Hlavní ekonom společnosti Argos Capital. Absolvoval VŠE v Praze. Zkušenosti s obchodváním na akciových a měnových trzích sbíral ve společnosti Trinity Bank. Poslední rok působil jako hlavní ekonom ve společnosti Colosseum.
články autora
Týden tradera: Medvědi opět vládnou tržním náladám
Burzovní medvědi v uplynulém týdnu ohlásili mohutný návrat. Výsledkem je vysoká volatilita a několik dní mohutných poklesů na amerických burzovních trzích. Výstup k vyšším metám na indexu S&P 500 se tedy prozatím odkládá a do konce roku už by se toho tolik stihnout ani nemuselo. Důvodem tržních poklesů je sílící obava, že americká ekonomika nedostatečně zpomaluje a Fed bude muset znovu sáhnout k růstu sazeb až o 75 bazických bodů.
Sezonní vzor zdá se funguje velmi dobře. Výstup k vyšším metám na indexu S&P 500 ale rozpoutal především guvernér Fed Jerome Powell. To, k čemu se schylovalo již několik posledních týdnů, nastalo: americká centrální banka by při svém zvyšování úrokových sazeb měla zařadit nižší rychlost. Hlavní americký index tak prošel mohutnou „rallye“, a ta nemusí být stále u konce.
Býci zatím na trzích převládají, trh tak pomalu směřuje k mírné „Santa Claus rallye“. Příchozí data z ekonomiky potvrzují trend zpomalení americké ekonomiky a naznačují možnost, že ty největší úrokové skoky máme za sebou. V tomto směru jsme také byli svědky i dlouho nevídanému růstu podpor v nezaměstnanosti v USA. Utažený trh práce (stejně jako u nás v ČR, což je jednoznačně překážka výrazného zpomalení inflace) je třeba „odšpuntovat“.
Americké a evropské akcie si procházejí lepším obdobím, kdy příchozí makro data potvrzují „story“ o zpomalení ekonomiky a růstu cen. Také výhled pro růst sazeb pouze o 50 bazických bodů na dalším zasedání Fedu v prosinci již vypadá, jako jistota. V tomto směru se jedná o vítanou změnu, kdy klesá významně volatilita měřena indexem VIX (tzv. index strachu) na nejnižší hodnoty za několik měsíců a investoři se více vracejí do dlouhých pozic. Jedná se o léčku v podobě medvědí „rallye“ nebo jsme svědkem delšího růstového trendu? A jaké další události byly k vidění v uplynulém týdnu?
Americké akcie si prošly dalším turbulentním týdnem, kdy denní pohyby byly často až na úrovni stovky bodů. Na trhu se setkává realita vyšších sazeb a poklesu ekonomiky s přáním, že Fed zpomalí svoji agresivní měnovou politiku růstu sazeb. Podstatná část trhu má pořád tendenci sázet na takzvaný pivot neboli přestávku ve zvyšování sazeb. To může vyvolat paradoxně další výprodej.
Medvědi pod tlakem růstu sazeb znovu ovládají trhy. Reálná hrozba dalšího utahování měnové politiky ze strany Fedu převládla nad optimistickými pohledy analytiků z minulých týdnů. Hlavní americký index S&P 500 se ponořil opět pod 3800 bodů, zejména technologický sektor se stal terčem prodejců. Bitva centrálních bank s inflačními tlaky se tedy rozhodně nezdá skončena.
Akciové trhy v uplynulém týdnu spíše rostly a odlepily se tak od svých minim. Výjimkou byly silné propady na hlavních amerických titulech, jako je Microsoft, Meta (Facebook) nebo Alphabet (Google). Tyto společnosti, které v předchozích letech snadno překonávaly očekávaní trhu a jejich akcie pravidelně posilovaly, si nyní vybírají svoji slabší chvilku. Mezi klíčové události týdne však patřilo také zasedání ECB, připomíná pro Newstream ve svém tržním shrnutí týdne Kryštof Míšek, hlavní ekonom společnosti Colosseum.
Akciové trhy v uplynulém týdnu hledaly svůj směr a postupně se vrátily blíže svým minimům. Akcie trpí nadále silným dolarem, vysokými sazbami a nejistotou, zda se již konečně podaří zkrotit inflaci. Tak trochu furt to samé. Hlavní americký akciový index S&P 500 poklesl k hladině 3700 bodů. Přesto je pozitivní, že výsledky institucí v 3. čtvrtletí zatím působí docela slušně.
Událostí číslo jedna uplynulého týdne bylo zveřejnění amerických ukazatelů inflace, výrobní i spotřebitelské. Data trhy přežvýkaly negativně, a to s vidinou dalšího výrazného růstu sazeb. Klíčový americký index S&P 500 se propadnul pod letošní minima na úrovni 3600 bodů. Co to znamená pro další vývoj burzy? A jaká jsou aktuální data o růstu domácí cenové hladiny?
Září bylo pro akcie vyloženě špatné, nový měsíc však začal mnohem lépe. Globální trhy se zotavují, když se začalo hovořit o změně politiky Fedu v návaznosti na příliš silný dolar. Ten už poměrně výrazně škodí světové ekonomice. Hlavní americký akciový index S&P 500 „zpevnil" z 3550 na téměř 3800 bodů.
Zhoršování makroekonomického prostředí stlačilo akciové trhy v uplynulém týdnu na nová minima, kdy hlavní americký index S&P 500 otestoval úrovně kolem 3600 bodů. Hlavní investiční stratégové bijí na poplach, přitom září je za námi a může se tak dostavit menší výprodejová přestávka.
Zvyšovaní sazeb Fedu v uplynulém týdnu a očekávaní jejich možného vrcholu dál tlačilo na akciové trhy. Americká centrální banka akceleruje svůj boj s inflací, a to je nutně negativní pro řadu aktiv. S&P 500 index se přiblížil 3700 bodům. „Medvědi“ tedy postupně posouvají zavírací ceny indexů blíže k letošním minimům.
Hrozba vysoké inflace se znovu vrací do hry. Klíčové indikátory o vývoji cen v americké ekonomice zklamaly investory a poslaly burzy do hluboké korekce. Americký index S&P 500 reagoval propadem až o 4,5 procenta v jediný den. Medvědi se tedy vrátili na trhy s plnou vervou.
„Holubičí“ náznaky amerických centrálních bankéřů zazelenaly v uplynulém týdnu globální akciové trhy. Index S&P 500 se tedy vrátil nad 4000 bodů. Burzy se zjevně také oklepaly s rozhodnutí ECB rekordně zvýšit úrokové sazby o 75 bazických bodů na jednom zasedání. Banka tímto krokem sáhla k největšímu růstu sazeb za celou historii měnové unie. A jaké události měly největší dopad na trhy v minulém týdnu?
„Medvědi“ se pevně zakousli a burzy ve velkém krvácely, když investoři začali reagovat na možnou významnou energetickou krizi a další nadcházející přitvrzení měnové politiky ze strany Fedu a ECB. Bláznivé ceny energetických komodit, jako je elektřina nebo plyn sestoupily mírně ze svých maximálních hodnot, ale dále dělají vrásky ekonomům a politikům. Taková situace tu opravdu ještě nebyla. S&P 500 se „vyprodal” až k 3900 bodům. A které další klíčové události hýbaly trhy v uplynulém týdnu pro Newstream popsal hlavní ekonom společnosti Colosseum Kryštof Míšek.
V Rudém moři poblíž jemenských břehů hoří obchodní ⛴️⛴️⛴️loď. Plavidlo předtím napadli ozbrojenci palnými zbraněmi, granátomety a také námořními drony, informovaly agentury AP a Reuters, které se odvolávají na britskou námořní službu a bezpečnostní firmu Ambrey. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil, nese však znaky jemenských povstalců Húsiů.
Model liberální globalizace se přežil, střídá jej spravedlivější 🌎🌎🌎multipolární svět. Ve svém vystoupení přenášeném prostřednictvím videa to na úvod summitu skupiny BRICS řekl ruský prezident Vladimir Putin. Summit začal v brazilském Riu de Janeiro a potrvá dva dny. Země skupiny Putin také vyzval k posílení spolupráce v řadě oblastí, včetně přírodních zdrojů, logistiky, obchodu a financí, uvedla agentura Reuters. Členy BRICS jsou Brazílie, Rusko, Indie, Čína, Jihoafrická republiku a další státy.
Společnost Toray Textiles Central Europe (TTCE), která v Prostějově provozuje textilní závod a patří do japonské skupiny Toray, ve finančním roce 2024/2025 do konce letošního března zvýšila tržby o pět procent na 🪙🪙🪙1,883 miliardy korun. Podnik vykázal čistý zisk 54 milionů korun po ztrátě 2,7 milionu korun v roce 2023/2024. Vyplývá to z výroční zprávy TTCE, jejíž účetní rok začíná vždy v dubnu a končí následující rok v březnu.
Obrat českého 🎥🎥🎥audiovizuálního průmyslu se vloni snížil o 27 procent na necelých deset miliard korun. Nastal očekávaný propad u zahraničního servisu o 40 procent, protože loňské pobídky ve výši 20 procent nemohly podle Asociace producentů v audiovizi konkurovat ostatním státům. Poptávka zahraničních produkcí po natáčení ale v Česku díky řadě opatření, která byla vloni přijata, již v tuto chvíli roste. Aby se dostala opět na úroveň z roku 2022, bude zřejmě potřeba delší doba.
Číst více
V jihovýchodní polovině Česka v neděli večer a v noci hrozí 🌩️🌩️🌩️bouřky, na Moravě mohou být ojediněle silné. Doprovázet je mohou přívalové srážky a nárazový vítr. Během noci budou bouřky slábnout. Vyplývá to s aktualizované výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu. Meteorologové rovněž rozšířili varování před vysokými teplotami, vedle Moravy a Slezska mohou dnes odpoledne vystoupat teploty nad 31 stupňů Celsia i ve středních a východních Čechách.
Na festival 🎵🎵🎵elektronické a taneční hudby Beats for Love přišlo v sobotu do Dolních Vítkovic v Ostravě 45 tisíc lidí, stejně jako v pátek. V součtu tak za všechny čtyři dny přehlídku navštívilo 164 tisíc lidí, čímž padl rekord z loňska, kdy to bylo více než 162 tisíc lidí. "Zažili jsme povedený ročník, ne-li ten vůbec nejlepší," uvedl ředitel festivalu Kamil Rudolf.
V aktuálním předvolebním průzkumu agentury STEM si hnutí ANO pohoršilo o jeden procentní bod na 30,9 procenta, přesto by stále vyhrálo volby. Koalice Spolu zaznamenala mírný pokles na 20,5 procenta. Naopak si polepšily strany SPD (13,9 procenta) a STAN (12,3 procenta), které zaznamenaly největší nárůst. Do Sněmovny by se dostali také Piráti se stabilní podporou 7,9 procenta a nově i hnutí Stačilo! s pěti procenty. Mimo dolní komoru by zůstali Motoristé (čtyři procenta), Přísaha (2,7 procenta) a SOCDEM (2,4 procenta). Ukázal to předvolební průzkum agentury STEM pro CNN Prima News.
Při bleskových záplavách v Texasu💀💀💀 zemřelo od pátku nejméně 51 lidí. Nejvíce z nich připadá na okres Kerr, kde podle nové dnešní bilance zahynulo 43 lidí včetně 15 dětí, píší agentury. Zástupce místních úřadů v tomto okrese Dalton Rice uvedl, že se stále pohřešuje 27 účastníků náboženského tábora pro dívky Camp Mystic. Podle něj je však možné, že počet pohřešovaných bude vyšší.
Čína v odvetě omezí dovoz 💉💉💉zdravotnických prostředků z Evropské unie, jejichž hodnota přesahuje 45 milionů juanů (131 milionů korun). S odkazem na sdělení ministerstva financí v Pekingu to uvedla agentura Reuters. Čína omezí i dovoz zdravotnických prostředků z jiných zemí, pokud obsahují komponenty vyrobené v EU v hodnotě vyšší než 50 procent hodnoty smlouvy. Opatření platí od neděle.
Nabídka zájezdů na poslední chvíli, takzvaných last minute, toto léto meziročně 📈📈📈stoupla asi o 12 procent. Důvodem je mírný 🔻🔻🔻pokles zájmu o nabídky v předprodeji a větší kapacita cestovních kanceláří, řekla výkonná ředitelka Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Kateřina Chaloupková. Ve srovnání s běžnými termíny jsou tyto zájezdy zpravidla o 30 procent levnější, vyplývá z vyjádření prodejců.