Další provoz uhelných elektráren Chvaletice, Počerady a v Kladně už nemá od roku 2027 žádný ekonomický smysl, řekl v podcastu Štěpení majitel energetické skupiny Sev.en Pavel Tykač. Skupina je podle něj připravena na jakékoliv rozhodnutí státu o potřebnosti uzavíraných zdrojů pro tuzemskou soustavu. Nebrání se ani předání elektráren státu.
Energetická skupina Sev.en Energy podnikatele Pavla Tykače koupila stoprocentní podíl ve společnosti Silo Transport, která zpracovává a prodává vedlejší energetické produkty. Hodnotu akvizice firma nezveřejnila.
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) schválil žádosti skupiny Energetický a průmyslový holding (EPH) Daniela Křetínského a skupiny Sev.en Energy Pavla Tykače o půjčku na zálohy, které musí výrobci elektřiny skládat při obchodování na energetické burze. Ministr to řekl v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Výši půjčky neuvedl.
Dopis, který Evropská komise zaslala českým úřadům 20. května a který hovoří o pozastavení proplácení dotací kvůli podezření na střet zájmů u premiéra Andreje Babiše, se týká i zemědělských fondů. ČTK to potvrdil nejmenovaný vysoce postavený unijní představitel.
Jaderná elektrárna Temelín dokončila rozsáhlou modernizaci systému chlazení generátorů. Investiční akce, která začala v roce 2023, si vyžádala desítky milionů korun. Technici vyměnili klíčové tepelné výměníky v podzemí strojovny. Nové zařízení umožní provádět údržbu za plného provozu, což umožní zkrátit plánované odstávky obou bloků.
Průměrné globální teploty se budou v příštích pěti letech držet poblíž rekordních hodnot, přičemž teploty v Arktidě zřejmě porostou rychleji než v jiných regionech. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou dnes zveřejnila Mezinárodní meteorologická organizace (WMO) ve spolupráci s britskou meteorologickou službou
Pražský městský soud rozhodl o ukončení provozu firmy Barrandov Televizní Studio (BTS), jak to navrhl konkurzní správce David Jánošík. Podle soudu je provoz podniku ekonomicky a fakticky neudržitelný. Vyplývá to z usnesení zveřejněného v insolvenčním rejstříku. Podle serveru Lupa.cz jsou na tuto společnost napsané licence dvou menších stanic z celé skupiny, Barrandov Kino a Barrandov Krimi. Zástupci firmy už dříve uvedli, že televize bude ještě několik měsíců vysílat.
Bývalý šéf automobilového koncernu Volkswagen Herbert Diess chce uvést na trh elektrický traktor. Jeho nová firma ho plánuje nabízet od příštího roku. Má to být traktor střední třídy pro zemědělce a komunální služby, napsal 67letý Diess na síti LinkedIn.
Prezident Petr Pavel, druhý den státní návštěvy Estonska, odjede do východní části země. Prohlédne si součásti Baltské obranné linie, kterou na hranici s Ruskem a Běloruskem buduje kromě Estonska také Litva a Lotyšsko.