Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Vyšší prodej zbraní a konsolidace vytáhly tržby Coltu CZ na rekord

Revolver Python z produkce Colt CZ Group
Colt CZ Group, se svolením
 ČTK

Holding Colt CZ Group SE (Colt CZ) vykázal loni rekordní výnosy téměř 14,6 miliardy korun. Meziročně vzrostly o 36,5 procenta, zejména kvůli vyššímu prodeji zbraní a konsolidaci výnosů Coltu. Čistý zisk zbrojařské skupiny za loňský rok po zdanění přesáhl dvě miliardy korun, nárůst ve srovnání s rokem 2021 činil 167,5 procenta. Představenstvo navrhne zvýšit dividendu na 30 korun na akcii. Vyplývá to z předběžných konsolidovaných neauditovaných finančních výsledků holdingu, které Colt CZ zveřejnil.

Reklama

Počet prodaných zbraní skupina loni meziročně navýšila o 10,5 procenta na 693 391. Krátké palné zbraně byly zastoupeny z více než 58 procent, dlouhé palné zbraně téměř ze 42 procent.

Čistý zisk stoupl téměř o sto procent

Upravený čistý zisk holdingu po zdanění dosáhl v roce 2022 téměř 2,3 miliardy korun, což bylo o 96,4 procenta více než předloni. Upravený ukazatel EBITDA očištěný o mimořádné položky skupině loni ve srovnání s předchozím rokem vzrostl o 55,2 procenta zhruba na 3,4 miliardy korun. EBITDA je hospodářský výsledek před započtením úroků, daní a odpisů. Skupina loni investovala 679,7 milionu korun, meziročně o 7,3 procenta více.

CSG miliardáře Michala Strnada uzavřela obří akvizici italského výrobce munice Fiocchi Group.

Strnadova CSG ovládla italského výrobce munice

Holding Czechoslovak Group (CSG) miliardáře Michala Strnada koupil většinový podíl v italském podniku Fiocchi Munizioni. Jde o předního výrobce malorážové munice. Cena transakce zůstala tajná. Podle CSG jde ale o největší zahraniční investici v historii českého obranného průmyslu.

Přečíst článek

Podle generálního ředitele a předsedy představenstva Jana Drahoty vývoj na klíčových trzích v roce 2022 potvrdil správnost rozhodnutí Colt CZ směřovat k vyrovnanému poměru mezi prodeji zákazníkům z řad ozbrojených složek a zákazníkům na komerčních trzích.

Reklama

Poměrně výrazný pokles amerického komerčního trhu jsme dokázali nahradit prodeji našich výrobků zejména armádním zákazníkům. I nadále budeme usilovat o posílení naší pozice v tomto segmentu, ve kterém došlo ke skokovému nárůstu obchodního potenciálu, vzhledem ke zhoršené bezpečnostní situaci v celém světě," uvedl Drahota.

Firma vyplatí vyšší dividendu

Vzhledem k pozitivním výsledkům se podle něj představenstvo společnosti rozhodlo navrhnout valné hromadě výrazně vyšší dividendu, a to ve výši 30 korun na akcii. O rok dříve to bylo 25 korun na jednu akcii. Valná hromada by se měla konat do konce prvního pololetí letošního roku.

Česká zbrojovka se přejmenovala na Colt CZ

CZG – Česká zbrojovka Group změnila svůj název na Colt CZ Group SE (Colt CZ). Amerického výrobce zbraní přitom koupila už loni.

Přečíst článek

Stěžejní jsou pro holding trhy v Severní Americe, Asii a Evropě. Na celkových loňských výnosech Coltu CZ se z 47,9 procenta podílely výnosy v USA. Podíl České republiky byl 13,2 procenta a Kanady 12,2 procenta. Výnosy dosažené na evropském trhu bez ČR tvořily 10,9 procenta, Asie se na celkových výnosech podílela z 10,2 procenta. Výnosy v Africe dosáhly 1,7 procenta, v ostatních státech světa 4,1 procenta.

Vzhledem k nejistotám na straně poptávky a inflačním tlakům na nákladové straně představilo vedení Colt CZ tři možné scénáře výhledu na letošní rok. Pesimistická varianta předpokládá výnosy mezi 15,1 až 15,5 miliardy korun, neutrální mezi 16,1 až 16,5 miliardy korun a ambiciózní mezi 16,4 až 16,9 miliardy korun.

Jiří Hynek: Evropa nemá náboje ani na třicet dní. Ukrajině už těžko víc pomůžeme

Česko dodalo Ukrajině za rok války s Ruskem výzbroj a munici asi za dvacet miliard korun, říká Jiří Hynek, šéf Asociace obranného a zbrojního průmyslu ČR. Z hlediska zbrojní pomoci Ukrajině je český příspěvek významný. Kolik přesně tanků či houfnic dodal stát nebo české firmy však nechce odhalovat. Evropa je podle Hynka nyní na hranici svých schopností dodávat na Ukrajinu vojenskou techniku. Zle podle něj zanedbala zbrojní průmysl. Pokud by nastal třeba konflikt s Ruskem, Evropa by byla načapána v nedbalkách. 

Přečíst článek

Colt CZ je předním světovým výrobcem ručních palných zbraní pro ozbrojené složky, osobní obranu, lov, sportovní střelbu a další komerční využití. Své produkty prodává především pod značkami Colt, CZ (Česká zbrojovka), Colt Canada, CZ-USA, Dan Wesson, Spuhr a 4M Systems.

Skupina má své sídlo v České republice a výrobní kapacity v ČR, USA, Kanadě a Švédsku. Zaměstnává více než 2000 lidí v ČR, USA, Kanadě, Německu a Švédsku. Skupina je vlastněna holdingem Česká zbrojovka Partners SE ze 76,9 procenta, zbývajících 23,1 procenta tvoří veřejně obchodované akcie.

Francie, Německo i ČR dovážely zbraně do Ruska, využily mezery v embargu

Obchod se zbraněmi kvetl i za covidu

Prodej zbraní ve světě v loňském roce dále vzrostl, navzdory problémům s dodavatelskými řetězci v souvislosti s pandemií nemoci covid-19.

Přečíst článek

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme