Tykač plánuje stavbu bateriových úložišť, budou patřit k největším v Evropě

Skupina Sev.en Česká energie Pavla Tykače plánuje ve Chvaleticích na Pardubicku a v Kladně vybudovat velká bateriová úložiště elektřiny. Svou kapacitou několikanásobně předčí dosud spuštěná tuzemská zařízení a snesou srovnání s obdobnými největšími zařízeními v Evropě. Náklady převýší miliardu korun, uvedla firma.
Největší české bateriové úložiště s výkonem 100 megawattů (MW) a kapacitou 200 megawatthodin (MWh) vyroste v areálu Elektrárny Chvaletice. Pokud nepřijdou neočekávané komplikace a skupina získá pro oba projekty stavební povolení, se zprovozněním obou úložišť počítá v průběhu příštího roku.
Výhodou při výstavbě zařízení pro akumulaci elektřiny je současná síťová infrastruktura v obou lokalitách a její dobrý technický stav. Areál Teplárny Kladno disponuje i plně vybavenou rozvodnou. V Elektrárně Chvaletice bude ještě nutné vybudovat rozhraní pro vyvedení výkonu, což posune uvedení baterie do provozu až do druhé poloviny příštího roku.
„Obě baterie chceme provozovat částečně v rámci služeb výkonové rovnováhy a částečně na spotovém trhu. Budou tedy stabilizovat jak momentální výkyvy v síti, tak i vyrovnávat typický solární profil. Co se týče nákladů, chvaletické úložiště si vyžádá o něco vyšší investici, a to nejen kvůli velkorysejším parametrům, ale také kvůli potřebě dobudovat infrastrukturu. Dohromady se bavíme o částce přesahující miliardu korun,“ uvedl vedoucí transformačních projektů skupiny Sev.en Česká energie Pavel Farkač.
Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v plném provozu je od roku 1979. Instalovaný výkon činí 820 megawattů, minoritně vyrábí také teplo pro Trnávku a Chvaletice. Společnost Severní energetická (Sev.en) elektrárnu koupila od společnosti ČEZ v roce 2013 za 4,12 miliardy korun. V roce 2022 elektrárna vydělala přes miliardu korun, v roce 2023 skončila se ztrátou 492 milionů korun. Loňské výsledky zatím nejsou známé.
Teplárna Kladno je jedním z velkých českých kogeneračních zdrojů na výrobu elektřiny a tepla. Útlum uhlí pro bloky s výkonem 524 MWe a možností spoluspalovat biomasu znamená v budoucnu zásadní přestavbu nebo ukončení provozu. V současné době ještě uhelné bloky doplňují dvě flexibilní plynové turbíny, které díky dieselagregátu jsou schopné po výpadku proudu zcela autonomního startu i bez podání napětí z vodní elektrárny.
Česko v pátek šokoval masivní výpadek elektrického proudu. Nešlo ale ani o přetížení sítě soláry, ani o kyberútok. Hlavně nepanikařit a nedělat předčasné závěry, říkají odborníci. Výhodu v takových situacích mají decentralizované systémy.
Nebyl to blackout, říká Palaščák
Leaders
Vodík pro nákladní dopravu, hybridy pro masový trh a baterie tam, kde dávají smysl. Prezident evropské Toyoty Yoshihiro Nakata v rozhovoru pro Newstream.cz vysvětluje, proč sází na strategii více cest a co Toyota chystá v autonomii, udržitelnosti i vývoji baterií.
Šéf Toyoty: Budoucnost není jen o elektromobilech. Auta mají dávat smysl
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.