Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Snové čtvrtletí České spořitelny. Bance stoupl čistý zisk o více než 70 procent

Česká spořitelna
Dušan Kütner / Newstream
 ČTK

České spořitelně (ČS) vzrostl v prvním čtvrtletí čistý zisk meziročně o 73,3 procenta na 5,7 miliardy korun. Provozní zisk byl vyšší o 33,5 procenta, dosáhl 7,5 miliardy korun. Výsledek podle banky ovlivnily vyšší provozní výnosy, které stouply zejména v důsledku vyššího čistého úrokového výnosu a čistého výnosu z poplatků a provizí.

Reklama

Provozní výnosy vzrostly v prvním čtvrtletí meziročně o 17,3 procenta na 13,5 miliardy korun. Čistý úrokový výnos stoupl o 17,7 procenta na 9,6 miliardy korun a čistý výnos z poplatků a provizí o 16,7 procenta na tři miliardy korun. „Vývoj čistého úrokového výnosu byl ovlivněn především objemem poskytnutých úvěrů, což bylo podpořeno akvizicemi Sberbank CZ a Hello bank, dále pozitivním vývojem objemu vkladů a příznivou strukturou bilance,“ uvedla banka.

Celkové provozní náklady se v prvním čtvrtletí meziročně zvýšily o 1,7 procenta na šest miliard korun. Poměr provozních nákladů a výnosů se meziročně zlepšil na 44,2 procenta z 51 procent v loňském prvním čtvrtletí.

Hrubý objem klientských úvěrů meziročně vzrostl o 11,7 procenta na 1,048 bilionu korun. U domácností úvěry stouply o 9,8 procenta na 653,6 miliardy korun, u podniků o 14,5 procenta na 389 miliard korun. Vklady se oproti loňskému prvnímu čtvrtletí zvýšily o 4,4 procenta na 1,46 bilionu korun. Vklady domácnostní stouply o tři procenta na 941,1 miliardy a vklady klientů veřejného sektoru byly vyšší o víc než čtvrtinu, dosáhly 184,9 miliardy korun. Naproti tomu vklady korporátní klientely o procento na 333,9 miliardy korun klesly.

Konsolidovaná bilanční suma dosáhla k 31. březnu 2024 výše 2,0217 bilionu korun a ve srovnání s objemem bilanční sumy k 31. prosinci 2023 vzrostla o 12,5 procenta. „Vývoj na aktivní straně bilance byl zapříčiněn především růstem úvěrů bankám. Pasivní strana bilance byla ovlivněna vyššími vklady bank i klientskými depozity,“ uvedla ČS.

Za růstem provozních výnosů se nejvýrazněji v prvním čtvrtletí roku zasadily čisté úrokové výnosy, které rostly díky vyššímu objemu úvěrů a vkladů, řekl ČTK analytik XTB Tomáš Cverna. Objemy úvěrů podpořily akvizice Sberbank CZ a Hello bank z loňského roku. Aktuální růst objemu úvěrů s delší fixací úrokové sazby přinese podle něj do následujících let zvýšení úrokové marže, protože se očekává pokračující snižování úrokových sazeb ČNB.

Česká spořitelna je největší banka v ČR podle počtu klientů, kterých měla ke konci března 4,6 milionu. Rakouská finanční skupina Erste Group Bank, která Českou spořitelnu vlastní, je hlavní společností na bankovním trhu střední a východní Evropy.

Wall Street

Týden tradera: Turbulentní období na burzách. Pohodu vystřídala krušnější tržní realita

Uplynulý týden byl opět znovu velmi intenzivní. Volatilita se projevovala vysokými nárůsty i opětovnými poklesy na světových burzách. Hlavní americký index S&P 500 se tak pohyboval v širším cenovém rozpětí mezi 4900 až 5100 bodů. Pohodu a růst prvního čtvrtletí tedy vystřídala o něco krušnější tržní realita. Hlavními tématy investorů byla probíhající sezóna zveřejňovaných hospodářských výsledků nebo údaje o americkém HDP.

Přečíst článek

Peníze přes telefonní číslo už umí posílat sedm bank. Češi se platby na kontakt ale stále učí

Půl roku po zavedení bankovní novinky s názvem Platby na kontakt se přidává ke službě nově i Moneta Money Bank. Službu, která umožňuje odeslání peněz na účet kolegy či známého jen s uvedením jeho telefonního čísla, umožňuje v Česku nyní už sedm bank. Shrnujeme, které banky tyto platby umí a jak to vše funguje.

Přečíst článek

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Banka UBS

Krize zažehnána. UBS je od převzetí svého konkurenta Credit Suisse poprvé v zisku

Přečíst článek
Philip Morris ČR

Philip Morris vyplatí akcionářům méně na dividendách. Tuzemský trh je pod tlakem výrobků z Polska

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme