Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Francie se opět stane vinařským gigantem. Itálii zradilo počasí a houby

Francie zvýšila výhled letošní produkce vína na 47,2 milionu hektolitrů
iStock
 ČTK

Francouzské ministerstvo zemědělství zlepšilo výhled produkce vína na letošní rok na 47,2 milionu hektolitrů z dosavadní předpovědi 46 milionů hektolitrů. Produkce vína by tak měla být o dvě procenta vyšší než loni a Francii se díky tomu podaří znovu získat pozici největšího světového producenta vína, i když některé velké regiony, včetně Bordeaux, se potýkaly s problémy, uvedla agentura Reuters.

Reklama

Produkce vína se zvýšila v mnoha regionech, včetně Champagne, kde byla hmotnost hroznů rekordní. Snížila se ale v Bordeaux, v regionu Languedoc-Roussillon a také na jihozápadě a na jihovýchodě, uvedlo ministerstvo.

V Burgundsku produkce dosáhla rekordu z roku 2018, zvláště u bílého vína. Dobrá by měla být i produkce v Beaujolais, a to navzdory bouřkám a krupobitím. V Bordeaux bude sice vysoká produkce bílých vín, ale produkce červeného vína se v některých oblastech snížila kvůli napadení plísní. Celkově tak bude produkce v regionu o 15 procent nižší než průměr za roky 2018 až 2022.

Biohacking: Jak si udržet zdravý žlučník

Žlučník je dutý orgán umístěný na pravé straně dutiny břišní blízko jater. S játry má propojenou funkci: v játrech se vytváří žluč, která pak putuje do žlučníku, kde je uložena a čeká na své využití. To přichází, když sníme tučnější jídlo. Žluč je pak vypuštěna do tenkého střeva, kde pak emulguje tuky a pomáhá k jejich lepšímu strávení a následnému využití.

Přečíst článek

Jeden hektolitr odpovídá zhruba 133 lahvím vína. Francie by se letos mohla znovu vrátit na pozici největšího producenta vína na světě, o kterou ji připravila Itálie. Produkci v Itálii totiž negativně ovlivnilo extrémní počasí a houbové choroby.

Reklama

Celosvětově se očekává, že produkce vína letos klesne nejníže za posledních 60 let. Příčinou je špatná úroda ve Španělsku a zemích Latinské Ameriky, uvedla Mezinárodní organizace pro révu a víno (OIV).

Magazín newstream CLUB

Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh. 

V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.

Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme