Banksyho napůl skartovaný obraz se prodal za půl miliardy

Banksyho napůl skartované dílo trhlo aukční rekord. Prodalo se za Za 18,5 milionu liber (přes půl miliardy korun).
Za 18,5 milionu liber (přes půl miliardy korun) se včera v Londýně prodalo dílo britského streetartového umělce Banksyho, které se před třemi lety během aukce samo z poloviny skartovalo. Londýnská aukční síň Sotheby's odhadovala, že cena dosáhne šesti milionů liber (177,6 milionu korun). Více než trojnásobná konečná částka se stala nejvyšší, za kterou se kdy Banksyho dílo prodalo, napsala agentura AP.
Obraz původně známý jako Dívka s balónkem Sotheby's nabídla poprvé v říjnu 2018, kdy se vydražil se za více než milion liber (29 milionů korun). Skartovačka ukrytá v rámu se spustila ve chvíli, kdy anonymní evropský zájemce učinil nejvyšší nabídku, a z poloviny plátna tak zůstaly jen cáry. Nově vzniklé dílo zobrazující holčičku, která se natahuje po balónku ve tvaru srdce, dostalo název Láska je v koši.
V roce 2018 se po úspěšném prodeji na aukci začalo "samo" ničit jedno dílo. Za tři roky jeho cena výrazně narostla.
Banksyho poničené dílo jde znovu do aukce. A výrazně dražší
Enjoy
Banksy, který pečlivě tají svou identitu, začal svou kariéru sprejováním graffiti na budovy v anglickém Bristolu. Nyní je z něj jeden z nejznámějších umělců světa, za více než milionovou částku se prodalo několik jeho děl. Dosavadní rekord 16,8 milionu liber si letos v březnu vysloužilo graffiti vzdávající hold britským pracovníkům ve zdravotnictví, které původně nasprejoval na stěnu nemocnice.
Dívka s balónkem se také poprvé objevila nasprejovaná na zdi, a to ve východním Londýně v roce 2002. Od té doby byla nespočetněkrát reprodukovaná a stala se jedním z Banksyho nejznámějších děl. Následně skartovaný dražený sprej na plátně pocházel z roku 2006.
Je zástupcem nejmladší generace Lobkowiczů. William Rudolf vystudoval Harvard, má nesmírné charisma a vystupuje jako opravdový šlechtic. V rodině má na starosti digitální aktivity a uspořádal první velkou akci u nás věnovanou digitálnímu umění, neboli takzvaným NFT. „Investiční potenciál NFT pro mě není až tak podstatný. V tuto chvíli hlavně experimentujeme a objevujeme možnosti, které tato moderní forma nabízí, a řešíme, jak je budeme moci využívat pro uchování našich sbírek,” říká William Rudolf Lobkowicz v rozhovoru pro newstream.cz.
NFT CryptoPunk nevlastním, to je drahé i na mě, říká mladý Lobkowicz
Leaders
Magazín Newstream CLUB
Je nový byznysově - lifestylový čtvrtletník o tom, jak žít bohatý a smysluplný život. Přináší inspiraci, osobnosti, miliardáře, rozhovory, life-hacky. Nedílnou součástí je fashion, design, travel, styl, food, filantropie a taky budoucnost.
Za hlavní téma PRVNÍHO čísla magazínu Newstream CLUB s titulkem Work is Life jsme zvolili radikální změnu, která se odehrává na poli práce. Ostatně i tento magazín je výrazem této změny. Ještě před několika lety by takový časopis zaměstnal velkou redakci na několik týdnů. Díky současným technologiím jej dokáže připravit mnohem menší tým. Pokud je dost efektivní a 100procentně oddaný pro věc.
Aktuální číslo magazínu Newstream CLUB představuje na titulní straně manažerku a podnikatelku Michaelu Bakala, která prozrazuje, že zvažuje novou kariéru. Vydala se proto studovat psychologii do Kalifornie.
Headhunter Jan Bubeník v prvním čísle mluví o tom, jak se v poslední době změnily nároky na šéfy. „Dnešní šéf je kapitán na rozbouřeném moři,“ říká.
Miliardáři a investoři Libor Winkler, Ondřej Fryc, Andrea Ferancová Bartoňová či Radim Jančura sdílejí své tipy, jak nakládat s penězi a investicemi.
V magazínu je sekce věnovaná filantropii – představují se top české nadace včetně Cibulky manželů Vlčkových a nadace rodiny Kellnerových. Objevují se v něm také články z prestižního Harvard Business Review, které redakce na základě licence jako jediná přináší českému publiku.
K dostání je v síti trafik Lagardère. K dostání je také online i jako předplatné přes SEND.
Objednávejte zde.
Další číslo magazínu Newstream Club vyjde v prosinci 2023.