Reklama

Unikátní šance. Galerie Magnus Art ukazuje díla ze soukromé sbírky

Výstava probíhá i v atriu J&T Banky
Martin Polák
Stanislav Šulc

Tvorba Stanislava Kolíbala, Zdeňka Sýkory, Krištofa Kintery nebo Jiřího Georga Dokoupila, kterou jinde neuvidíte, mohou nyní obdivovat návštěvníci galerie Magnus Art. Část své sbírky zde vystavuje sběratel Michal Richtr, v jehož sbírce je celá řada unikátů.

Reklama

Snaha přiblížit každému návštěvníkovi kouzlo sběratelství je jedním z cílů mladé pražské galerie Magnus Art. Od jejího otevření se tu objevily části stejnojmenné sbírky Magnus Art, kterou tři dekády budovala J&T Banka a v níž jsou díla držitelů prestižní Ceny Jindřicha Chalupeckého od jejího vzniku.

„Dlouhodobě se snažíme rozbíjet zažitý mýtus, že umění je jen pro někoho a že mu musí rozumět. Proto ukazujeme cesty lidí k umění a to, jak umění ovlivňuje jejich životy i úspěch,“ vysvětluje Anna Pulkertová z Art Servisu J&T Banky.

Jedním z vystavovaných umělců byl také Jiří Černický, jehož dílo se objevuje i v nejnovější expozici. Tu kurátorky připravily ve spolupráci se sběratelem Michalem Richtrem, který se budování vlastní sbírky umění věnuje již dvacet let.

Ředitel veletrhu Sběratel Jindřich Jirásek

Jindřich Jirásek: Pořádat veletrh za pandemie je nápor na cash flow

Veletrh Sběratel se každý rok koná hned dvakrát. Letos, stejně jako loni, se však jarní část musela zrušit kvůli pandemickým opatřením. Naopak letos, stejně jako loni se podzimní část koná v téměř nezměněné podobě. „Jsme jediným veletrhem svého druhu, který se během pandemie v Evropě skutečně uspořádal,“ říká v rozhovoru pro newstream.cz ředitel veletrhu Jindřich Jirásek. Veletrh se letos koná 10. a 11. září na výstavišti v Letňanech.

Přečíst článek

Reklama

„Dlouho jsem bojoval s tím, zda svoji sbírku předvést široké veřejnosti, protože to může vyznívat jako chlubení. Ale pak jsem si řekl, že prezentace ve výstavní síni umožňuje ukázat vybraná díla v nových souvislostech, což nakonec převážilo. Sbírání pro mě doposud byla spíše intimní záležitost, díla jsem vystavoval i dříve, ale pouze v prostorách Dynama, což jsem dělal pro sebe, pro spolupracovníky a nejbližší okruh známých a kamarádů zajímající se o umění. Výstava v galerii Magnus Art bude má první zkušenost z velké galerie a sám jsem zvědav, co to přinese,“ přiznává sběratel Michal Richtr.

Klasika i současnost

A co výstava nabízí? Podle jedné z kurátorek výstavy Valérie Dvořákové z Art Servisu J&T Banky jde o nevšední propojení klasiky 20. století a současnosti. „Na Michalově sbírce je zajímavé, že nevybírá umělce podle období nebo stylu, ale podle tématu, které v jejich dílech sám vnímá. Díky tomu vznikají unikátní propojení, kde vedle sebe může fungovat geometrická abstrakce Jana Kubíčka s excentrickými ‚kresbami‘ Krištofa Kintery.“

Návštěvník expozice se setkává s nejznámějšími díly druhé poloviny minulého století, jako jsou Stanislav Kolíbal, Zdeněk Sýkora, právě Jan Kubíček. Pak ale přechází k současnému umění. Vše zahajuje Petr Nikl a jeho obraz Svačinka. Ten má pro Richtra zásadní význam.

Leonardo Da Vinci: Salvator Mundi

Fake za půl miliardy? Podle odborníků nejdražší obraz nenamaloval Leonardo

Aukční světový rekord drží obraz Salvator Mundi, který byl v roce 2017 prodán za neuvěřitelných 450 milionů dolarů. Odborníci muzea Prado nyní prohlásili, že jeho autorem není Leonardo da Vinci, ale že jej renesanční mistr nanejvýš autorizoval. Osudy tohoto obrazu jsou však ještě mnohem barvitější a točí se v nich opravdu hodně peněz.

