Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde
 ČTK

ČTK

Česká tisková kancelář

články autora

Tvůrce herního hitu Assassin's Creed se pod tlakem investorů třese v základech

Čínská firma Tencent Holding a rodina Guillemotových zvažují odkup francouzského výrobce videoher Ubisoft Entertainments. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na informované zdroje. Podle nich Tencent a firma zakladatelů Ubisoftu Guillemot Brothers zvažují, jak zvýšit hodnotou výrobce hry Assassin's Creed a stabilizovat ho. Akcie firmy reagovaly na zprávu růstem o více než 30 procent.

Přečíst článek

Tisíc korun za kilometr. Bavoři vycouvali z předraženého tendru na provoz vlaků Praha – Mnichov

Bavorský objednatel dopravy Bayerische Eisenbahngesselschaft (BEG) zrušil společnou soutěž s českým ministerstvem dopravy na provoz vlaků Mnichov-Hof a Mnichov-Praha. Jako první o tom informoval server Zdopravy.cz.

Přečíst článek
Centrála Penamu ze skupiny Agrofert a pekárna Zelená louka v Herinku u Prahy

Penam má zaplatit půlmiliardovou pokutu za utajované nákupy na Slovensku

Pokutu 21 milionů eur (532 milionů korun) za porušení antimonopolních pravidel vyměřil slovenský Protimonopolní úřad (PMÚ) pekárenské skupině Penam, který spadá pod holding Agrofert. Skupina podle jejího mluvčího Pavla Heřmanského s rozhodnutím nesouhlasí a chce se proti němu bránit u soudu.

Přečíst článek
Vlček nahradí na postu ministra průmyslu Josefa Síkelu, který bude eurokomisařem

Fiala navrhl prezidentovi jmenování Vlčka a Kulhánka ministry

Premiér Petr Fiala (ODS) odeslal v pátek odpoledne na Pražský hrad návrh na jmenování Lukáše Vlčka (STAN) ministrem průmyslu a obchodu a Petra Kulhánka (za STAN) ministrem pro místní rozvoj. Uvedla to mluvčí kabinetu Lucie Ješátková. Prezident Petr Pavel by podle dřívějšího vyjádření předsedy vlády mohl nové ministry jmenovat v úterý dopoledne. Hrad informoval, že Pavel předtím přijme Vlčka a Kulhánka v pondělí odpoledne.

Přečíst článek

Thyssenkruppu fúze s firmou Tata neprošla, teď to zkouší s Křetínským

Německý průmyslový konglomerát Thyssenkrupp neuspěl v boji proti pět let starému rozhodnutí Evropské komise (EK) zablokovat spojení jeho ocelářských aktivit s aktivitami indické firmy Tata Steel v Evropě. Soudní dvůr Evropské unie se dnes postavil na stranu EK a zamítl odvolání Thyssenkruppu.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Sporná reforma penzí je před závěrečným schvalováním

Sporná vládní reforma penzí je ve sněmovně po téměř třech desítkách hodin debat i obstrukčních vystoupení zástupců opozice před závěrečným schvalováním. Opoziční hnutí ANO a SPD navrhla v pátečním druhém čtení předlohy například zachování věkové hranice 65 let pro odchod do důchodu i nynější výpočet nových penzí, které se mají podle reformy postupně snižovat. O podobě širších změn v důchodech by mohli poslanci hlasovat nejdřív před koncem října. Rozhodnou i o požadavku SPD na zamítnutí reformy.

Přečíst článek
Elektromobil Xiaomi SU7

Zklamaní Němci. Unijní cla na čínské elektromobily budou. Proti nebylo dost zemí

Evropská komise (EK) dostala zelenou k definitivnímu zavedení dodatečných cel na dovoz elektromobilů z Číny. Proti návrhu zavést cla se totiž dnes nepostavila dostatečná většina členských států Evropské unie. Výsledek hlasování EK zveřejnila v tiskové zprávě, s Čínou chce ale dál jednat. Odpůrci cel se obávají odvetných opatření Pekingu. Český ministr dopravy Martin Kupka řekl, že je nutné vyvarovat se případného vyvolání celní války s Čínou, která by v konečném důsledku ohrozila evropské automobilky.

Přečíst článek

Potvrzeno. Fiala navrhne Kulhánkovo jmenování ministrem pro místní rozvoj

Premiér Petr Fiala (ODS) po schůzce s kandidátem hnutí STAN na ministra pro místní rozvoj Petrem Kulhánkem potvrdil na síti X, že končícího hejtmana Karlovarského kraje navrhne prezidentovi Petru Pavlovi ke jmenování.

Přečíst článek
ČNB

Bankovní rada ČNB: Riziko zrychlení inflace stále trvá

Podle bankovní rady České národní banky (ČNB) v Česku stále přetrvává riziko zrychlení inflace, a to zejména s ohledem na zvýšené tempo růstu cen služeb. Za varovné považují bankéři také zdražování nemovitostí. Vyplývá to ze záznamu z jednání bankovní rady o nastavení úrokových sazeb, který ČNB zveřejnila v pátek. Šest ze sedmi členů bankovní rady minulý týden podpořilo snížení základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu na 4,25 procenta.

Přečíst článek
Jak poznat nebankovní půjčky, kde opravdu půjčí?

Hypotéky zlevňují pomalu a nepatrně. Na čtyři procenta se letos dostanou jen výjimečně

Průměrná sazba hypoték na počátku října nepatrně klesla, proti předchozímu měsíci se snížila o 0,04 procentního bodu na 5,34 procenta. Zůstala na nejnižší úrovni od května předloňského roku. Vyplývá to z údajů Swiss Life Hypoindexu, který se zpracovává na základě nabídkových sazeb na začátku každého měsíce. Metodika odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro 80 procent hodnoty nemovitosti.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Plyn pro Evropu nezdražuje. Na rozdíl od ropy

Cena zemního plynu pro evropský trh dnes dopoledne vykazovala mírný pokles a nacházela se pod hranicí 39 eur za megawatthodinu (MWh), než odpoledne začala mírně stoupat. I tak ale zůstává na hodnotách, kde se pohybuje zhruba od jara. Eskalace napětí na Blízkém východě, který je důležitým zdrojem plynu a ropy, zatím s cenami v Evropě příliš nepohnula, podle analytiků zejména proto, že trh je dobře zásoben z Norska a z Ruska. Navíc plyn v Evropě už je teď více než čtyřikrát dražší než plyn na americkém trhu, ukazují data serveru Statista.

Přečíst článek
Německá automobilka Volkswagen v rámci úsporného programu dočasně pozastavila nábor nových zaměstnanců v řadě německých závodů

FT: Evropský autoprůmysl zabředl hluboko v problémech

Zhoršené prognózy společností Volkswagen, Stellantis a dalších výrobců automobilů vyvolávají obavy, že evropský automobilový průmysl zabředne ještě do hlubšího a delšího útlumu. Na svých internetových stránkách to napsal britský ekonomický list Financial Times (FT).

Přečíst článek

Platy ve veřejném sektoru vzrostou o 1400 korun. Je to férový kompromis, uvedl Středula

Platy ve veřejném sektoru vzrostou příští rok o 1400 korun. Vláda se na tom ve čtvrtek dohodla s odbory, řekli novinářům premiér Petr Fiala (ODS) a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Dohodu oba označili za dobrý kompromis. Odbory podle Středuly zruší stávkovou pohotovost, důvod pro ni pominul.

Přečíst článek

Rozpočtová rada: Vláda je až moc optimistická, příjmy budou nižší

Národní rozpočtová rada (NRR) ve čtvrtek vyjádřila pochybnosti o některých položkách návrhu státního rozpočtu na příští rok. Vláda je podle ní příliš optimistická v očekávání výnosů z emisních povolenek nebo příjmů z dividend od firem s majetkovou účastí státu. Rada upozornila i na nesoulad mezi současnými pravidly o podpoře obnovitelných zdrojů energie a objemem peněz na podporu v rozpočtu. Vláda návrh rozpočtu schválila minulý týden, stát by měl hospodařit se schodkem 241 miliard korun.

Přečíst článek

Garsonka za pět milionů? Pražské ceny už platí i v Brně

Ceny bytů v Brně začaly opět růst. Metr čtvereční (m2) v novostavbě stojí v průměru už 134 tisíc a pomalu se tak dotahuje na pražské ceny (147 tisíc m2). Nová garsonka v jihomoravské metropoli už vyjde na pět milionů korun.

Přečíst článek

News box

Česká skupina Jan Hotels koupila od německé společnosti 🏨 Aroundtown Pentahotel v Praze v Karlíně. Výši transakce se skupina rozhodla nezveřejnit. Pentahotel Prague s novým vlastníkem změnil název na Hotel Pulse8.

Britský antimonopolní úřad zahájil prošetřování plánované akvizice dodavatele Spirit AeroSystems za 4️⃣,7️⃣ miliardy dolarů (99,2 miliardy korun) výrobcem letadel Boeing. Úřad o tom informoval v dnešním prohlášení s tím, že stanovil lhůtu pro rozhodnutí do 28. srpna.
Automobilka Nissan Motor 🙏 požádala některé své dodavatele v Británii a v zemích Evropské unie, aby jí umožnili odklad plateb s cílem krátkodobě uvolnit finance. Vyplývá to z interní e-mailové korespondence, kterou získala agentura Reuters. Firma nabízí buď standardní platbu včas, nebo opožděnou platbu navýšenou o úrok.
Fond Českého Bydlení SICAV, který se specializuje na investice do rezidenčního nájemního bydlení, koupil dva bytové domy v Ostravě a jeden v Brně. Dohromady je v nich přibližně 3️⃣4️⃣0️⃣ bytů s celkovou pronajímatelnou plochou přes 14 tisíc metrů čtverečních. Výše transakcí dosáhla vyšších stovek milionů korun.
Slovensku kvůli pomalém čerpání propadlo 1️⃣7️⃣1️⃣​​​​​​​ milionů eur (4,2 miliardy korun) z evropských fondů na podporu zemědělců, potravinářů a lesníků, řekl slovenský ministr zemědělství Richard Takáč, který vinu za to připsal předchozím vládám. Opozice naopak obvinila Takáče z neschopnosti a uvedla, že za jejího vládnutí nepropadly zemi žádné peníze.
Škoda Auto spustila ve Vietnamu prodej vozu 🚗 Kushaq, který z kompletně rozložených sad (CKD) vyrábí její lokální partner Thanh Cong Group. Ten otevřel montážní závod na kompletaci škodovek letos v březnu.
Dluhy českých domácností u bank v květnu meziměsíčně 📈 vzrostly o 16,5 miliardy korun na 2,446 bilionu korun a dluhy nefinančních firem se zvýšily o tři miliardy na 1,472 bilionu korun. Vyplývá to z předběžných údajů, které zveřejnila Česká národní banka (ČNB). V meziročním srovnání stoupl objem úvěrů u domácností o 152,6 miliardy korun a u firem se zvýšil o 76,5 miliardy korun.

Skupina Veolia Energie ČR kupuje od investiční skupiny Natland majoritní podíl v Energo Příbram, která je  hlavním dodavatelem tepla a teplé vody pro příbramské obyvatele. Smlouva je podepsaná, obchod ještě posoudí Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), oznámila Veolia Energie ČR. Cenu transakce neupřesnila. 

Maloobchodní tržby v Německu se v květnu ve srovnání s předchozím měsícem nečekaně reálně 📉 snížily o 1,6 procenta. Vyplývá to z dat, které dnes zveřejnil Spolkový statistický úřad (Destatis). Analytici oslovení agenturou Reuters přitom předpokládali nárůst tržeb o 0,5 procenta.

Německý ministr zahraničí Johann Wadephul přijel do Kyjeva, kde chce podle agentury DPA 🤝 jednat o další podpoře Ukrajiny, která přes tři roky čelí ruské agresi. „Nadále stojíme po boku Ukrajiny, aby se mohla úspěšně bránit,“ prohlásil ministr. Dodal, že německá pomoc se bude týkat vzdušné obrany i jiných zbraní a že Berlín rovněž Kyjevu poskytne ekonomickou a humanitární podporu.

Doporučujeme