Můžeme přijít i o práci, bojí se obyvatelé Dubrovníku. Nedá jim spát Trump

Vyjádření Donalda Trumpa o tom, že má v plánu zavést 100procentní clo na všechny filmy vyrobené mimo Spojené státy, vyvolalo nervozitu i v Chorvatsku, upozorňuje agentura Reuters.
Starobylé město Dubrovník vábí do svých dlážděných ulic každoročně statisíce turistů. Ty tam ale neláká jenom moře, touží poznat i místa známá z kultovního seriálu Hra o trůny nebo filmů Star Wars.
Prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa o tom, že chce zavést 100procentní clo na všechny filmy vyrobené mimo Spojené státy, má už teď dopadat na chorvatský filmový průmysl. „Část financování audiovizuálního umění pocházejících z bank a investičních fondů je už teď pozastavena,“ uvedl pro Reuters chorvatský filmový producent Igor Aleksandar Nola.
Americký prezident Donald Trump se pokouší překonat svůj vzor Williama McKinleyho a kromě veškerého zboží, které se do USA přiveze, chce nově uvalit cla i na filmy, které nebudou natočené v USA. Chce tím zachránit Hollywood, jehož principálové se mohou jenom modlit, aby k ničemu takovému nakonec nedošlo. Důvod? Podobná cla by jim prostě zadělala na spoustu problémů. Drahých problémů.
Stanislav Šulc: Uvalit cla na filmy je odvážný nápad. Češi na tom tratit nebudou
Názory
Trumpovo vyjádření, o němž nicméně podle médií není zcela jasné, co tím míní, vyvolává obavy i u místních podnikatelů. „Star Wars i Hra o trůny Dubrovník rozhodně změnily,“ konstatoval průvodce Ivan Vukovič. Prohlídka po filmových místech podle něj denně přiláká až tisíc turistů. Celkově přitom město každý rok navštíví až 1,4 milionu turistů.
Dotkne se to i tuzemských filmařů
Americká cla na filmy natočené mimo Spojené státy by mohla uškodit i českému filmovému průmyslu a přivodit výpadek příjmů některým oblíbeným filmovým lokalitám. I když na českou ekonomiku jako na celek podle hlavního ekonoma XTB Pavla Peterky významný vliv mít nebudou.
Konkrétně by se v případě zavedení 100procentních cel mohl podle serveru Hollywood Reporter dotknout natáčení nové kapitoly série filmů Mission: Impossible s Tomem Cruisem či filmu Balerína od režiséra Lena Wisemena, který se natáčel v České republice a letos dostal českou filmovou pobídku ve výši 187 milionů korun.
Kanadský premiér Mark Carney se v Bílém domě poprvé setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Ten ještě před schůzkou tvrdě napadl Kanadu na sociální síti a po boku Carneyho před novináři pak označil společnou hranici obou zemí za umělou linii. Carney vzápětí uvedl, že Kanada není a nikdy nebude na prodej.
Kanada nikdy nebude na prodej, řekl kanadský premiér Carney v Bílém domě Trumpovi
Politika
„Pokud budou cla na filmy natočené mimo USA skutečně zavedena, tak je to špatnou zprávou pro české filmaře. Americký trh je tím největším trhem na světě a platí to i pro oblast filmu a filmového průmyslu. Přijít o přístup nebo část přístupu na tento trh by tak mohlo být pro český film problémem. Sekundárním problémem by mohlo být i omezení spolupráce filmařů z různých regionů, což může mít také negativní dopad na objem zakázek,“ uvedl Peterka.
Zavádění cel na dovoz zboží z desítek zemí světa se stalo nejviditelnější součástí Trumpovy hospodářské strategie, která má podle něho přivést výrobu do USA a vyrovnat americký obchodní deficit. Vyhrocený celní spor vede Washington s Čínou. Tamní filmový úřad mimo jiné oznámil, že Čína „přiměřeně“ sníží dovoz amerických filmů oficiálně uváděných v čínských kinech.
Kromě neustálých změn a chaotického vedení se americký prezident Donald Trump snaží i o to, aby přesunul co největší množství výroby do Spojených států. Z toho důvodu není příliš nadšený, že Apple, jedna z největších amerických společností, se zaměřuje na svůj byznys v Indii, kam chce přesunout výrobu iPhonů z Číny.
Trump zaklekl na Apple. Zapomeňte na Indii a vyrábějte v USA, uvedl
Zprávy z firem
Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států v prvním čtvrtletí v celoročním přepočtu klesl o 0,3 procenta. Zaznamenal tak první pokles za tři roky. Na vině je příval dováženého zboží, které si firmy objednaly ve snaze předejít vyšším nákladům v souvislosti s očekávaným zavedením vysokých celních poplatků. Ve svém dnešním odhadu to uvedlo americké ministerstvo obchodu. Loni ve čtvrtém čtvrtletí ekonomika vykázala růst o 2,4 procenta.
Domino efekt Donalda Trumpa. Americká ekonomika klesla
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.