Útlum uhelných elektráren potrápí výrobce sádrokartonu. Musejí si najít jiný zdroj sádrovce
Sádrokarton je stavební materiál, který vznikl na přelomu 19. a 20. století v USA. První patent na sádrokarton získal před 130 lety, v roce 1894 americký vynálezce Augustine Sackett, a proto se sádrokartonové desky zpočátku označovaly jeho jménem jako „Sackett board“. Původní desky byly tvořeny vrstvami papíru a sádry, ale postupně se jejich složení zdokonalovalo.
Zatímco výroba Sackett Board trvala pouze přibližně 25 let, otevřela cestu k obrovské transformaci ve způsobu, jakým byly budovy navrhovány a stavěny. Produkt byl také začátkem zcela nového odvětví zaměřeného na výrobu, přepravu, distribuci a montáž sádrových panelů. Hlavní surovinou pro jeho výrobu je sádrovec. V závodě Rigips u Mělníka získávají tento nezbytný nerost jako vedlejší produkt z místní tepelné elektrárny. Kde se ale v elektrárně bere sádrovec?
Jak se vyrábí sádrokarton
Británie bývala uhelnou velmocí, nyní je lídrem v přechodu na jiné energetické zdroje. Tento týden na ostrovech po více než 140 letech skončila výroba energie v uhelných elektrárnách.
Symbolický konec uhelné velmoci. Británie zavřela poslední uhelnou elektrárnu
Money
„Důvodem je ochrana životního prostředí. Aby elektrárny nevypouštěly škodlivé oxidy síry, musí se jejich zplodiny odsířit, a k tomu se využívá vápenec. Vápník a síra hrají v sádrovci důležitou roli. Čistota sádrovce z elektrárny dosahuje přes 95 procent. Symbióza těchto dvou průmyslových komplexů – elektrárny a výrobny sádrokartonu – se tedy přímo nabízí. V Mělníku stojí vedle sebe, a tak se sádrovec dopravuje pásovým dopravníkem, bez nákladních aut,” popisuje Nikola Hoffmann, člen představenstva společnosti Saint-Gobain, pod kterou značka Rigips spadá.
Společnost Sev.en Global Investments (GI), která patří do české energetické skupiny Sev.en podnikatele Pavla Tykače, koupí od China Investment Corporation dalších 19 procent podílu v uhelné elektrárně Mong Duong 2 ve Vietnamu.
Tykač navýší podíl ve vietnamské uhelné elektrárně Mong Duong 2, získá většinu
Zprávy z firem
Za rok by papírem, který v továrně spotřebují, obtočili zeměkouli. Papíry jsou barevně rozlišené na protipožární růžový, akustický modrý, zelený voděodolný a klasický bílý. „Barva papíru je však pouze orientační. O potřebných vlastnostech sádrokartonu rozhoduje receptura složení směsi,” doplňuje Hoffmann.
U Mělníka ročně vyrobí dvacet milionů metrů čtverečních sádrokartonu. Polovina se zpracuje v Česku a druhá jde na export.
Na australském M&A trhu se schyluje k obří akvizici. Na tamního výrobce stavebních materiálů si dělají zálusk Francouzi.
Saint-Gobain chystá největší akvizici za svou skoro čtyři století trvající historii
Zprávy z firem
Výrobní linka, kterou od procesu mletí sádry po cestu na pásu do sušárny obsluhuje jen pět lidí, je v nonstop provozu vždy týden a pak se uskuteční krátká kontrolní odstávka.
S útlumem uhelných elektráren bude docházet ke snížení množství domácího sádrovce. „Další cesta tak pro nás je ve větším využití recyklace, zpracování starých zásoby u elektráren i těžba z přírodních zdrojů, které jsou ve Francii a Španělsku. Pracujeme i na další strategii, ale tu z konkurenčních důvodů nebudeme prozrazovat,” zakončil Hoffmann.
V Evropě se sádrokarton používá téměř osmdesát let
Do Evropy se sádrokarton dostal po druhé světové válce, kdy byla potřeba rychle opravovat zničené budovy. Postupně si získal popularitu díky svým vlastnostem a univerzálnosti.
Sádrokarton se v průběhu té doby stal nedílnou součástí moderního stavebnictví, zejména díky jeho flexibilitě, ekologickému charakteru a možnosti rychlé realizace stavebních projektů. Díky neustálému vývoji a inovacím je pravděpodobné, že jeho použití a vlastnosti se budou nadále rozšiřovat.
Rýsovací prkna stavebních projektantů již dávno nahradily počítače. Nyní se v kdysi konzervativním stavebnictví výrazně prosazují i mobilní aplikace. S pomocí chytrého mobilního telefonu si již i malý stavebník dokáže navrhnout celý dům.
Aplikace vypočítá i kolik hmoždinek potřebujete na projekt. Technologie ve stavebnictví posilují
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.