Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Stock Spirits, výrobce lihovin Božkov, mění majitele. Koupí ho CVC Funds

Stock spirits group
ČTK
 ČTK

Britského výrobce destilátů Stock Spirits Group, který podniká i v České republice, přebírá soukromá kapitálová a investiční společnost CVC. Za akcii firmy obchodované na londýnské burze zaplatí 377 pencí v hotovosti.

Reklama

S akciemi Stock Spirits se obchoduje i na pražské burze, kde ve středu uzavřely na RM-SYSTÉMu na 81,50 koruny. Obchod firmu ohodnocuje na 767 milionů liber (23 miliard korun), uvedly podle agentury Reuters obě společnosti ve svém sdělení.

Nabízená cena představuje prémii zhruba 41 procent k závěrečné ceně 268 pencí ze středy, což byl poslední obchodní den před oznámením. A je zhruba o 42 procent vyšší, než průměrná cena akcie za poslední tři měsíce. Pokud se podaří splnit všechny podmínky, měl by obchod nabýt účinnosti od začátku prosince 2021 do začátku ledna 2022.

Chateau Valtice - Vinné sklepy Valtice

V covidu frčel spíš silnější alkohol. Valtickému vinařství i proto klesly tržby

Jedné z největších vinařských firem v Česku, Chateau Valtice - Vinné sklepy Valtice, loni mírně klesly tržby, meziročně o 4,5 procenta na 244 milionů korun. Zisk po zdanění se zvýšil o pět procent na 34 milionů korun. Uvádí to výroční zpráva firmy. 

Přečíst článek

Pražská burza ztratí na lesku

„Další bombastická zpráva. Zpráva o úspěchu českého podnikání, o tom, že čeští manažeři umí firmu předat zahraničním a ti to na evropském trhu dotáhnou o krok dále,” komentoval zprávu analytik portálu Capitalinked.com Radim Dohnal. Současně je to podle něj další rána pražské burze. Tímto tempem na pražské burze zůstanou jen firmy, kdy majoritní vlastník nemá zájem či možnosti ovládat sto procent společnosti či nechce riskovat proces stažení z trhu a s tím spojená reputační rizika, dodal.

Reklama

Váha Stocku v indexu PX je pouze 2,8 procenta, doplnil analytik Cyrrusu Tomáš Pfeiler. V průměru se v posledním roce obchodovalo asi 20 tisíc akcií denně. To by při průměrné roční ceně znamenalo 1,6 milionu korun denně. „Jde o nepatrný zlomek celkového objemu obchodů na pražské burze. V symbolické rovině však tento krok znamená, že pražský parket opouští další firma, což činí tuzemskou burzu méně atraktivní v očích zahraničních investorů,” podotkl.

Stock Spirits patří k největším výrobcům značkových lihovin a likérů ve střední a východní Evropě a v Itálii. Podniká v Polsku, Česku, na Slovensku, v Itálii, Chorvatsku a v Bosně a Hercegovině. Z Polska, Česka a Itálie pochází 90 procent jeho tržeb. Firma produkci vyváží do více než 50 zemí světa, roční objem prodeje teď celosvětově přesahuje 125 milionů litrů. Stock Spirits prodává například značky Božkov, Fernet Stock nebo vodku Amundsen Expedition.

„Stock Spirits je vysoce kvalitní obchod se silnými značkami, zavedenými tržními pozicemi a významným růstovým potenciálem... CVC Funds jsou dlouhodobým investorem ve střední a východní Evropě a těší se na spolupráci s týmem managementu Stock Spirits, která pomůže podpořit jeho další rozvoj, a to jak podporou stávající strategie, tak investováním do růstových příležitostí,“ uvedl István Szőke ze společnosti CVC. Akcie společnosti jsou kótované na Londýnské burze cenných papírů, Burze cenných papírů Praha a RM-SYSTÉMu.

Akcie Stock Spirits dnes na londýnské burze přidávají přes 43 procent na 383,50 pencí. Cena akcií na pražské burze je kopíruje - zde zpevňují o zhruba 41 procent na 114,20 koruny.

CVC je přední soukromou kapitálovou a investiční poradenskou společností se sítí 24 poboček v USA, Evropě a Asii, která spravuje aktiva ve výši 115 miliard dolarů. Fondy CVC investují do více než 90 společností po celém světě s ročními tržbami dohromady přibližně 100 miliard dolarů a více než 450 tisíci zaměstnanci.

vinná réva

Aukce Tornádové víno. Peníze z ní půjdou na větrnou smrští poničené vinice

RSBC a Nadace Via spouští projekt na obnovu malých moravských vinic zničených tornádem.

Přečíst článek

pivní sud, ilustrační foto

Pivní byznys kvete, díky Asii. Nejprodávanější pivo je z Číny

Přes koronavirovou pandemii jsou výhledy pivovarnických společností podle expertů velmi dobré. Trendem je posilování a koncentrace hlavních světových hráčů, výroba nejrůznějších speciálů a takzvaných lehkých piv pro mladší generace.

Přečíst článek

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

CVC Capital plánuje primární nabídku akcií v Amsterodamu

Investor CVC Capital se chystá na burzu. Primární nabídka firmy by mohla být letošní největší v Evropě

Přečíst článek

Paříž už nemá největší evropskou burzu. Sesadil ji Londýn, který se „sbírá“ z brexitu

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme