Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Kde Rusové tráví léto? V Turecku, v Thajsku i na Ukrajině

Dovolená v Thajsku
ČTK
 ČTK

Přestože na Ukrajině zuří válka, statisíce Rusů si vybírají z oblíbených prázdninových destinací, kde by mohli strávit letní dovolenou. Jiní hledají dokonce bezpečné útočiště, kde by přečkali celý konflikt. Protiruské sankce, slabý rubl a zákazy vydávání víz Rusům zajistily, že ruští turisté mohou své peníze utrácet jen v několika málo destinacích. Ty na tom sice dost vydělávají, ale tamní obyvatelé to ne vždy schvalují, píše bruselský server Politico.

Reklama

Zatímco slabší rubl a narůstající ekonomické potíže znamenají, že mnoho běžných rodin bude trávit teplé měsíce na chalupě nebo na dovolené v Rusku, ti, kteří mají dostatek peněz na cestování, odlétají na slunná místa v Evropě a v Asii. Finančně zajímavé příjmy od statisíců turistů z mnohde vyděděného státu ale mohou způsobit obtíže v dovolenkových rájích. Lidmi z Ruska nejčastěji vyhledávané destinace letošního léta jsou Turecko, Gruzie, Thajsko, Spojené arabské emiráty, Kypr a navzdory konfliktu rovněž Ukrajina.

TURECKO

Jak často říkají líní autoři cestopisů, Turecko je zemí, která se rozkládá mezi Východem a Západem. Toto staré klišé nabylo nového významu od začátku války na Ukrajině, kdy Turecko coby členský stát NATO nabízí podporu Kyjevu a zároveň odmítá uvalit sankce na Moskvu.

Ankara v důsledku toho zaznamenala příliv tolik potřebných deviz, protože Rusové se snaží přesouvat svá aktiva do zahraničí. Je také jednou z mála evropských destinací, která nezakázala letecké spojení s Ruskem. Turecké aerolinky nabízejí lety z Moskvy do slunných destinací, jako je Antalya a Bodrum, za pouhých 130 eur (3140 korun).

Pokud Putin něco nezkazí, ruská ekonomika se vrátí na předválečnou úroveň již příští rok

Pokud Putin něco nezkazí, ruská ekonomika se může vrátit na předválečnou úroveň již příští rok

Ruská ekonomika se může vrátit na předválečnou úroveň už v příštím roce, přizpůsobí se totiž dopadům mezinárodních sankcí. Uvedla to agentura Bloomberg. Snaha Kremlu o rozšíření náboru do armády by ale mohla tento cíl ještě zmařit.

Přečíst článek

Podle statistik zveřejněných tento týden vzrostly Turecku v první polovině roku příjmy z cestovního ruchu více než o čtvrtinu na 21,7 miliardy dolarů a očekává se, že zemi letos navštíví až sedm milionů Rusů.

Někteří se dokonce rozhodli zůstat, v současné době má povolení k pobytu až 145.000 občanů Ruské federace. Utekli sice před politickou nestabilitou a hrozbou povolání do zbraně, ale o svou novou vlast se dělí s desítkami tisíc Ukrajinců, kteří uprchli před válkou do stejné destinace. To vyvolává napětí v letoviscích, jako je Antalya, která je oblíbená jak mezi Rusy, tak mezi Ukrajinci. A vzhledem k rostoucím protiimigračním náladám v Turecku po květnových prezidentských volbách by oběma skupinám mohlo hrozit vykázání ze země.

GRUZIE

Tato jihokavkazská země se do povědomí Rusů zapsala svou krásnou krajinou, dobrým jídlem a pohostinností. Někdejší sovětská republika se stala oblíbenou destinací pro rekreanty ze střední třídy, kteří se vydávají na černomořské pláže, do zasněžených hor nebo do módního Tbilisi. V roce 2022 navštívilo Gruzii více než 1,1 milionu Rusů, o rok dříve jich bylo jen 200 tisíc. Počty začaly stoupat, když Moskva v květnu uvolnila pravidla zakazující přímé lety.

Kolik stojí pobyt v deseti nejdražších dovolenkových destinací světa?

Nejdražší dovolenkové destinace světa. Noc za přespání vyjde na desetitisíce

Letní prázdniny se přehouply do své druhé poloviny a turistická sezóna jede v plném proudu. A zatímco průměrně vydělávají turista objevuje spíše zavedené a cenově dostupné adresy, ti movitější se mohou porozhlédnout po něčem atraktivnějším. Možnou inspirací pro ně by mohl být žebříček deseti nejdražších destinací světa, který sestavil web floridapanhandle.com.

Přečíst článek

Pod vedením vládnoucí strany Gruzínský sen Tbilisi od začátku války usiluje o užší vztahy s Kremlem a snaží se těžit z cestovatelských chutí občanů Ruska. Mnozí místní obyvatelé ale s tímto směřováním nesouhlasí. V březnovém průzkumu pouze čtyři procenta z 1500 dotázaných uvedla, že Rusové jsou v Gruzii vítáni. Čtvrtina řekla, že Rusové jsou tolerováni kvůli penězům, které při návštěvě utrácejí. Více než třetina dotázaných ale trvala na tom, že by měl být ruským turistům zakázán vstup, dokud se Moskva nevzdá kontroly nad okupovanými regiony Abcházie a Jižní Osetie, které tvoří přibližně pětinu gruzínského území.

Napětí sílí a místní gruzínští a ukrajinští aktivisté o jednom z víkendů uspořádali protesty proti ruským výletním lodím kotvícím v přístavním městě Batumi. Videa sdílená místními médii ukazují ruské rekreanty, jak obhajují ruskou invazi do Gruzie z roku 2008 a z balkonů se posmívají demonstrantům.

THAJSKO

Rusy do Thajska nelákají ani tak luxusní letoviska a pláže, ale měsíční bezplatná víza. Podle agentury Bloomberg vzrostl počet Rusů, kteří navštívili Thajsko, za poslední rok o více než 1000 procent. Oficiální statistiky uvádějí, že jen v první polovině letošního roku do země vycestovalo 791 574 občanů Ruska. Příliv zaznamenalo hlavně město Phuket, kde téměř polovinu všech od ledna prodaných vil koupili Rusové - buď jako prázdninové domy, nebo jako místa pro večírky, kde mohou čekat na konec války.

Rusko vyslalo na Měsíc modul s názvem Luna 25

Rusové zamířili k Měsíci. Modul s názvem Luna 25 má pátrat po vodě

Rusko vyslalo z kosmodromu Vostočnyj raketu Sojuz 2.1b s modulem Luna-25, který má přistát na Měsíci. Jedná se o první takový ruský projekt za posledních téměř 50 let a podle agentury DPA má jít o předstupeň potenciálního nového průzkumu Měsíce prováděného člověkem na místě. Na Měsíci bude ruský modul zkoumat jižní pól a zaměří se mimo jiné i na pátrání po vodě. Sonda bude shromažďovat a analyzovat vzorky půdy, upřesnila ruská vesmírná agentura Roskosmos.

Přečíst článek

O posílení vztahů s Thajskem se snaží i Moskva, v červenci v Bangkoku osobně důležitost vzájemného obchodu vyzdvihoval ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY

Tato blyštivá destinace pro miliardáře láká zejména bohaté Rusy, kteří jezdí nakupovat do opulentních nákupních center v Dubaji. Počet Rusů, kteří létají do země Perského zálivu, se loni zvýšil o 63 procent. Rusové se do pouštního města i stěhují, protože se tam cítí lépe než v západních metropolích, kde jsou všudypřítomné symboly podpory válkou zničené Ukrajiny.

Vztahy mezi Ruskem a Spojenými arabskými emiráty vzkvétají, ruské firmy se tam stěhují a Kreml do Perského zálivu posílá velké objemy levné ropy. Analytici ale varují, že tlak ze strany Spojených států, Británie a Evropské unie stále více emirátům komplikuje možnost těžit z toho, že se vyhýbají protiruským sankcím. Vítání ruských turistů by tak nemuselo trvat věčně.

Invia nabízí nákup zájezdů na třetiny. Ekonomové před tím varují

Revoluce v zájezdech. Lidem bude stačit na dovolenou v cizině tisícovka, nabízí největší prodejce zájezdů u nás. Zbytek doplatí později

Cestovní agentura Invia se dohodla s fintechovou společností Skip Pay patřící do skupiny ČSOB a bude nabízet možnost koupit si zájezd za třetinu. Zbytek pak zákazník doplatí později. Do prodeje zájezdů tak dorazily odložené platby známé třeba z e-shopů. Lidé si tak budou moci „půjčit“ za dovolenou, což však podle ekonomů není správné chování.

Přečíst článek

KYPR

Kypr byl pro lidi z Ruska dlouho vyhledávanou destinací, což ale skončilo, když Nikósie po vzoru ostatních členských států EU zakázala komerční lety z Ruska a loni zavedla poplatek 80 eur (1900 Kč) za vízum. Toto rozhodnutí podle úředníků připravilo zemi o příjmy v objemu 600 milionů eur (14,5 miliardy korun). Lety přes Istanbul a Jerevan jsou ale stále možné. Kypr také vydal mnoho takzvaných zlatých pasů, které nabízely občanství EU výměnou za investici 2,5 milionu eur (přes 60 milionů Kč). Kypr byl pod tlakem kvůli udělování pasů oligarchům. Už je odebral 222 lidem, včetně několika ruských miliardářů.

UKRAJINA

Rusové s běžným zaměstnáním si exotické destinace nemohou dovolit. Donedávna mnoho z nich mířilo na ukrajinský poloostrov Krym, který od roku 2014 okupuje Rusko. Kupovali si tam chaty nebo pobytové lázeňské balíčky na břehu Černého moře. Série výbuchů a tvrzení Kyjeva, že Krym opět brzy přejde pod ukrajinskou správu, je teď ale od této destinace odrazuje.

Kvůli válce a uzavření vzdušného prostoru vede jediná cesta na anektovaný poloostrov přes Krymský most, který ale byl opakovaně terčem ostřelování. Ukrajinské síly tak chtěly narušit zásobování z Ruska. Výsledkem jsou poloprázdné hotely, navzdory slevám a masivní reklamě. Podle majitelů ubytovacích zařízení je situace ve skutečnosti ještě horší, než úřady přiznávají.

Rusko začne testovat používání digitálního rublu mezi spotřebiteli

Rusové otestují digitální rubl, chtějí tím rozvíjet přeshraniční platby

Rusko začne příští týden testovat používání digitálního rublu mezi spotřebiteli. Země, která kvůli loňskému útoku na Ukrajinu čelí rozsáhlým hospodářským sankcím, by pomocí digitální měny chtěla rozšířit své možnosti pro mezinárodní platby, uvedla agentura Reuters.

Přečíst článek

Magazín Newstream CLUB

Je nový byznysově - lifestylový čtvrtletník o tom, jak žít bohatý a smysluplný život. Přináší inspiraci, osobnosti, miliardáře, rozhovory, life-hacky. Nedílnou součástí je fashion, design, travel, styl, food, filantropie a taky budoucnost.

Za hlavní téma PRVNÍHO čísla magazínu Newstream CLUB s titulkem Work is Life jsme zvolili radikální změnu, která se odehrává na poli práce. Ostatně i tento magazín je výrazem této změny. Ještě před několika lety by takový časopis zaměstnal velkou redakci na několik týdnů. Díky současným technologiím jej dokáže připravit mnohem menší tým. Pokud je dost efektivní a 100procentně oddaný pro věc.

Aktuální číslo magazínu Newstream CLUB představuje na titulní straně manažerku a podnikatelku Michaelu Bakala, která prozrazuje, že zvažuje novou kariéru. Vydala se proto studovat psychologii do Kalifornie.

Headhunter Jan Bubeník v prvním čísle mluví o tom, jak se v poslední době změnily nároky na šéfy. „Dnešní šéf je kapitán na rozbouřeném moři,“ říká.

Miliardáři a investoři Libor Winkler, Ondřej Fryc, Andrea Ferancová Bartoňová či Radim Jančura sdílejí své tipy, jak nakládat s penězi a investicemi.

V magazínu je sekce věnovaná filantropii – představují se top české nadace včetně Cibulky manželů Vlčkových a nadace rodiny Kellnerových. Objevují se v něm také články z prestižního Harvard Business Review, které redakce na základě licence jako jediná přináší českému publiku. 

K dostání je v síti trafik Lagardère. K dostání je také online i jako předplatné přes SEND.

Objednávejte zde.

Další číslo magazínu Newstream Club vyjde v prosinci 2023.

Související témata

Miliardáři

Filantropie

Leadership

Biohacking

Fashion

Design

Umělá inteligence

Work-life balance 

Reklama

Související

Ruský prezident Vladimir Putin

Kreml dává miliardy rublů na šíření fake news. Po covidu se zprávy přeorientovaly na válku

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme