Reklama

Bulharská policie dopadla gang pašeráků, našla u nich obraz Jacksona Pollocka za miliardu

Obraz Jacksona Pollocka, ilustrační foto
ČTK
 ČTK

Policie v Bulharsku našla dosud neznámý obraz Jacksona Pollocka, který je považován za jednoho z největších amerických malířů 20. století. Obraz, jehož cenu odhadli experti až na 50 milionů eur (asi 1,2 miliardy korun), našla policie při operaci proti pašerákům uměleckých předmětů. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na bulharská média.

Reklama

„K naší velké radosti jsme našli tento obraz, první expertizy ukazují, že jde o originál,” řekl Petar Todorov z ministerstva vnitra. Na rozsáhlé operaci proti pašerákům uměleckých předmětů se podle něj podílel i Europol a policie z Řecka a dalších zemí. Policie zasahovala v rámci této operace i v Aténách a na Krétě. Zadrženo bylo několik lidí, podle zpravodajského serveru Novinite byli zatčeni zatím tři Řekové a jeden Bulhar.

Valérie Dvořáková a Anna Pulkertová z Art Servisu J&T Banky

Umění 2022: Rekordní prodej Bohumila Kubišty ukazuje ochotu sběratelů utrácet

Komplikovaný. Tak hodnotí končící rok odborníci ze všech sfér lidské činnosti. Umění nevyjímaje. Kvůli válce na Ukrajině a rostoucím obavám z ekonomické recese se na sběratelství a umění zdánlivě nedostávalo. Přesto i takto komplikovaný rok přinesl celou řadu výjimečných událostí. Ty nejdůležitější vybírají Anna Pulkertová a Valérie Dvořáková z Art Servisu J&T Banky.

Přečíst článek

Bulharská média nepopisují, jak obraz vypadá, uvedla agentura Reuters.

Jackson Pollock (1912-1956) byl jednou z klíčových postav abstraktního expresionismu. Proslul technikou zvanou dripping, kdy barvu nanášel litím či kapáním na plátno. Přitom kolem obrazu jakoby tančil nebo do něj přímo vstupoval, takže jeho styl někteří označují i jako akční malbu.

Jeho slavným dílem je například obraz s názvem No. 5 (Číslo 5), který se v roce 2006 prodal za tehdy rekordních 140 milionů dolarů (téměř tři miliardy korun). V roce 2015 se jeden z jeho obrazů No.17A prodal ještě za vyšší cenu - 200 milionů dolarů (asi 4,4 miliardy korun) a je tak podle dostupných zdrojů pátým nejdráže prodaným obrazem na světě.

Oskar Kokoschka: Žena a otrok

Do aukce jde Kokoschka za 200 milionů. Trh je na to připraven, míní odborníci

Již tuto neděli se mohou přepsat historické tabulky českého aukčního trhu. Aukční síň Adolf Loos Apartment and Gallery jako poslední položku své jarní aukce zařadila obraz Žena a otrok od Oskara Kokoschky s vyvolávací cenou 200 milionů korun bez aukční přirážky. To je samo o sobě rekord. Pokud by se obraz prodal i bez jediného dalšího příhozu, šlo by o rekord českých aukcí. „Aktuálně nemám žádného domluveného kupce. Šance jsou skutečně 50 na 50, že obraz prodáme,“ prozradil pár dní před aukcí šéf síně Vladimír Lekeš.

Přečíst článek

Reklama

Související

Obraz malířky Toyen Puis, plus tard (Potom, později) z roku 1950

Další rekordní Toyen. Obraz Puis, plus tard se na aukci v Praze prodal za více než 37 milionů

Přečíst článek
Zlatý Křik I od Mikuláše Medka

Čeští umělci bodovali v aukci Sotheby's. Nejdráž se prodalo dílo Mikuláše Medka

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme