Reklama

Sázka na budoucnost. MTX Group Petra Otavy dá miliardy na udržitelnost

MTX Group
MTX Group, užito se svolením
 ČTK

Průmyslová skupina MTX Group hodlá investovat do modernizace a udržitelných projektů. V příštích šesti letech plánuje dát na tyto účely více než 7,5 miliardy korun. Nejvíc peněz půjde do areálu společnosti Al Invest v Břidličné na Bruntálsku, kde mají za více než čtyři miliardy korun vzniknout dvě haly využívající nejmodernější technologii výroby hliníkových polotovarů, uvedli zástupci skupiny miliardáře Petra Otavy.

Reklama

V příštích šesti letech plánuje MTX Group celkem 25 investic do udržitelných projektů, modernizace a zelené transformace svých podniků a technologií.

Brian Moynihan, vákonný šéf BoA

Vlivný bankéř v Davosu: Kapitalismus se musí podřídit udržitelnosti

Výkonný ředitel Bank of America Brian Moynihan na Světovém ekonomickém fóru v Davosu prohlásil, že je potřeba přesně definovat, co vlastně jsou ona neustále opakovaná kritéria udržitelnosti neboli ESG. A to skutečně natvrdo, nikoli vágně, jak se doposud děje, protože to nefunguje.

Přečíst článek

"Pro průmysl jsou obrovskou příležitostí zelené technologie a obnovitelné zdroje energií, recyklace a využívání odpadů, odpadové hospodářství, integrace výrobních procesů a efektivní logistika, či šetření materiálů. A tímto směrem s MTX Group jdeme a připravili jsme projekty v hodnotě více než sedm miliard korun, abychom se k tomuto cíli dostali," uvedl šéf strategie MTX Group David Bečvář. Dodal, že vše bude hotové a v ostrém provozu do roku 2028.

Nejvíce půjde do Al Investu v Břidličné

Jednou z největších investičních akcí bude projekt Alfagen v areálu společnosti Al Invest v Břidličná. MTX Group v něm hodlá postavit za 4,2 miliardy korun dvě nové průmyslové haly, které budou využívat současné nejmodernější technologie výroby hliníkových polotovarů, mimo jiné tyčí pro automobilový průmysl. V letošním roce bude skupina investovat 150 milionů korun.

V Davosu začíná světvé fórum, ekonomové očekávají, že svět nemine recese.

Inflace, zadlužení, válka. Globální recese je pravděpodobná, ukazuje průzkum

Dvě třetiny hlavních ekonomů ze soukromého a veřejného sektoru očekávají v letošním roce globální recesi. Ukázal to průzkum Světového ekonomického fóra (WEF). Přibližně 18 procent z nich přitom považuje recesi globální ekonomiky za velmi pravděpodobnou. To je více než dvojnásobek ve srovnání s předchozím průzkumem z loňského září.

Přečíst článek

Reklama

"Díky novým technologiím ušetříme s MTX Group bezmála 24 tisíc megawatthodin za rok, v celkovém rozsahu to činí 30 procent spotřeby energií a díky nové možnosti využívání zeleného vodíku ušetříme ještě dalších deset procent oproti současnému stavu," uvedl Bečvář. Nové technologie zároveň umožní využít o třetinu více hliníkového šrotu než dosud. Díky tomu se MTX Group po modernizaci podle Bečváře stane světovou špičkou ve výrobě hliníkových polotovarů z pohledu spotřeby energie na kilo výrobků.

Dalších 1,5 miliardy korun dá skupina do modernizace ústecké společnost Povrly Copper Industries. Továrnu by měla modernizovat výrobu zinkových a měděných polotovarů a zavést produkci elektrovodné mědi. Miliardu a čtvrt chce MTX Group v následujících dvou letech vložit do pozemků a stavby fotovoltaických elektráren. Cílem je snížit energetickou náročnost podniků patřících skupině.

Abigail Disney, filmová producentka a dědička filmového impéria Disney

Zdaňte nás, žádá lídry v Davosu dvě stě miliardářů. Je mezi nimi i dědička impéria Disney

Není to vtip. Společenská odpovědnost některých velmi movitých lidí je vede tak daleko, že již před lety dali dohromady nevládní uskupení Patriotic Millionaires s cílem prosadit vyšší daně bohatým a ultrabohatým lidem ve světě s cílem zlepšit podmínky těch méně movitých. A nyní se dvě stovky z nich včetně dědičky zábavního impéria Disney či herce Marka Ruffala obrátili na ekonomickou elitu shromážděnou na tradičním summitu v Davosu, aby se opět plánem na vyšší daně pro superbohaté zabývali, napsal server CNBC.

Přečíst článek

MTX Group je český průmyslově obchodní a výrobní holding, který se zaměřuje především na kovy, energetické komodity, obaly, trading a služby. Do skupiny patří 20 společností, například Metalimex, OKK Koksovny, Al Invest Břidličná, Strojmetal, Měď Povrly, Tapa Tábor nebo ICE Industrial Services. Celkem zaměstnává kolem 2500 lidí.

V roce 2021 měla skupina obrat 54 miliard korun. Zisk před zdaněním, odpisy a amortizací EBITDA meziročně stoupl o 1,1 miliardy na 2,6 miliardy korun. Otava je podle loňského žebříčku časopisu Forbes 19. nejbohatším Čechem s majetkem v hodnotě 18,2 miliardy korun.

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme