Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Banksy navštívil Ukrajinu. Na troskách budov vytvořil sedm graffiti

Banksy
via Instagram
 ČTK

Britský umělec Banksy potvrdil serveru The Art Newspaper, že na Ukrajině vytvořil sedm graffiti, a to v Kyjevě a také v Irpini a Boroďance, které nejvíce utrpěly ruským bombardováním a ostřelováním v jarní fázi války.

Reklama

Už o víkendu se Banksy přihlásil k nástěnné malbě ukrajinské gymnastky na budově poničené ruským ostřelováním během války proti Ukrajině. Snímek graffiti v městečku Boroďanka, které leží asi 50 kilometrů severozápadně od Kyjeva, zveřejnil autor na svém účtu na instagramu. Gymnastka dělá stojku uprostřed trosek, napsala britská stanice BBC na svém webu.

Umělec zveřejnil tři obrázky nástěnné malby gymnastky mezi troskami po ruském ostřelování pouze s popiskem „Boroďanka, Ukrajina”.

Boroďanka byla jedním z míst nejzasaženějších ruským bombardováním Ukrajiny bezprostředně po invazi z 24. února. Ruští vojáci město okupovali několik týdnů v počáteční fázi války, než jej v dubnu osvobodili ukrajinští vojáci.

Další dílo v městečku zobrazuje muže podobajícího se Vladimiru Putinovi, kterého malý chlapec poráží v zápase v judu. Ruský prezident je držitelem černého pásu v judu a známým obdivovatelem bojových umění. Graffiti dítěte srážejícího k zemi muže ve sportovním úboru je vidět na zdi uprostřed poničených budov v Boroďance. Další dílo zobrazuje dvě děti sedící na „ježku”, tedy protitankové překážce, kterou používají jako houpačku. Toto dílo autor nastříkal na betonovou obrannou překážku v Kyjevě.

Reklama

Umělec nyní podle The Art Newspaper potvrdil autorství těchto děl a přihlásil se ke čtyřem dalším.

Patří mezi ně žena v županu s natáčkami ve vlasech a v plynové masce a s hasicím přístrojem, koupající se vousatý muž, gymnastka s obvazem na krku, tančící se stuhou nad dírou zející ve zdi budovy ve městě Irpiň u Kyjeva, které smutně proslulo masakrem stovek civilistů během ruské okupace. Do dalšího díla, jak se zdá, Banksy začlenil již existující graffiti penisu a proměnil ho v jadernou hlavici naloženou na korbě obrněného kamionu.

Banksy: Láska v koši

Banksyho napůl skartovaný obraz se prodal za půl miliardy

Banksyho napůl skartované dílo trhlo aukční rekord. Prodalo se za Za 18,5 milionu liber (přes půl miliardy korun).

Přečíst článek

V březnu se ve prospěch dětské nemocnice v Kyjevě vydražil za 106 505 dolarů (skoro 2,5 milionu korun) výtisk jednoho z nejslavnějších protiválečných Banksyho děl CND Soldiers (zkratka CND patří britské nevládní organizaci Kampaň za jaderné odzbrojení). Původně se v podobě graffiti objevilo na budově britského parlamentu v roce 2003 během protestů proti válce v Iráku.

Banksy je jedním z nejslavnějších světových umělců – a zároveň zůstává zcela anonymní. Proslavil se na začátku 90. let pouličními graffiti v Bristolu. Během dalších let se jeho práce objevily v Paříži, New Yorku a Park City v Utahu. Média jej často popisují jako „nepolapitelného” a „tajemného” či „guerillového” pouličního umělce. Mezi jeho fanoušky patří i největší světové celebrity.

Města a vesnice v Kyjevské oblasti byly mezi prvními na Ukrajině, které letos v únoru pocítily ruskou vojenskou agresi. Část regionu obsadila hned v prvních dnech invaze ruská okupační vojska, stáhla se odsud zhruba na začátku dubna. Po osvobození obcí svět šokovaly informace o masakrech civilistů ruskými vojáky a o masových hrobech. Moskva zodpovědnost popřela.

Banksyho obraz Flying Copper ve výloze Galerie Kodl

Galerie Kodl prodává Banksyho. Za miliony

Ceny ověřených printů startují na 300 tisících a jdou do milionů. Některé z nich už mají nového majitele.

Přečíst článek

Kurátorka a partnerka DSC Gallery Karolína Juřicová

Kurátorka Karolína Juřicová: Až pětina sběratelů začíná nákup umění na sociálních sítích

Jen letos se podílela na mimořádných výstavách Anselma Reyleho či Jiřího Petrboka a zároveň se Karolína Juřicová stala spolumajitelkou vlivné pražské DSC Gallery. Jak umění mění sociální sítě? Co obnáší spolupráce s impulsivními umělci? A jak složité je jednání se sběrateli z řad tuzemských miliardářů? „Je zajímavé, co vám na sebe lidé prozradí při sledování obrazu,“ popisuje Karolína Juřicová v rozhovoru pro newstream.cz , který proběhl v neveřejných prostorách DSC Gallery plných děl těch nejzvučnějších jmen českého i evropského umění.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Nové dílo britského streetartového výtvarníka Banksyho v Londýně

OBRAZEM: Banksy dál tvoří v Londýně. Nově přibyl nosorožec, který leze na auto

Přečíst článek
Obraz Kazimira Maleviče s názvem Mystic Suprematism (Black Cross on Red Oval) vystavený v roce 2015 v aukční síni Sotheby´s v New Yorku. Odhadovaná prodejní cena tehdy činila 45 milionů dolarů (téměř miliardu korun)

Rusko „přišlo” o malíře Maleviče i Repina, galerie je prezentují jako Ukrajince

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme