Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

„Mládí vpřed“ už neplatí. Stárnoucí generace X převrací svět módy

Supermodelka Kate Moss letos oslavila padesátiny
Profimedia
Denisa Holajová

A je to tady. Stárnoucí populace Husákových dětí boří léta zažité pravidlo, že módní průmysl je posedlý mládím. Neúprosná demografická křivka se týká nejen Česka. Na Západě cílí módní značky na ekonomicky silnou generaci X, tedy na lidi narozené mezi roky 1965 a 1980. Mladší generace sice rychleji naskakují na měnící se trendy, ale jde-li křivka ekonomického cyklu dolů, jejich peněženky rychle hubnou.

Reklama

Zatímco módní influenceři lákají zákazníky z generace Z a stále častěji z dospívající generace Alfa, skutečnou kupní sílu mají Gen-X a  ještě starší pováleční Boomers. 

Jak konstatuje magazín Business of Fashion, historicky opomíjená skupina žen ve věku mezi 45 a 65 lety je na vrcholu kupní síly a má také více času na nákupy. To ji činí atraktivní pro dražší značky, které chtějí oslovit stabilní spotřebitele s vysokými útratami.

Starší spotřebitelé jsou nejen rostoucí silou, ale pro maloobchod jsou obzvlášť cenní v době ekonomické nejistoty. Mladší skupiny, které měly méně času na vybudování finanční základny, jsou vůči výkyvům zranitelnější.

„Přitažlivost pro spotřebitele, kteří mají právě teď nejvíce peněz, má spoustu výhod,“ říká Anita Schillhorn van Veen, manažerka reklamní agentury McKinney. To se odráží v módních kampaních, do nichž značky nyní angažují padesátileté modelky, jako jsou Kate Moss (kampaň pro Balenciagu) či Cindy Crawford (kampaně MCM a Donna Karan).

Iris Apfel

Ikonická návrhářka i „geriatrická celebrita“. Módní svět oplakává 102letou Iris Apfelovou

Kdeže nekompromisní šéfredaktorka americké Vogue Anna Wintourová, kterou ztvárnila ve filmu Ďábel nosí Pradu herečka Meryl Streepová, to návrhářka, obchodnice, celebrita a kdysi také redaktorka Iris Apfelová byla nejstarší módní ikonou.

Přečíst článek

Nedělejte ze všeho jen věk

Na druhou stranu, pro reklamní agentury, zvyklé dnes na virální TikTok nebo televizní reklamu, jsou starší spotřebitelé výzvou. Jsou důvtipní a očekávají vyšší úroveň služeb a personalizace. Může to vyžadovat přesné zacílení a čas –  zasílání zpráv na základě věku je už dlouho passé.

„Čím jste starší, tím méně se zajímáte o věci, které vyvolávají humbuk, a chcete věci, které vydrží a budou zábavné a radostné,“ tvrdí Schillhorn van Veen.

Tito nakupující jsou ale také online, zejména na Facebooku a Instagramu. A rádi konverzují o módě a kráse napříč věkovými skupinami. Hlavní pravidlo, jak prodávat starším spotřebitelům, tak nakonec zní: Nedělejte ze všeho jen věk.

Alessandro Michele

Souboj módních titánů začíná. Bývalý mág značky Gucci Alessandro Michele nastupuje k Valentinovi

Takovou revoluci italské módní domy dlouho nezažily. Návrhář Alessando Michele, který v uplynulém desetiletí dostal značku Gucci zpět do záře reflektorů a přitáhl jí nové, mladší zákazníky, nastupuje po roční pauze k Valentinovi, další italské značce haute couture. Oznámení následuje poté, co u Valentina minulý týden po 25 letech skončil kreativní šéf Pierpaolo Piccioli. Pro Gucci, kde se teprve zabydluje návrhář Sabato de Sarno, to znamená hozenou rukavici.

Přečíst článek

Zemřel italský módní návrhář Roberto Cavalli

Ztráta pro svět módy. Zemřel slavný italský návrhář Roberto Cavalli

Svět módy přišel o další velké jméno. Ve věku 83 let v Florencii zemřel italský módní návrhář Roberto Cavalli, uvedla to agentura Reuters. Cavalliho proslavily zejména spolupráce s filmovými a hudebními hvězdami i jeho návrhy se zvířecími potisky. Italská agentura ANSA uvedla, že měl slavný návrhář zdravotní problémy již delší dobu a v posledních letech se jeho stav zhoršil. I přes chatrné zdraví se loni stal pošesté otcem. 

Přečíst článek

Módní značka Esprit zavírá. V Česku i Německu ji nahrazují multibrandové obchody Catches

Módní značka Esprit zavírá. V Česku i Německu ji nahrazují multibrandové obchody Catches

Obchody módní značky Esprit mizí ze scény. Podle německých médií mají zavřít čtyři desítky prodejen, které tam provozuje franšízový operátor PTH Group. Druhou zemí, kde PTH působí, je právě Česko. Stejně jako u sousedů i zde se z Espritů stávají multibrandové prodejny Catches.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Alessandro Michele

Souboj módních titánů začíná. Bývalý mág značky Gucci Alessandro Michele nastupuje k Valentinovi

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme