Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Skupina PBS z Velké Bíteše investuje miliardy do nového závodu v USA

Skupina PBS z Velké Bíteše investuje miliardy do nového závodu v USA
PBS Group, užito se svolením
 ČTK

Strojírenská skupina PBS Group investuje v americkém Roswellu až 110 milionů dolarů, což je v aktuálním přepočtu zhruba 2,4 miliardy korun. Nový závod společnosti PBS Aerospace bude vyrábět až 20 tisíc proudových motorů pro civilní i obranné využití ročně. Firma, která patří rodině Williama Diddena a v Česku má výrobní závod ve Velké Bíteši na Žďársku, souběžně rozvíjí další montážní a zkušební provoz ve spolupráci se společností VSC na Floridě.

Závod v Roswellu v metropolitní oblasti Atlanty ve státě Georgia dnes zahájil výrobu. „Výroba proudových motorů aktuálně probíhá ve zkušebním režimu a do plného provozu bude uvedena v září,“ oznámila společnst v tiskové zprávě. V Roswellu skupina investuje v první fázi 20 milionů dolarů, později dalších zhruba 90 milionů dolarů. V první fázi výroby bude produkce v řádu stovek, posléze několik tisíc motorů ročně. Ve druhé fázi firma plánuje navýšení v dalším zařízení až na kapacitu 20 tisíc kusů ročně v průběhu roku 2026 a 2027.

PBS Group nyní v Roswellu zaměstnává téměř 100 lidí, počet se bude zvyšovat. Proudové motory se v novém závodě montují i testují, určené budou zejména pro drony, řízené střely a další bezpilotní prostředky. „Cílem je postupně přejít na kompletní výrobu motorů z komponent vyrobených přímo v USA. PBS již buduje vlastní dodavatelský řetězec a s tím spojenou technologickou infrastrukturu,“ uvedla firma.

Investici a zahájení výroby předcházelo důkladné prověření PBS Group i jejího majitele ze strany amerických regulačních úřadů a splnění všech potřebných bezpečnostních podmínek, upozornil výkonný ředitel PBS Group Pavel Čechal. Vedle výrobní části vzniká v Roswellu také vývojové centrum, které bude ve spolupráci se zákazníky pracovat na specifických aplikacích. „Věříme, že Roswell se stane pevným bodem pro náš dlouhodobý úspěch ve Spojených státech a při naší globální expanzi,“ doplnil Čechal.

Investici PBS chystala dávno před tím, než byl americkým prezidentem podruhé zvolen Donald Trump, který se různými kroky včetně zavádění cel snaží zahraniční firmy přimět k přesunu výroby do USA. Zahájení výroby v Roswellu navazuje na několikaletou přítomnost PBS Group v regionu, uvedla firma. Skupina je podle tiskové zprávy v USA prostřednictvím své dceřiné společnosti PBS Aerospace, která sídlí v Atlantě, aktivní od roku 2016.

Samostatnou divizi letecké techniky zaměřenou výhradně na výrobu proudových motorů PBS Group v tomto měsíci spouští také ve Velké Bíteši. Do rozšíření výroby v bítešském závodě firma plánuje investovat stovky milionů korun, přibudou desítky pracovních míst k nynějším zhruba 700 zaměstnancům. Vedle proudových motorů se ve Velké Bíteši vyrábějí také pomocné pohonné jednotky (APU) pro letouny a vrtulníky a další pokročilé letecké technologie.

První brněnská strojírna (PBS) Velká Bíteš je stěžejním výrobním závodem PBS Group. V lednu Čechal ve Velké Bíteši řekl, že loňský obrat firmy převýšil dvě miliardy korun. V roce 2023 vykázala PBS Velká Bíteš podle výroční zprávy tržby za výrobky a služby 1,58 miliardy korun a čistý obrat víc než 1,7 miliardy korun.

video

Živě: PBS Group zahájila výrobu proudových motorů v novém závodě v USA

Skupina PBS Group patřící rodině Williama Diddena zahájí 30. dubna výrobu proudových motorů ve svém novém závodě ve městě Roswell v metropolitní oblasti Atlanty, státu Georgia, ve Spojených státech amerických. Představitelé skupiny a města Roswell to oznámí na dnešním tiskovém brífinku.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme