Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon, Tesla i Nvidia. Výkon akcií šestice z top sedmičky amerických technologických gigantů se letos ocitl v záporném pásmu. Výprodej podnítily makroekonomická nejistota, obavy z recese i dopadu Trumpových cel.
Britský farmaceutický gigant AstraZeneca investuje 2,5 miliardy dolarů do výzkumného a vývojového centra v čínském Pekingu. V Pekingu bude vyvíjet vakcíny na respirační choroby, jakou byl například covid.
Tesla je víc než kterákoliv jiná automobilka úzce spjata s jedním člověkem, zakladatelem, s Elonem Muskem. Firma je na burze, majitelů je víc, ale tváří společnosti je Elon Musk. Nyní se ukazuje, jak toxické tohle spojení může být. Od chvíle, kdy Musk nastoupil do služeb současného prezidenta USA Donalda Trumpa, nejenže akcie automobilky krvácejí, ale majitelé těchto aut na baterky se jich ve velkém zbavují. Ukazují to čerstvá data společnosti Edmunds.
Novým šéfem ředitelem sekce měnové České národní banky se od 1. června stane Petr Sklenář. Na tuto pozici jej jmenovala bankovní rada na základě výsledku výběrového řízení. Do nástupu Petra Sklenáře povede sekci měnovou Jakub Matějů, současný náměstek ředitele sekce pověřený řízením odboru makroekonomických prognóz. ČNB to uvedla na svém webu.
Prestižní mezinárodní ocenění pro nejlepšího guvernéra světa putuje poprvé v historii do Česka. Získal jej guvernér České národní banky Aleš Michl. Ocenění pro nejlepšího guvernéra světa se udělují v mezinárodní soutěži Central Banking Awards 2025 pod záštitou renomovaného magazínu Central Banking.
Trinity Bank je stále významnějším hráčem v oblasti financování nemovitostních projektů v Česku. Financovala například projekt The Cloud One od Penta Real Estate, výstavbu rezidenční čtvrti ICON Park Kladno skupiny BHM Group nebo Allrisk Meridiem v Brně.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je globální úspěch. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Vliv Prahy sahá po hranice středočeských měst, kolem ní je silná suburbanizace, proto se hlavní město stále více propojuje se středočeským krajem. „Města za hranicí středočeského kraje jsou většinou málo rozvinutá,“ uvedl sociální geograf Radim Perlín z Karlovy univerzity.
Švédská fintechová firma Klarna bude exkluzivním poskytovatelem půjček typu buy now, pay later (kup teď, zaplať později) pro Walmart. Přebírá tím byznys konkurenční společnosti Affirm, jejíž akcie v reakci na zprávu prudce padají.
V nejnovějším dílu podcastu Právo k Ranní Kávě se advokátka Martina Javorová a associate partner Michal Sylla z PRK Partners věnují dvěma tématům - úskalí promlčení a novinkám v oblasti flotilového pojištění.
Podcast Právo k Ranní Kávě pokračuje i v roce 2025. Úvodní díl specializovaného právního podcastu moderují zkušení moderátoři Kristýna Faltýnková a Martin Frolík, kteří se v aktuální epizodě mimo jiné zaměří na legislativní změny, které nastaly od 1. ledna 2025.
Ačkoli ženy disponují odbornými znalostmi, kompetencemi a zkušenostmi, na cestě k vedoucím pozicím jim často stojí předsudky a bariéry, které musí překonávat. Diskutovat se o tom bude na tradiční konferenci Equal Pay Day (EPD) 25.–26. března 2025 v Clarion Congress Hotel Prague.
Novým kreativním ředitelem Gucci bude Demna Gvasalia. V pátek to oznámila skupina Kering, mateřská společnost jak Gucci, tak i Balenciagy, kde Demna od roku 2015 působil. Akcie Keringu v reakci na zprávu ztrácely přes 12 procent.