Přečíst článek

„V tomto obraze, kde malý chlapec pojídá chleba namazaný máslem a medem, je pro mě ukryta veškerá nostalgie po štěstí dětského věku. Svačinka byla v roce 2001 vůbec prvním obrazem, který jsem si koupil a který odstartoval budování mé sbírky. Petra Nikla jsem poznal v dětství, oba jsme původem ze Zlína a i naši otcové se znali a přátelili. S Petrem, který je o pár let starší než já, jsem jako dítě hrál na ulici na asfaltu hokej se starým tenisákem.“

Právě Niklova Svačinka je pomyslným předělem mezi starší abstrakcí a současným uměním. V druhé části výstavy se tak návštěvník setká s mimořádnými díly takových veličin, jako jsou Krištof Kintera, Jiří Georg Dokoupil, Milan Houser, Jan Kaláb nebo Jiří Černický.

Atrium banky zdobí Kolíbal a Amadeus

Poslední, byť pro některé možná první částí výstavy pak najdete v atriu sídla J&T banky, tedy o jeden vchod vedle vstupu do galerie Magnus Art. Po překonání turniketů se vám nabídne vskutku unikátní pohled, který tvoří pomyslný vrchol výstavy. Jedná se o čtveřici děl Stanislava Kolíbala včetně jednoho site specific originálu, který vitální devadesátník vytvořil speciálně pro tuto událost.

Výstava J&T Banka Art Index Pop-Up

Výkvět mladého umění na prodej. Kintera od 100 tisíc

Výstava probíhá v prázdném činžovním domě na pražském Újezdě. Pro veřejnost je otevřená od 2. do 5. září.

Přečíst článek

Naproti němu pak visí fascinující obří plátno Amadeus od Jiřího Georga Dokoupila. Zatímco v hlavní části jsou zastoupeny Dokoupilovy klasické „bubliny“, Amadeus spadá do jeho filmových obrazů. A jak název napovídá, jedná se o kompletní filmový pás slavného filmu Miloše Formana Amadeus. Tedy přesněji téměř kompletní. „Obraz je vytvořen kopírováním filmových políček a následným inkoustovým tiskem na plátno. Není to každé filmové okno, ale každé druhé. Aby to byl celý film 1:1, musel by být formát obrazu ještě větší,“ prozrazuje Michal Richtr.

britská královna Alžběta II. při oslavě svých narozenin v roce 2018 v Royal Albert Hall

Alžběta II. a královská rodina jsou značky hodnotnější než Shell nebo Marks & Spencer

Královna Alžběta II., která dneškem završuje 70 let na trůnu, je nejen nejdéle vládnoucím britským monarchou historie, ale též nejvýdělečnějším. Pokud by britská královská rodina představovala firmu, byla by její značka jednou z nejhodnotnějších na světě.

Přečíst článek

Tomáš Kopečný šéf reklamní agentury S5IVE a značky Engelmüller

Dobříš má na to stát se rukavicovým centrem Evropy, říká tvůrce luxusních rukavic Engelmüller

Tomáš Kopečný se věnuje reklamní branži. V roce 2015 si ale začal plnit sen a vzkřísil tradiční značku řidičských rukavic Engelmüller. A s luxusními rukavicemi se mu povedlo prorazit do celého světa. „Ano, i v Česku lze vytvářet high-endový luxus. Na prodej značky v tuto chvíli nemyslíme. Na to bude čas tak za dva tři roky,“ prozrazuje Kopečný v rozhovoru pro newstream.cz.

Přečíst článek

Reklama

Související

Kurátorka Nadace Mucha Tomoko Sato

Tomoko Sato: Svět Muchu dlouho obdivoval, ale vůbec jej nechápal. Naše výstava to mění

Přečíst článek
Obraz Kazimira Maleviče s názvem Mystic Suprematism (Black Cross on Red Oval) vystavený v roce 2015 v aukční síni Sotheby´s v New Yorku. Odhadovaná prodejní cena tehdy činila 45 milionů dolarů (téměř miliardu korun)

Rusko „přišlo” o malíře Maleviče i Repina, galerie je prezentují jako Ukrajince

Přečíst článek
Valérie Dvořáková a Anna Pulkertová z Art Servisu J&T Banky

Umění 2022: Rekordní prodej Bohumila Kubišty ukazuje ochotu sběratelů utrácet

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme