pouhé tři roky začne Česká republika připravovat možnost, že by tu někdy začaly jezdit vlaky vyšší rychlostí, než je aktuálních 160 kilometrů v hodině. Přitom se utratí desítky, spíš stovky miliard. A až to jednou skutečně nastane, maximální rychlost bude 320 km/h. To je prostě málo.

Přečíst článek

Českem se bude prohánět TGV přes 300 kilometrů v hodině. Půjde jen o test

Naposledy bylo TGV v Česku k vidění letos v létě. Historickou soupravu vyrobenou v roce 1980 nechala přivézt státní organizace Správa železnic, která tak chtěla propagovat přípravu vysokorychlostních tratí v zemi.

Přečíst článek
Reklama

News box

Nezvykle teplé počasí a déšť v posledním týdnu v Česku výrazně zhoršily podmínky ⛷️⛷️⛷️pro lyžaře. V provozu zůstávají hlavně horské areály, provozovatelé níže položených středisek někde už ukončili provoz a někteří mluví o nejhorší sezoně. Lanovky a vleky nejedou například v Beskydech a v západní části Šumavy.

Za dva roky 💥💥💥války s Ruskem padlo 31 tisíc ukrajinských vojáků a 180 tisíc Rusů, prohlásil prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj. Počet zraněných Ukrajinců nechtěl komentovat. . Už dříve ukrajinský lídr tvrdil, že ruské ztráty jsou pětkrát vyšší než ukrajinské. Podobná tvrzení nelze v probíhající válce bezprostředně nezávisle ověřit.

Zástupci Spojených států, Izraele, Kataru a Egypta při 🕊️🕊️🕊️jednáních z tohoto týdne v Paříži nalezli shodu na základních obrysech dohody o přerušení bojů v Pásmu Gazy a propuštění rukojmích. Stanici CNN to potvrdil poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan. O dohodě povedou jednání s palestinským hnutím Hamás zástupci Kataru a Egypta.

Polští 🚜🚜🚜zemědělci začali blokovat v obou směrech dálnici, která spojuje Varšavu a Berlín. Protestují tak proti politice Evropské unie a dovozu potravin a zemědělských výrobků z nečlenských zemí, které podle nich neodpovídají unijním normám. K polským rolníkům se v noci mají přidal němečtí farmáři na druhé straně hranice, ve Frankfurtu nad Odrou, upozornil portál Slubice24.pl. Na německé straně má protest skončit o pondělním poledni.

Stát musí mít informace o tom, kolik lidí je v případě⚔️⚔️⚔️ vojenského konfliktu připraveno zemi bránit. V pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News to řekl místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek. Návrat nějaké formy vojenské služby považuje za potřebné i poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Podle Jaroslava Bžocha z opozičního hnutí ANO ale Česko nemá na zavedení povinné vojenské služby zázemí. Místopředseda SOCDEM Lubomír Zaorálek zkritizoval to, že v dřívější armádní koncepci nebyla o vojenské službě žádná zmínka.
Česká ekonomika se bude na 🦠🦠🦠předcovidovou úroveň vracet ještě několik let, shodli se ekonomové Jiří Rusnok a Helena Horská v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Podle nich bude nutná restrukturalizace tuzemského hospodářství. Letos sice už očekávají mírný růst reálných mezd i výrazně nižší inflaci, domácí spotřeba se však podle nich kvůli dopadům krize z předchozích let výrazněji nezvýší.
Prezident Petr Pavel podpořil možnost zavedení administrativních odvodů 🪖🪖🪖do armády, aby stát získal přehled o tom, s kým může počítat pro obranu státu. Odvody podle prezidenta, který byl náčelníkem armádního generálního štábu, nelze vnímat jako předstupeň obnovení základní vojenské služby. Pavel to uvedl v pořadu Za pět minut dvanáct televize Nova.
Středočeské ⛷️⛷️⛷️zimní areály na Šibeničním vrchu u Prahy a v Kvasejovicích na Příbramsku o víkendu ukončily provoz, znovu se návštěvníkům otevřou v příští sezoně. Naopak v Chotouni u Prahy a na Monínci u Sedlce-Prčice na Příbramsku se zatím stále lyžuje, i když i tam sněhu ubývá.
Ruské jednotky pravidelně útočí na ukrajinská postavení, na mnoha úsecích fronty je situace složitá a vyžaduje ustavičnou kontrolu, uvedl hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj poté, co spolu s ministrem obrany Rustemem Umerovem navštívili velitelství poblíž fronty.
Klesající ceny emisních povolenek by mohly krátkodobě snížit cenu ⚡⚡⚡energií pro odběratele, v případě dlouhodobého stavu by však zároveň mohly omezit investice do modernizace energetiky. Vyplývá to z komentářů analytiků. Hodnota emisních povolenek v posledních týdnech klesla k hodnotě kolem 53 eur za tunu vypuštěného oxidu uhličitého. V loňském roce cena atakovala hodnotu 100 eur za tunu. Číst více
Reklama
Reklama
Doporučujeme