Lesní požár, který vypukl v Andalusii na jihu Španělska, se dosud rozšířil na zhruba 8️⃣0️⃣0️⃣0️⃣ hektarů. Uvedla to dnes agentura AFP, podle níž ale ne všechny zasažené plochy shořely. Kvůli požáru bylo preventivně evakuováno asi 470 lidí.
Demokratická kongresmanka z New Yorku Alexandria Ocasiová-Cortezová v rozhovoru se stanicí ABC News ☝️ nevyloučila kandidaturu na prezidentku Spojených států ve volbách v roce 2028. Kongresmanka, která se stejně jako 84letý nezávislý senátor z Vermontu Bernie Sanders řadí mezi demokratické socialisty, se podle webu Axios jeví jako jeho možná nástupkyně v čele progresivního hnutí, které vybudoval.
Rusko a Severní Korea chystají nasazení až 5️⃣0️⃣ tisíc severokorejských vojáků do ruské války proti Ukrajině, varoval o víkendu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Vybídl Soul k užší spolupráci s Kyjevem a zdůraznil, že korejské zbraně mohly posílit protivzdušnou obranu Ukrajiny, která se pátým rokem brání ruské agresi.
Íránský prezident 👨 Masúd Pezeškján se koncem července setkal s nejvyšším íránským vůdcem Modžtabou Chameneím, uvedla dnes íránská státní média. Polovojenské milice basídž zase oznámily, že časem budou zveřejněny záběry Chameneího v ulicích mezi lidmi.
Sýrie a Rusko dospěly po 18 měsících jednání k 📜 memorandu o porozumění, které se týká budoucnosti ruských vojenských základen v Sýrii Tartús a Hmímím. Oznámilo to dnes podle syrské státní agentury SANA ministerstvo zahraničí v Damašku. Moskva se zatím k dohodě nevyjádřila.
Izrael dnes znovu ❌ odmítl 15bodový mírový plán pro Pásmo Gazy navržený Radou míru, kterou ustavil americký prezident Donald Trump. Oznámil to izraelský premiér Benjamin Netanjahu, píší agentury Reuters a DPA. Hnutí Hamás mírový plán už dříve přijalo.
Na budově Senátu dnes po roce opět zavlála historická běloruská vlajka k připomenutí prezidentských voleb v Bělorusku, po kterých režim před šesti lety brutálně potlačil ☝️ protesty opozice. Podle předsedy horní parlamentní komory Miloše Vystrčila (ODS) má tento krok vyjádřit podporu všem, kteří nevzdávají boj za svobodné a spravedlivé Bělorusko.
Společnost AEV z Kroměříže loni utržila za prodej výrobků a služeb zhruba 349,7 milionu korun. Meziročně to znamenalo 📉 pokles téměř o 60,6 milionu korun. Zisk firmy, která vyvíjí a vyrábí elektroniku pro automobilový průmysl a další odvětví, klesl na loňských přibližně 9,7 milionu korun z téměř 29,6 milionu korun v roce 2024.
Jemenští Húsíové zasáhli 🏭 rafinerii společnosti Aramco na saúdskoarabském pobřeží Rudého moře. Oznámil to dnes podle agentury AFP vojenský mluvčí povstalecké skupiny podporované Íránem. Húsíové tak pokračují v útocích z posledních týdnů na Saúdskou Arábii, zejména na ropnou infrastrukturu a tankery v Rudém moři.
I přes extrémní sucho v Česku není zásobování Brna pitnou 🚰 vodou v nejbližších měsících ohrožené. Zdroje v březovském prameništi jsou nyní ve stavu, že by nebylo možné zajistit dodávku jen z nich, část vody proto Brno získává z Vírské přehrady. Zatímco loni ve stejném období byl podíl vody z Víru 16 procent, letos je to 37 procent. Průměrná výroba pitné vody v brněnské vodárenské soustavě je letos 1015 litrů za vteřinu.