Ruský vlastník dovedl ČKD Blansko ke krachu. Strojírny definitivně končí

Společnost ČKD Blansko Holding, která je od prosince v konkurzu, pravděpodobně v dohledné době oficiálně ukončí svou obchodní činnost, shodli se insolvenční správce i věřitelský výbor. Zbývá jen potvrzení insolvenčním soudem. Vyplývá to z dokumentu dostupného v insolvenčním rejstříku.
„Věřitelský výbor konstatuje, že provoz dlužníkova podniku je fakticky ukončen, již 27. ledna sdělil insolvenční správce, že všem zaměstnancům s výjimkou mzdové účetní předal výpovědi z pracovního poměru z důvodu ukončení provozu. Při návštěvě závodu 3. dubna bylo zjištěno, že žádný podnik dlužníka již provozován není,“ uvedl věřitelský výbor. Doplnil, že rozhodnutí soudu o ukončení provozu tak bude pouze formálním krokem.
ČKD Blansko Holding je v úpadku od loňského září, v prosinci firmu soud poslal do konkurzu. Společnost má dluhy přes 300 milionů korun, přičemž přes 200 milionů korun dluží Sberbank, která je v současnosti v konkurzu.
Jediným akcionářem firmy je ruská společnost Ťažmaš, která ji v roce 2010 koupila od skupiny J&T. Majitelem ruské Ťažmaš je ruský poslanec Andrej Trifonov, jehož majetek v prosinci 2022 zmrazil kvůli ruské invazi na Ukrajinu Finanční analytický úřad.
Strojírenská firma ČKD Blansko v roce 2022 podle zveřejněné účetní uzávěrky vykázala ztrátu 262 milionů korun, ve ztrátě byla i o rok dříve. V roce 2021 skončila v minusu 55 milionů korun. Firmě také v roce 2022 meziročně klesly tržby, a to z 390 milionů korun v roce 2021 na 242 milionů o rok později.
ČKD Blansko Holding podnikala v hydroenergetice a strojírenském odvětví, dodávala kromě jiného komponenty pro vodní elektrárny. Podle insolvenčního návrhu měla firma v době jeho podání 118 zaměstnanců, v prosinci jich bylo přibližně 70, dnes asi 20. Ještě v roce 2019 pracovalo ve strojírnách podle dostupných informací asi 360 lidí.
Strojírenská společnost ČKD Blansko Holding, která má ruského vlastníka, je v insolvenci. Ohrožena je víc než stovka pracovních míst.
Strojírny ČKD Blansko jsou v insolvenci. Podnik ruského vlastníka dluží přes 300 milionů
Zprávy z firem
Známý český podnikatel Martin Wichterle říká, že probádal spoustu slepých uliček. „Bez toho to nejde,“ dodal v rozhovoru pro Export.cz. Slepé uličky jeho firmě Wikov, přednímu světovému výrobci průmyslových převodovek, také hodně přinesly. Platí to například o společných aktivitách Wikovu s dceřinou společností německého Siemensu, které se zaměřovaly na servis převodovek. Těm poměrně rychle odzvonilo, ale českou firmu tato nepříliš významná epizoda nakopla k novému významnému oboru.
Martin Wichterle: Příběh Česka by měl být o zemi, kde se skvělé produkty vymýšlí i vyrábí
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.