Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Američtí celníci mohou konečně číst čipy v pasech. Strávili nad tím šestnáct let

Američtí celníci mohou po 16 letech číst čipy v pasech.
iStock
Zdeněk Pečený

Ačkoliv Spojené státy od zemí s bezvízovým stykem včetně Česka vyžadují čipy v pasech od roku 2008, jejich celníci tyto čipy umí přečíst teprve od loňského léta. A oficiálně to potvrdili teprve minulý týden, napsal odborný server Wired.

Vláda Spojených států je proslulá tím, že při zavádění svých technologií volí přístup „lepší pozdě než nikdy“. V duchu této tradice americká celní a pohraniční kontrola (CBP) potvrdila, že po 16 letech konečně provedla nezbytné upgrady softwaru pro ověření dat uložených v RFID čipech cestovních pasů, píše web Wired.

Ruský prezident Vladimir Putin nepřednesl novoroční projev tradičně v Kremlu, ale 31. prosince 2022 na blíže neurčené vojenské základně s vojáky v uniformách v pozadí.

Opusťte Rusko, vyzvaly USA své občany. Můžou vás tam svévolně zatknout

Spojené státy doporučily svým občanům pobývajícím v Rusku, aby okamžitě opustili zemi. Jako důvod uvádějí válku na Ukrajině či možnost svévolného zatčení. Uvedlo to na svých webových stránkách americké velvyslanectví v Rusku.

Přečíst článek

Od roku 2006 mají Spojené státy a většina dalších zemí tyto malé čipy zabudované do svých pasů, nazývaných také „e-pasy“. Čip digitálně ukládá osobní identifikační údaje vlastníka, včetně jména, data narození, čísla pasu a biometrických údajů, jako je vaše fotografie, spolu s kryptografickým podpisem, který má sloužit jako kontrola proti manipulaci nebo padělání.

Největší ironií celého příběhu je, že Spojené státy již zavedené programu ESTA pro bezvízový styk s vybranými zeměmi vyžadují, aby země bezvízového styku vydávaly svým občanům pasy s čipem. Kdo neměl pas čipem, musel žádat o klasické vízum na americkém zastupitelském úřadě. Přesto po celou tu dobu CBP neměla nástroje k ověření dat zapsaných na těchto čipech.

S padělaným pasem to nepůjde

Začátkem roku 2018 americký senátor Ron Wyden a – dnes již bývalá – senátorka Claire McCaskillová napsali dopis CBP, v němž celníky vyzvali, aby vylepšili své technologie vzhledem k tomu, že RFID čipy v pasech existují již roky. Minulý týden, tedy pět let po této žádosti, CBP informovala Wydenovu kancelář, že od června 2022 má systém ověřování e-pasů spuštěný.

Realizace architektky Dagmar Štěpánové (Formafatal) v Kostarice.

Češi „dobývají“ Kostariku. Uprostřed džungle postavili další luxusní vily

Minimalistické a funkční jsou vily, které navrhla architektka Dagmar Štěpánová do džungle v Kostarice. Na 90 metrech čtverečních nabídnou veškeré pohodlí a hlavně výhled na Pacifik.

Přečíst článek

CBP dnes uvádí, že novým způsobem ověřování dosud zkontroloval více než tři miliony pasů cestujících v rámci programu bezvízového styku a vedl k zatčení 12 lidí, kteří se údajně pokoušeli vstoupit do Spojených států s padělaným dokladem. „Během primární kontroly upozornila čipová technologie na nesrovnalosti a cestující byli odesláni na sekundární kontrolu, kde pracovníci CBP zjistili, že cestující měli falešné cestovní doklady,“ uvádí se v prohlášení agentury.

„Vylepšení kontroly cestovních pasů je dobrým způsobem, jak zajistit, aby lidé vstupující do naší země byli tím, za koho se vydávají. Dělá Ameriku bezpečnější, aniž by se uchylovalo k nepříjemným kontrolám na letišti nebo shromažďování obřích databází soukromých dat,“ řekl Wyden v prohlášení pro WIRED. „Chválím CBP za to, že to dodržela a zajistila, že padělatelé a zločinci nebudou moci používat falešné pasy ke vstupu na země.“

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Rozpočet

Premianti a průšviháři. Nová studie porovnává, komu se (ne)daří krotit veřejné finance. Jak si vede Česko?

Přečíst článek

Auta, léky, čipy. Trumpova nová cla ohrožují český vývoz za sedm miliard korun

Přečíst článek
Doporučujeme