Reklama

Obchod se zbraněmi kvetl i za covidu

Francie, Německo i ČR dovážely zbraně do Ruska, využily mezery v embargu
iStock
 ČTK

Prodej zbraní ve světě v loňském roce dále vzrostl, navzdory problémům s dodavatelskými řetězci v souvislosti s pandemií nemoci covid-19.

Reklama

Stovka největších zbrojních společností prodala v roce 2021 obranné vybavení a vojenské služby za 592 miliard dolarů (13,6 bilionu korun). Ve své zprávě to oznámil Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI).

Po očištění o měnové vlivy dosáhl meziroční nárůst výdajů 1,9 procenta, což je více než o rok dřív, ale pod průměrným nárůstem výdajů ve čtyřech letech před pandemií.

Podle SIPRI si čelní pozici na trhu se zbraněmi udržely americké firmy, které obsadily první pětici míst. Čtyřicítka amerických firem, které patří mezi stovku největších zbrojovek světa, se na celkovém prodeji zbraní podílela 51 procenty.

Na druhém místě je Čína, jejíž podíl prudce vzrostl na 18 procent, za ní s jistým odstupem následují Británie s 6,8 procenta a Francie se 4,9 procenta. Německo má podíl 1,6 procenta.

Ukázka z produkce Colt CZ Group při testech v Kanadě.

Colt CZ zvýšil prodej zbraní, zisk překonal miliardu

Holding Colt CZ Group SE (Colt CZ) vykázal za tři letošní čtvrtletí výnosy 10,2 miliardy korun. Meziročně vzrostly o 34,4 procenta, zejména díky navýšení prodeje zbraní a konsolidaci výnosů Coltu. Čistý zisk zbrojařské skupiny dosáhl za devět měsíců roku 1,3 miliardy korun, nárůst ve srovnání se stejným obdobím loni činil 47,1 procenta. Vyplývá to z konsolidovaných neauditovaných finančních výsledků holdingu, které Colt CZ zveřejnil.

Přečíst článek

Reklama

CSG miliardáře Michala Strnada uzavřela obří akvizici italského výrobce munice Fiocchi Group.

Strnadova CSG ovládla italského výrobce munice

Holding Czechoslovak Group (CSG) miliardáře Michala Strnada koupil většinový podíl v italském podniku Fiocchi Munizioni. Jde o předního výrobce malorážové munice. Cena transakce zůstala tajná. Podle CSG jde ale o největší zahraniční investici v historii českého obranného průmyslu.

Přečíst článek

Ruský prezident Vladimir Putin (na snímku z 19. října 2022)

Putinův účet za Ukrajinu: Nejdražší je technika, platy vojáků a odškodné za mrtvé

Rusko za devět měsíců na přímých výdajích utratilo za válku na Ukrajině 82 miliard dolarů (1,9 bilionu korun), uvedlo ukrajinské vydání ekonomického časopisu Forbes.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Česká národní banka, ilustrační foto

ČNB pomohla tuzemským bankám k rekordním ziskům. Poprvé vydělaly přes 100 miliard korun

Přečíst článek
Výroba automobilů.

Suchý únor pro autoprůmysl. Chybějící čipy ho na tržbách připraví o 10 miliard

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme