Skupině Passerinvest loni klesl čistý zisk o 19 procent. Šlo o rok příprav, tvrdí její šéf

Developerské a investiční skupině Passerinvest Group loni meziročně klesl čistý zisk o 19 procent na 155,5 milionu korun. Tržby firmy se snížily o 15 procent na 190,5 milionu korun.
Podle předsedy představenstva Passerinvest a zakladatele skupiny Radima Passera byl rok 2023 rokem příprav. I v dalších letech skupina plánuje pokračovat v nákupu vybraných budov v Praze na Brumlovce, kde chce upevňovat kontrolu nad chodem administrativního komplexu.
Passer loňský rok označil, co se týká výstavby, za kritický, protože v tomto roce nebyla v Praze zahájena výstavba ani jedné kancelářské budovy. Zároveň je ve městě málo bytů, čímž se podle něj dostala na nejspodnější příčky v rozvoji evropských metropolí. „Už teď v hlavním městě chybí byty. Zahraniční firmy, které zde mohly mít svá sídla, se stěhují do okolních zemí a kvůli špatné legislativě, vysokým úrokovým sazbám bank a nedostatku pracovní síly stagnuje celý obor stavebnictví, který by mohl být díky svému multiplikačnímu efektu nejsilnějším pohonem české ekonomiky,“ dodal.
Novelu stavebního zákona už od samého počátku trápí jeden zásadní problém. Vůbec se nevěnuje územnímu plánování, říká šéf pražských plánovačů Ondřej Boháč v podcastu Realitní Club.
Šéf pražských plánovačů: Ke zrychlení nemohlo dojít. Stavební zákon neřeší územní plánování
Reality
Za největší úspěch v loňském roce považuje zakladatel skupiny dokončení akvizice pozemků pro budovu Omega na Brumlovce. První jednání o tomto území se totiž uskutečnila před 26 lety. Ke konci roku 2023 Passerinvest také dokončila výstavbu administrativní budovy Roztyly Plaza v Praze a přípravy pro výstavbu multifunkčního objektu Hila. V té by měly být kanceláře, byty a obchody k pronájmu. Dále se skupina například podle Passera posunula v přípravách realizace administrativní budovy Sequoia v Roztylech.
Skupina měla vloni podle výroční zprávy v průměru 69 zaměstnanců. Osobní náklady na zaměstnance, tedy finance vyhrazené na mzdy a sociální a zdravotní pojištění, Passerinvestu vzrostly o 17,6 procenta. Výdaje na mzdy ve skupině stouply o 18 procent na 106 milionů korun.
Náklady nezvládnuté digitalizace stavebního řízení nabíhají již takřka dva měsíce. Je proto vhodné aktualizovat vyčíslení škod, které to tuzemské ekonomice způsobuje.
Lukáš Kovanda: Fiasko jménem digitalizace stavebního řízení. Lidem kvůli němu zdraží byty
Názory
Passerinvest Group je česká investiční a developerská společnost zabývající se převážně výstavbou administrativních a komerčních budov. Passer ji založil v roce 1991. Společnost je od roku 1996 spojována převážně s projektem Brumlovka, dříve známým jako BB Centrum. V roce 2006 Passerinvest Group začal stavět v bývalém areálu Interlovu v Roztylech v Praze 11.
Radim Passer byl loni podle žebříčku časopisu Forbes 43. nejbohatším Čechem. Od roku 1998 je členem Církve adventistů sedmého dne. V roce 2002 založil křesťanskou neziskovou organizaci Maranatha. Dává si za cíl prostřednictvím vzdělávacích projektů, seminářů či biblických studií zvyšovat povědomí o některých duchovních hodnotách a slovy zakladatele "napomáhat co nejvíce lidem na cestě k životu věčnému." Organizace podle výroční zprávy vloni spravovala dlouhodobý majetek v hodnotě 126,7 milionu korun. Většinu tvořily stavby a pozemky.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.