Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Drážďany ukazují to nejlepší z českého umění za 100 let. Na návštěvu máte ještě měsíc

Monumentální instalace Krištofa Kintery v Drážďanech
Stanislav Šulc / Newstream
Stanislav Šulc

Výstavou nazvanou Všechnu moc imaginaci! vrcholí festival Česká sezóna, který od loňského června probíhá v Drážďanech. Velkoryse pojatá přehlídka zprostředkovává pohled na české výtvarné umění od začátku 20. století po dnešek. Jejím autorem je bývalý šéf Národní galerie Jiří Fajt a díky nevídanému zájmu byla výstava prodloužena. A tak máte ještě měsíc na to ji navštívit. Minout ji by byla chyba.

Reklama

Monumentální instalace Krištofa Kintery či Magdaleny Jetelové, nejnovější díla miláčka českých sběratelů Daniela Pitína, tajuplné světy fotografií Václava Jiráska, nejslavnější fotografie Ivana Pinkavy. Ale také významná díla Toyen, Františka Kupky, Josefa Čapka nebo Jindřicha Štýrského. České umění 20. a 21. století snad ještě nikdy nedostalo takovou reprezentativní průřezovou podobu za našimi hranicemi, jako na výstavě Všechnu moc imaginaci!

Podívejte se na výběr děl z drážďanské výstavy českého umění:

Výstavu najdete v drážďanské Kunsthalle Lipsiusbau na břehu Labe a potenciální zájemci mají ještě měsíc na to ji navštívit. Přitom původně měla velkolepá výstava skončit již na začátku července, kvůli mimořádné odezvě ale zůstane otevřená až do začátku září.

A je to tak dobře, protože tu české umění neobdivují jen místní náhodní kolemjdoucí či čeští turisté, ale také fanoušci umění z Asie i dalších koutů světa.

Lipské nádraží je světový unikát

Němci nechávají auta doma. Dotované vlaky u sousedů používají čím dál více i Češi

Možnost neomezeně cestovat po Německu za předplatné ve výši 49 euro za měsíc využívá stále více Němců. Vyplývá to z dat mobilních operátorů, která představila agentura DPA. Regionální dopravu používají také Češi pro výlety zejména po Sasku a Bavorsku.

Přečíst článek

Titáni minulí i současní

Za konceptem výstavy stojí bývalý šéf Národní galerie Jiří Fajt. A citlivě vybral a poskládal crème de la crème z různých etap českého umění od začátku 20. století po současnost.

Velkolepá instalace Magdaleny Jetelové:

 

Již před vstupem do výstavní síně diváky ohromí obří instalace Martina a Davida Kouteckého, která návštěvníkovi přináší atmosféru zašlé pražské kavárny z meziválečného období. Nad ní se přitom vznáší typický objekt Jakuba Nepraše, jakýsi abstraktní anděl s audiovizuálními odlesky.

Po vstupu do samotné hlavní síně návštěvníky již čeká plejáda „velkých“ a „ještě větších“. Klíčový však je princip, který Fajt používá. Ukazuje primárně dílo žijících velikánů (Kintera, Jetelová, Pitín, Róna, Pinkava…) a titáni zejména meziválečné avantgardy tu působí jako kontext.

Daniel Pitín vystavuje v newyorské Nicodim Gallery

Jeden z nejúspěšnějších českých umělců Daniel Pitín vystavuje v New Yorku. Ukazuje stroj času

Dílo Daniela Pitína touží mít ve své sbírce většina českých sběratelů. Poptávka je taková, že ji Pitín většinou ani nestíhá nasytit a odmítá prodej přímo z ateliéru. Zájemci tak pro jeho dílo musejí vždy do galerie. Nyní se budou muset vypravit až do newyorské Nicodim Gallery, kde má Pitín svou první newyorskou samostatnou výstavu. Jmenuje se Time Machine podle díla z loňského roku.

Přečíst článek

Češi umí

Celá výstava vzbuzuje opravdový wow efekt. Je velkolepá, suverénní, ale také sebejistá v tom, že jednotlivá díla hovoří sama za sebe a obejdou se bez zbytečných popisků. A ono to opravdu funguje.

Výstava tak nabízí návštěvy mnoha světů, které jednotliví umělci vytvářejí. Je to tajuplný svět fotografií Václava Jiráska, snový svět Toyen, hravý svět Krištofa Kintery, imaginativní svět Jaroslava Róny a mnoha dalších.

Fajt ukazuje, že čeští umělci umějí. Tím, že vsadil na největší jména, je u takto koncipované výstavy zcela logické. A výsledek je skvělý.

video

FreshStart: Učí Čechy, že kus umění nemusí stát stovky tisíc. A plakát z Ikea to rozhodně není

Díky společnosti 100ks, za níž stojí Jakub Svoboda, si na zeď může pověsit umělecké dílo prakticky kdokoliv. A žít jako v galerii. K podnikání Jakuba dovedla snaha zútulnit svůj byt. „Uvědomil jsem si, že jsem už opravdu hodně dospělý na to, abych měl doma prázdné stěny," říká v dalším dílu seriálu FreshStart. Chtěl dostat do svého života kus současného umění, ale zároveň na tom finančně nekrvácet. A tak se zrodil nápad na digitální tisk děl lokálních tvůrců současnosti. Ve spolupráci s kurátory v 100ks vybírají umělce, jejichž díla poté tisknou, jak již sám název vypovídá, stokrát. 

Přečíst článek

Pavel Maurer: Jaká je nejlepší zmrzlina? Ta pod poklicí

Lákají vás hordy pečlivě naaranžované zmrzliny ozdobené tu oplatkou, tu čtverečkem čokolády či kouskem ovoce? Tak to si rovnou nechte zajít chuť, míní gurmet Pavel Maurer. Nejlepší zmrzlina je podle něj ta, která se prodává „pod poklicí“.

Přečíst článek

Magazín Newstream CLUB

Je nový byznysově - lifestylový čtvrtletník o tom, jak žít bohatý a smysluplný život. Přináší inspiraci, osobnosti, miliardáře, rozhovory, life-hacky. Nedílnou součástí je fashion, design, travel, styl, food, filantropie a taky budoucnost.

Za hlavní téma PRVNÍHO čísla magazínu Newstream CLUB s titulkem Work is Life jsme zvolili radikální změnu, která se odehrává na poli práce. Ostatně i tento magazín je výrazem této změny. Ještě před několika lety by takový časopis zaměstnal velkou redakci na několik týdnů. Díky současným technologiím jej dokáže připravit mnohem menší tým. Pokud je dost efektivní a 100procentně oddaný pro věc.

Aktuální číslo magazínu Newstream CLUB představuje na titulní straně manažerku a podnikatelku Michaelu Bakala, která prozrazuje, že zvažuje novou kariéru. Vydala se proto studovat psychologii do Kalifornie.

Headhunter Jan Bubeník v prvním čísle mluví o tom, jak se v poslední době změnily nároky na šéfy. „Dnešní šéf je kapitán na rozbouřeném moři,“ říká.

Miliardáři a investoři Libor Winkler, Ondřej Fryc, Andrea Ferancová Bartoňová či Radim Jančura sdílejí své tipy, jak nakládat s penězi a investicemi.

V magazínu je sekce věnovaná filantropii – představují se top české nadace včetně Cibulky manželů Vlčkových a nadace rodiny Kellnerových. Objevují se v něm také články z prestižního Harvard Business Review, které redakce na základě licence jako jediná přináší českému publiku. 

K dostání je v síti trafik Lagardère. K dostání je také online i jako předplatné přes SEND.

Objednávejte zde.

Další číslo magazínu Newstream Club vyjde v prosinci 2023.

Související témata

Miliardáři

Filantropie

Leadership

Biohacking

Fashion

Design

Umělá inteligence

Work-life balance 

Reklama

Související

Český umělec Martin Krajc ve svém ateliéru

Úspěšný umělec Martin Krajc: Ke statisícovým částkám za obraz vede dlouhá cesta

Přečíst článek
Kurátorka Nadace Mucha Tomoko Sato

Tomoko Sato: Svět Muchu dlouho obdivoval, ale vůbec jej nechápal. Naše výstava to mění

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme